Osoba przeglądająca odcinki popularnego amerykańskiego serialu animowanego "The Simpsons" na telefonie komórkowym, 29 listopada 2021 roku ( AFP / Piter Parks)

Nagranie z Simpsonów zmontowano tak, by wyglądało, że serial „przewidział” protesty w Kanadzie

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Użytkownicy mediów społecznościowych publikują krótkie wideo z popularnego filmu animowanego „The Simpsons”, twierdząc, że jeden z odcinków rzekomo pokazuje protestujących w Kanadzie kierowców ciężarówek. Według wielu osób twórcy serialu przewidzieli wydarzenia ze stycznia 2022 r. To jednak nie jest prawda: nagranie zostało zmontowane z fragmentów dwóch różnych odcinków, a więc wygląda tak, że inni mogą mieć wrażenie, iż serial telewizyjny mógł w jakiś sposób przewidzieć przyszłość.

W nagraniu widać jak Homer Simpson – jeden z bohaterów kreskówki – podróżując z synem ciężarówką, wygląda przez okno i mówi: „popatrz synu, jeden z najpiękniejszych widoków w przyrodzie, konwój!”. Po chwili widzimy jadące za nimi setki ciężarówek. Następna scena pokazuje kreskówkową postać premiera Kanady, Justin’a Trudeau, który przez okno ucieka ze swojej siedziby, rzekomo przed konwojem pojazdów.

Publikacje z nagraniem były udostępniane na Facebooku i Twitterze, również w języku angielskim i serbskim. „Po raz kolejny ta bajka przepowiedziała przyszłość” – czytamy w publikacji udostępnionej 31 stycznia 2022 r.

Publikacje odwołują się do protestów kierowców ciężarówek, które miały miejsce w Kanadzie w styczniu 2022 r. Protestowali oni przeciwko obowiązkowym szczepieniom Covid-19 wymaganym przy przekraczaniu granicy, o czym informuje AFP. Zarówno Kanada, jak i Stany Zjednoczone wprowadziły obowiązkowe szczepienia dla kierowców ciężarówek w połowie stycznia 2022 roku.

Protest znany jest pod hasłem „Freedom Convoy” (tłum. Konwój Wolności). Według niektórych artykułów prasowych premier Trudeau wraz z rodziną zostali przeniesieni w nieznane miejsce ze „strachu o bezpieczeństwo”.

Twórcy kreskówki o rodzinie Simpsonów nie przewidzieli protestu zwanego „konwojem wolności”.

Zmontowane wideo

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu obrazów, dziennikarze AFP Fact Check ustalili, że nagranie zostało cyfrowo zmienione poprzez połączenie scen z dwóch różnych odcinków Simpsonów. Jeden pochodzi z 1999 r., a drugi z 2019 r.

Pierwsza scena, która przedstawia Homera i Barta w ciężarówce pochodzi z odcinka z 1999 roku. To fragment 17. odcinka 10. sezonu. W oryginalnym nagraniu konwój ciężarówek nie jest częścią żadnego protestu. Kierowcy są zdenerwowani, ponieważ jedna z postaci ujawniła swój sekret „automatycznej jazdy”.

Część nagrania, w którym pojawia się Trudeau pochodzi z 2019 r. Premier Kanady pojawia się w 21. odcinku 30. sezonu zwanego „D'oh Canada”. W oryginalnym odcinku Trudeau nie ucieka przed konwojem kierowców ciężarówek.

W rzeczywistości poznaje Lisę, siostrę Barta, podczas wideorozmowy. Następnie popisuje się przed nią, wykonując różne ćwiczenia siłowe. Ucieka przez okno dopiero wtedy, gdy Lisa wypytuje go o prawdziwy skandal polityczny.

W odcinku z Trudeau nie ma krzyków, gdy premier wychodzi z budynku.

AFP wcześniej obaliła twierdzenia, które sugerowały, że niektóre odcinki Simpsonów przewidziały zamieszki na Kapitolu, szczepionkę przeciw Covid-19, protesty po śmierci George'a Floyda i wybuch pandemii koronawirusa.

Wniosek: autorzy serialu telewizyjnego „The Simpsons” nie przewidzieli protestu kierowców ciężarówek w Kanadzie. Materiał został zmontowany z dwóch różnych odcinków.

Tłumaczenie:
SZCZEPIONKI COVID-19