Ten obrazek został przerobiony i nie jest z serialu „The Simpsons”

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 21/01/2021, 16:00
  • Zaktualizowane w 21/01/2021, 19:15
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: AFP Australia, AFP Polska
Popularna amerykańska kreskówka z przygodami nierozgarniętego Homera stała się popularna w mediach społecznościowych za sprawą obrazka, który rzekomo przedstawia jedną z postaci tego animowanego serialu. Według niektórych publikacji serial przewidział zamieszki z początku stycznia z udziałem zwolenników byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Te teorie są jednak nieprawdziwe – grafika została przerobiona, a postać nie pochodzi z odcinka Simpsonów.

Charakterystyczny kadr z animowanej bajki pojawił się na jednym z polskich portali i był również udostępniany na Facebooku 7 stycznia.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 21 stycznia 2021 r.

Szaman QAnon

Grafika przedstawia półnagiego mężczyznę z tatuażami i futrzaną czapką z rogami z malunkiem na twarzy stylizowanym na amerykańską flagę. To Jacob Anthony Chansley, znany jako Jake Angeli, zwolennik Donalda Trumpa i uczestnik zamieszek, który 6 stycznia wdarł się do Kapitolu w Waszyngtonie.

Chansley nazywa siebie „cyfrowym żołnierzem” skrajnie prawicowej teorii spiskowej „QAnon”, która twierdzi, że Donald Trump prowadzi tajną wojnę przeciwko międzynarodowej i liberalnej sekcie „pedofilów czczących szatana”.

Obok fotografii Chansley’a widać wizerunek dr Williama MacDougala, znanego jako Woźny Willie, bohatera kreskówki „The Simpsons”, który ma na sobie podobny strój oraz futrzaną czapkę.

Publikacje były również udostępniane w języku angielskim, słowackim, portugalskim i hiszpańskim.

Wizerunek woźnego Williego podobnego do Chansley’a został jednak zmanipulowany.

Dzięki wyszukiwarce Google’a udało nam się odnaleźć oryginalną grafikę na portalu „Fandom”, który zawiera bazę programów telewizyjnych, filmów i gier.

Poniżej porównujemy obie grafiki ze sobą.

Image
Porównanie obrazka w poście (po lewej) i postaci woźnego Willie ze strony Fandom (po prawej) 11 stycznia 2021 r.

Co więcej tło, które przedstawia Kapitol Stanów Zjednoczonych w kreskówce prawdopodobnie został zaczerpnięty z odcinka Simpsonów zatytułowanego „Mr Lisa jedzie do Waszyngtonu”.

Kolejne odwrotne wyszukiwanie w Google’u pomogło nam odnaleźć oryginalny obrazek, z którego wycięto wizerunek Lisy, córki Homera, a którą widać w lewym dolnym rogu publikacji na Facebooku (1, 2).

AFP wcześniej weryfikowała jeszcze inne twierdzenia, według których Simpsonowie mieliby przepowiedzieć przyszłość (1, 2).  

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami