Przemówienie włoskiej posłanki zawiera nieprawdziwe informacje o Billu Gatesie

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W sieci popularne jest nagranie przemówienia posłanki Sary Cunial we włoskim parlamencie. Cunial rzeczywiście domagała się postawienia Billa Gates’a przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Jednak oskarżenia pod adresem miliardera są nieprawdziwe. Gates nie spowodował szczepionkami choroby polio u 500 tys. dzieci w Indiach. Nie stał również za sterylizacją milionów kobiet w Afryce.

„Areszt i postawienie Billa Gates'a przed Międzynarodowym Trybunałem karnym - Mocne wystąpienie Cunial” czytamy w tytule nagrania opublikowanym na Youtubie z fragmentami wystąpienia deputowanej 14 maja 2020 r. we włoskim parlamencie podczas debaty na temat epidemii koronawirusa.

Zrzut ekranu z Youtube'a z 20 maja 2020 r.

W nagraniu które pojawiło się również na Facebooku posłanka zaatakowała Billa Gates'a i prace jego fundacji nad szczepionką przeciwko COVID-19 domagając się jego osądzenia za zbrodnie ludobójstwa

Prawdziwym celem tego wszystkiego jest całkowita kontrola (świata), absolutna dominacja na ludźmi. Zrobienie z nas doświadczalnych świnek morskich i niewolników” - powiedziała posłanka do zgromadzonych posłów.

Posłanka antyszczepionkowców

Krytycznie nastawiona do programów szczepień, Sara Cunial została w 2018 r. wybrana do niższej izby parlamentu włoskiego z ramienia populistycznego i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd. Głośno o niej stało się po jej wpisie na Facebooku, w którym nazwała szczepienia dzieci „darmowym ludobójstwem”. Jest też przeciwniczką wprowadzania we Włoszech telefonii najnowszej generacji 5G. Obecnie niezrzeszona po tym jak została usunięta 17 kwietnia 2019 r. z parlamentarnej grupy Ruchu 5 Gwiazd, współrządzącego we Włoszech w gabinecie premiera Guiseppe Contego.

Nagranie z przemówieniem posłanki zamieszczone 18 maja przez stronę Suwerenny PL zyskało już 1,7 mln odsłon. Wypowiedź posłanki znajdziemy również na stronie internetowej Radio Maryja,  a także na stronach wPolityce, prawy.pl czy na kanale wRealu24. Redakcje zamieściły cytaty posłanki bez sprawdzenia czy przekazane przez nią informacje są prawdziwe. Polscy użytkownicy Facebooka dalej udostępniali nagranie tu i tu.  Nagranie było również masowo przekazywane wśród włoskojęzycznych, francuskojęzycznych czy anglojęzycznych internautów.

Co najmniej trzy twierdzenia posłanki są nieprawdziwe

Cunial: Przez ostatnie dekady, (Bill Gates) realizował plan depopulacji (...). Mówi sam, cytuję jego słowa jednej z jego wypowiedzi: jeśli dobrze wykonamy naszą pracę w zakresie nowych szczepionek, zdrowia i planowania urodzin, będziemy mogli zmniejszyć populację na świecie o 10-15 proc.. I mówi też, cytuję: jedynie ludobójstwo może uratować świat”.

To nieprawda. Posłanka Sara Cunial manipuluje słowami amerykańskiego miliardera, które wypowiedział podczas konferencji TED w 2010 r.

- Na początek -- populacja. Dziś na świecie żyje 6,8 mld ludzi. Z perspektywą wzrostu do około 9 miliardów. Jeśli uda nam się osiągnąć duży sukces z nowymi szczepionkami, służbą zdrowia i działaniami w sferze urodzeń, będziemy w stanie obniżyć tę liczbę o 10 do 15 procent. Ale nawet wtedy populacja wzrośnie o około 1,3 mld -  mówił Gates, tłumacząc jak osiągnąć cele neutralności klimatycznej. 

Cały film z konferencji i transkrypcją w języku polskim dostępny jest na stronie TED.

To właśnie od czasu tej wypowiedzi na TED w wielu publikacjach przypisuje się założycielowi firmy Microsoft rzekomy zamiar zredukowania populacji na świecie. Miałby to osiągnąć za pośrednictwem założonej w 2000 r.  fundacji zaangażowanej m.in. w prace nad szczepionkami. Nie chodzi mu jednak o zmniejszenie populacji o “10-15 proc.”, lecz o zmniejszenie przyrostu demograficznego o 10-15 proc., (który pozostałby nadal dodatni). 

Zrzut ekranu ze strony ted.com z 22 maja 2020 r. z nagraniem wykładu Billa Gates'a podczas TED2010

Według Billa Gates’a, czynnikiem, który może przyczynić się do wzrostu gospodarczego i rozwoju najbiedniejszych krajów świata jest właśnie ograniczenie wzrostu demograficznego, a co za tym idzie, wygospodarowanie przez rządy tych państw większych środków finansowych na poprawę jakości życia swoich obywateli.
 

Gates mówi o rozwoju szczepionek w kontekście wzrostu gospodarczego. Jego zdaniem, szczepionki pomogą  zmniejszyć śmiertelność, przede wszystkim wśród dzieci oraz przerwać błędne koło (...) aby wyrwać kraj z biedy.  

Cytat, który Cunial przypisuje Gates'owi - jedynie ludobójstwo może uratować świat” - nie pojawia się w żadnym tekście czy nagraniu źródłowym. Nie został również przytoczony przez żadne media na świecie, co z pewnością by się stało gdyby Gates takich słów użył.

Cunial: Dzięki swoim szczepionkom udało się (Billowi Gatesowi) wysterylizować miliony kobiet w Afryce.

To nieprawda. Posłanka przytacza plotkę - wielokrotnie dementowaną, według której szczepionki wysłane do Afryki miały na celu sterylizację kobiet w krajach afrykańskich.

Korzenie tej plotki prowadzą do Kenii i do 2014 r., co opisali dziennikarze zajmujący się fact checkingiem w francuskim dzienniku Le Monde. Kenijscy biskupi twierdzili wówczas, powołując się na analizy próbek krwi pobranych u kobiet zaszczepionych przeciw tężcowi, że został w nich wykryty hormon hCG (human chorionic gonadotropin), co według biskupów miało być dowodem,  że celem programu szczepień przeciw tężcowi kobiet w wieku rozrodczym, było tak naprawdę uczynienie ich bezpłodnymi. O sprawie pisały też katolickie strony internetowe, m.in. w Polsce.

We wspólnym komunikacie, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) oświadczyły, że szczepionka jest bezpieczna”. 

„Należy podkreślić, iż testy na zawartość leku, np. szczepionki TT, winny być wykonywane przez odpowiednie laboratoria, na podstawie próbek leku/szczepionki pozyskanych z nieotwartego opakowania, a nie z próbki krwi” - napisały w oświadczeniu.

 Jeden z lekarzy laboratorium, które poddało próbki  analizie przyznał w rozmowie z kenijską gazetą The Daily Nation, że wyniki analiz zostały błędnie zinterpretowane i że obwiniana przez biskupów szczepionka przeciw tężcowi nie zawierała hormonu hCG. Według lekarza, rodzaj przesłanych do laboratorium próbek nie został podany, a analizy nie zostały przeprowadzone prawidłowo.

Minister zdrowia w Kenii również kilkakrotnie zdementował informację o rzekomej szkodliwości szczepionki przeciw tężcowi (o czym można przeczytać tu i tu i tu).

Dziecko szczepione przeciw tężcowi. Hajdarabad, południe Indi, 20 czerwca 2016 r. (Fot. Noah Seelam)

Cunial: (Bill Gates) spowodował epidemię polio, która sparaliżowała 500 tysięcy dzieci w Indiach.

To nieprawda. Podobne stwierdzenia pojawiają się również w mediach społecznościowych. Możemy m.in. przeczytać, że program szczepień przeciwko polio w Indiach, wspierany przez Billa Gates'a, miał spowodować okaleczenie  490 tys. dzieci. Miało to być konsekwencją kampanii szczepień ochronnych przeciwko polio przeprowadzonych w latach 2000-2017. Według tych publikacji, rząd Indii miał porzucić realizację programu i wycofać się ze współpracy z Gatesem w 2017 r., co w konsekwencji poskutkowało gwałtownym spadkiem” zachorowań na polio w tym kraju.

W rzeczywistości, choroby polio, zwanej również chorobą Heinego-Medina nie może wywołać bezpośrednio u szczepionych dzieci sama szczepionka. Jednak prawdą jest, że wirus obecny w doustnej szczepionce typu 2 przeciw polio (OPV) może mutować w bardzo rzadkich przypadkach, jak tłumaczy WHO.

Wirusy polio pochodzenia szczepionkowego to bardzo rzadkie formy wirusa polio, które ewoluowały z genetycznie osłabionego wirusa obecnego w doustnej szczepionce przeciw polio (OPV). (...) W bardzo rzadkich przypadkach wirus nabywa, przez mutację, zdolność wywoływania paraliżu i jest tak zwanym wirusem polio pochodzenia szczepionkowego (vaccine-derived poliovirus type 1 - cVDPV1)” - czytamy w dokumencie.

Dane WHO mówią o kilkunastu takich przypadkach choroby polio spowodowanych wirusem polio pochodzenia szczepionkowego.  Pod tym linkiem, wybierając zakładkę Indie, a także dany rok, można znaleźć liczbę przypadków  cVDPV1 odnotowanych przez Światową Organizację Zdrowia. Widać na zrzutach ekranu poniżej, kiedy odnotowano piętnaście przypadków w 2009 r. i dwa przypadki w 2010 r., co zaznaczyliśmy czerwonymi kółkami.

Dane z 2009 r. Zrzut ekranu ze strony WHO z 20 maja 2020 r.
Dane w 2010 r. Zrzut ekranu ze strony WHO z 20 maja 2020 r.

Szerzej o polio można przeczytać w rozmowie z dr. hab. Leszkiem Szenbornem, kierownikiem Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Źródłem krążącej dezinformacji o blisko pół milionie dzieci sparaliżowanych w Indiach na skutek szczepionek, jest dokument opublikowany w Indiach w 2018 r. Publikuje on dane statystyczne o przypadkach ostrego paraliżu wiotkiego nie wywołanego przez wirus polio (Non-Polio Acute Flaccid Paralysis - NPAFP) w czasie kiedy realizowany był w Indiach program szczepień.  To m.in. ten dokument ma, w oczach przeciwników Gates'a, wykazać związek między paraliżem NDAFP a doustną szczepionką przeciw polio.

Jednak autorzy badania, skądinąd kontrowersyjnego z punktu widzenia metodologii, jak sami podkreślili rok poźniej w konkluzjach „nigdy nie twierdzili, że przypadki  NDAFP były spowodowane szczepionką”. 

Pisaliśmy o tym szerzej po francusku 20 maja.

O to czy istnieje związek między szczepionką a paraliżem u dzieci w Indiach, zespół AFP zapytał Fundację Billa i Melindy Gatesów. 11 maja otrzymaliśmy mailem odpowiedź, w której uznano oskarżenia za nieprawdziwe. Fundacja Billa i Melindy Gates nie została  też usunięta z Indii w 2017 r. jak twierdzi włoska posłanka. Na stronie fundacji czytamy m.in., że prowadzi ona projekty w dwóch stanach na północy kraju.

Minister zdrowia Indii również zdementował zerwanie współpracy z fundacją Gatesów w dziedzinie ochrony zdrowia: to nieprawdziwe i wprowadzające w błąd twierdzenie. Fundacja Billa i Melindy Gates'ów nadal współpracuje i wspiera ministerstwo zdrowia i rodziny”.

Program eradykacji polio w Indiach, wspierany przez Fundację Billa i Melindy Gatesów jest częścią Światowej Inicjatywy na rzecz Eradykacji Polio (GPEI). Do tego szerokiego partnerstwa prywatno-publicznego należą również WHO, UNICEF, Rotary International oraz Centers for Disease Control and Prevention ze Stanów Zjednoczonych, a także UNICEF.

Sprawę rzekomej winy Billa Gates'a za sparaliżowanie dzieci w Indiach zweryfikowali również dziennikarze Snopes i PolitiFact, a w Polsce Demagog. 

COVID-19