Zrzut ekranu z Facebooka z 28 maja 2020 r.

Nie, odwrócony krzyż nie jest symbolem satanistów

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 27/05/2020, 10:41
  • Zaktualizowane w 28/05/2020, 11:14
  • Przeczytasz w ciągu 5 minut
  • Autor: Natalia SAWKA
Żona Billa Gates'a ponownie stała się obiektem dezinformacji. Tym razem oskarżono ją o noszenie naszyjnika z odwróconym krzyżem w wywiadzie dla jednej z największych amerykańskich stacji telewizyjnych. Spiskowcy twierdzą, że odwrócony krzyż to symbol satanizmu. To nieprawda. Taki krzyż jest jednym z symboli chrześcijaństwa, a Melinda Gates niejednokrotnie podkreślała, że jest katoliczką. To co nie do końca jest jasne, to fakt czy filantropka rzeczywiście miała na sobie odwrócony krzyż. 

Post został opublikowany 14 maja. „Melinda Gates, żona Billa Gatesa, wystąpiła w TV z wisiorkiem z krzyżem odwróconym do góry nogami. To symbol satanistów” - czytamy w poście. 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 27 maja 2020 r.

Do treści załączono zdjęcia Melindy Gates, która nosi naszyjnik z krzyżykiem. Nie widać dokładnie czy jest to krzyż odwrócony, czy - co byłoby bardziej prawdopodobne - krzyż równoramienny. 

Podobne materiały pojawiały się również na innych stronach na Facebooku (1, 2, 3).

Wraz z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa w sieci rozpowszechniane są różne teorie spiskowe i nieprawdziwe informacje dotyczące Billa Gatesa - słynnego miliardera i założyciela Microsoftu. Ostatnio przedmiotem dezinformacji stała się również jego żona - Melinda Gates. 

Oboje prowadzą największą fundację filantropijną na świecie, która zajmuje się m.in. walką z AIDS oraz biedą nękającą Trzeci Świat. Gates i jego żona zainwestowali miliardy dolarów w badania i opracowanie szczepionek, by zmniejszyć śmiertelność dzieci na świecie.

Audycja, w której występuje Melinda Gates jest z 8 maja i pojawiła się w programie „Today” telewizji NBC. Filantropka mówiła o rządowym wsparciu dla pracowników medycznych, którzy znajdują się na „pierwszej linii frontu”. Krytykowała również administrację prezydenta Donalda Trumpa za zbyt chaotyczną reakcję na kryzys.

Wierna chrześcijaństwu

Zacznijmy od tego, że Melinda Gates jest chrześcijanką i wychowana była w katolickiej wierze. Będąc nastolatką uczęszczała do Ursuline Academy - katolickiej szkoły średniej prowadzonej przez zakon urszulanek w Dallas. Mottem szkoły jest Serviam, czyli „będę służyć [Bogu]”. Jak czytamy na stronie szkoły: Edukacja w Ursuline Academy of Dallas opiera się na wierze w Jezusa Chrystusa. (...) Dbanie o formę duchową i doskonałe wykształcenie w zakresie teologii katolickiej wzmacniają i umacniają poczucie wartości osobistej i samodyscypliny każdej uczennicy.

O tym, że jest katoliczką Melinda Gates podkreśla również w swojej debiutanckiej książce „Moment zwrotny. Jak kobiety rosną w siłę i zmieniają świat”, którą wydała wiosną rok temu. W 2012 r. podkreślała - że choć jest wierzącą katoliczką - skoncentruje swoje wysiłki na rozpowszechnianiu antykoncepcji na świecie. - Jako katoliczka wierzę w tę religię. Jest w niej tyle niesamowitych nauk moralnych, w które wierzę, ale muszę też myśleć o tym, jak utrzymać kobiety przy życiu. (...) Dla mnie to ważniejsze niż spieranie się o to, jaka metoda antykoncepcji jest słuszna - mówiła osiem lat temu.

Odwrócony krzyż

Zapytaliśmy fundację Billa i Melindy Gates, czy miliarderka posiada naszyjnik z odwróconym krzyżykiem, a jeśli tak, to czy miała go na sobie podczas rozmowy w programie „Today”. Wciąż czekamy na odpowiedź.

W chrześcijaństwie krzyż występuje pod różnymi formami. Są krzyże czteroramienne, sześcioramienne, jest i krzyż lotaryński, ormiański czy etiopski. – U nas najpopularniejszy jest krzyż tzw. łaciński, z krótszą poprzeczną linią i dłuższą częścią pionowej linii – mówi Dawid Gospodarek z Katolickiej Agencji Informacyjnej. Dodaje, że krzyż jako znak zbawienia i pojednania z Bogiem, istnieje w świadomości chrześcijan już od czasów apostolskich. 

Być może wisiorek Melindy Gates, to krzyż grecki, czyli równoramienny. Taki krzyżyk z daleka może przypominać odwrócony, ponieważ zawleczka dołączona do łańcuszka optycznie wydłuża jego pionowe ramię. W 2018 r. córka byłego prezydenta USA - Billa Clintona i byłej szefowej amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton, Chelsea Clinton była również oskarżana o noszenie odwróconego krzyżyka. Później opublikowała zdjęcie krzyżyka jako dowód, że nie jest on odwrócony.

Jak czytamy na stronie Parafii Wszystkich świętych w Strzelcach, krzyż grecki symbolizuje „uniwersalizm chrześcijaństwa: cztery ramiona to cztery strony świata. Greccy Ojcowie Kościoła widzieli w nim ukrzyżowanego Jezusa, obejmującego cały wszechświat: jego wysokość, głębokość, szerokość i długość”.

– Form przedstawiania krzyża w sztuce chrześcijańskiej jest pełno. Wiele z nich zostało przejętych po religiach przedchrześcijańskich, np. krzyż celtycki – zauważa Gospodarek. 

–  Są nawet swastyki, w Polsce zobaczyć je można np. w katedrze włocławskiej czy przemyskiej. W dzisiejszych okolicznościach pandemii koronawirusa warto też przywołać „karawaki”, czyli specjalne krzyże z dwiema poprzeczkami, mające chronić przed zarazami. Jest krzyż św. Andrzeja, czyli w kształcie litery „X”. Jest wreszcie też odwrócony łaciński krzyż – opowiada dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Krzyż szatana?

Odwrócony krzyż kojarzony jest ze św. Piotrem,, ponieważ według przekazów właśnie na takim krzyżu poniósł męczeńską śmierć. – W kościołach, zwłaszcza poświęconych św. Piotrowi, jak np. kościółek Quo vadis w Rzymie, znaleźć można właśnie takie wizerunki – przekonuje Dawid Gospodarek. 

Zdjęcia z wnętrza budynku można odnaleźć na oficjalnej stronie kościoła Quo Vadis. Jedno z nich publikujemy poniżej (obraz ze św. Piotrem widać w lewej części):

Image
Zrzut ekranu ze strony Kościoła Quo Vadis w Rzymie z 26 maja 2020 r.

Gospodarek dodaje, że podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej w 2000 r. Jan Paweł II celebrując Mszę na Górze Błogosławieństw siedział na fotelu zwieńczonym właśnie takim odwróconym krzyżem. – Znakiem tego, że papież jest następcą św. Piotra. Taki krzyż raczej nie był używany, nawet w symbolice około papieskiej. W chrześcijaństwie najważniejszy jest symbol krzyża Chrystusa – mówi. 

Poniżej można zobaczyć zdjęcie Jana Pawła II podczas mszy w 2000 r. 

Image
Zrzut ekranu ze strony AFP z 26 maja 2020 r.

– Pewien dystans do odwróconego krzyża może być spowodowany również tym, że z czasem używany był jako magiczny amulet czy wręcz symbol satanistyczny – tłumaczy Gospodarek. 

Z kolei wyznawcy Kościoła Szatana utrzymują, że ich symbolem nie jest odwrócony krzyż, a pieczęć Bahometa: 

Odwrócony krzyż jest często postrzegany przez chrześcijan jako symbol św. Piotra, ponieważ jak głosi legenda, został on ukrzyżowany przez Rzymian (na własną prośbę) do góry nogami. Krzyż odwrócony może zatem również służyć jako symbol urzędu papieża kościoła rzymskokatolickiego. (...) Sataniści mogą używać dowolnych symboli, które ich zdaniem są dla nich ważne,, więc jeśli taki odwrócony krzyż ma osobiste znaczenie, mogą go użyć. Jednak podstawowym symbolem satanistów jest pieczęć Bahometa.

Pisali o tym również na Twitterze.

A więc odwrócony krzyż nie jest symbolem satanistów. Melinda Gates nie kultywuje wartości antychrześcijańskich. Miliarderka niejednokrotnie podkreślała, że jest katoliczką, a wiara chrześcijańska ma dla niej bardzo duże znaczenie. 

– Wydaje się, że to w ogóle nie jest krzyżyk o znaczeniu chrześcijańskim, a po prostu taki design biżuterii – tłumaczy dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej. 

--

Więcej naszych artykułów o Billu i Melindzie Gates można znaleźć poniżej:

Przemówienie włoskiej posłanki zawiera nieprawdziwe informacje o Billu Gatesie,

Nie, amerykański miliarder nie planuje ograniczyć liczby ludności na świecie,

Wszystkie dzieci Billa i Melindy Gates są zaszczepione,

Bill Gates nie twierdzi, że szczepionka przeciwko Covid-19 zabije 700 tys. osób,

Nie, Fundacja Billa Gatesa nie finansowała i nie stworzyła symulacji pandemii koronawirusa.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami