Wideo pochodzi z protestów ruchu Black Lives Matter w Filadelfii

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 11/01/2021, 13:34
  • Zaktualizowane w 11/01/2021, 14:51
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: AFP Indie, AFP Polska
Ponad 10 tys. osób wyświetliło rzekome wideo z zamieszek na Kapitolu w Waszyngtonie, na którym widać, że 6 stycznia wśród uczestników znalazł się Batman, znana postać z amerykańskich komiksów. To jednak nieprawda, bo wideo pochodzi z maja 2020 r., kiedy to Amerykanie protestowali przeciwko brutalności policji po śmierci George’a Floyda. 

Wideo zostało opublikowane 6 stycznia (12) i było również udostępniane na Twitterze. Film był głównie udostępniany przez anglojęzycznych użytkowników (123). 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 11 stycznia 2021 roku

– Batman pojawił się na Kapitolu, by zrobić z tym porządek, wreszcie! – czytamy w treści publikacji. 

Zamieszki w Waszyngtonie 

Wideo nie pokazuje jednak wydarzeń, które miały miejsce w środę 6 stycznia, kiedy to zwolennicy Donalda Trumpa wkroczyli do Kongresu w Waszyngtonie. Po wyborach w Stanach Zjednoczonych połączone izby zebrały się, by zliczyć głosy elektorów.  

Jednak obrady przerwano, a kongresmeni i senatorowie zostali ewakuowani. Wielu zwolenników Trumpa wciąż nie wierzy w jego przegraną, snując teorie o oszustwach wyborczych. Sam Trump milczy i również nie uznał swojej porażki. Po wydarzeniach w Kapitolu ogółem zginęło pięć osób.

Na jednym z kadrów filmu z Batmanem widać transparent z hasłem: „Sprawiedliwość dla George’a Floyda”.  

Image
Kadr filmu z Batmanem, na którym widać transparent "Sprawiedliwość dla George'a Floyda"

George Floyd zmarł 25 maja w Minneapolis, w stanie Minnesota podczas aresztowania go za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym banknotem dwudziestodolarowym. Funkcjonariusz policji, Derek Chauvin udusił go, przygniatając do ziemi i klękając na jego szyi.  

Od tego czasu w Stanach Zjednoczonych doszło do serii protestów przeciwko rasizmowi, a dziesiątki tysięcy osób domagało się zaprzestania brutalności policji.  

Mroczny Rycerz

Oryginalne pochodzenie wideo z Batmanem udało nam się odnaleźć dzięki wpisaniu słów kluczowych w wyszukiwarkę Google’a. Było ono publikowane 5 czerwca na Facebooku przez rosyjską stację telewizyjną „Russia Today”.  

„To nie jest kadr z filmu Christophera Nolana «Mroczny Rycerz», a popularne wideo niezidentyfikowanego Batmana podczas protestów w Filadelfii” – czytamy w publikacji RT na Facebooku.  

Poniżej można porównać kadry udostępnianego filmu na Facebooku z oryginalnym wideo opublikowanym przez „Russia Today”. 

Image
Screen porównujący kadry wszystkich wideo

Film w lepszej jakości można obejrzeć na Youtubie. Został opublikowany 30 maja 2020 r. 

 

Miejsce, które widać w filmie to plac przed ratuszem w Filadelfii w stanie Pensylwania. 

Wniosek: Wideo nie pochodzi z zamieszek, które miały miejsce w Waszyngtonie. Zostało ono opublikowane prawie rok temu podczas protestów ruchu „Black Lives Matters”. 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami