Wideo pochodzi z protestów ruchu Black Lives Matter w Filadelfii
Ponad 10 tys. osób wyświetliło rzekome wideo z zamieszek na Kapitolu w Waszyngtonie, na którym widać, że 6 stycznia wśród uczestników znalazł się Batman, znana postać z amerykańskich komiksów. To jednak nieprawda, bo wideo pochodzi z maja 2020 r., kiedy to Amerykanie protestowali przeciwko brutalności policji po śmierci George’a Floyda.
Wideo zostało opublikowane 6 stycznia (1, 2) i było również udostępniane na Twitterze. Film był głównie udostępniany przez anglojęzycznych użytkowników (1, 2, 3).

– Batman pojawił się na Kapitolu, by zrobić z tym porządek, wreszcie! – czytamy w treści publikacji.
Zamieszki w Waszyngtonie
Wideo nie pokazuje jednak wydarzeń, które miały miejsce w środę 6 stycznia, kiedy to zwolennicy Donalda Trumpa wkroczyli do Kongresu w Waszyngtonie. Po wyborach w Stanach Zjednoczonych połączone izby zebrały się, by zliczyć głosy elektorów.
Jednak obrady przerwano, a kongresmeni i senatorowie zostali ewakuowani. Wielu zwolenników Trumpa wciąż nie wierzy w jego przegraną, snując teorie o oszustwach wyborczych. Sam Trump milczy i również nie uznał swojej porażki. Po wydarzeniach w Kapitolu ogółem zginęło pięć osób.
Na jednym z kadrów filmu z Batmanem widać transparent z hasłem: „Sprawiedliwość dla George’a Floyda”.

George Floyd zmarł 25 maja w Minneapolis, w stanie Minnesota podczas aresztowania go za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym banknotem dwudziestodolarowym. Funkcjonariusz policji, Derek Chauvin udusił go, przygniatając do ziemi i klękając na jego szyi.
Od tego czasu w Stanach Zjednoczonych doszło do serii protestów przeciwko rasizmowi, a dziesiątki tysięcy osób domagało się zaprzestania brutalności policji.
Mroczny Rycerz
Oryginalne pochodzenie wideo z Batmanem udało nam się odnaleźć dzięki wpisaniu słów kluczowych w wyszukiwarkę Google’a. Było ono publikowane 5 czerwca na Facebooku przez rosyjską stację telewizyjną „Russia Today”.
„To nie jest kadr z filmu Christophera Nolana «Mroczny Rycerz», a popularne wideo niezidentyfikowanego Batmana podczas protestów w Filadelfii” – czytamy w publikacji RT na Facebooku.
Poniżej można porównać kadry udostępnianego filmu na Facebooku z oryginalnym wideo opublikowanym przez „Russia Today”.

Film w lepszej jakości można obejrzeć na Youtubie. Został opublikowany 30 maja 2020 r.
Miejsce, które widać w filmie to plac przed ratuszem w Filadelfii w stanie Pensylwania.
Wniosek: Wideo nie pochodzi z zamieszek, które miały miejsce w Waszyngtonie. Zostało ono opublikowane prawie rok temu podczas protestów ruchu „Black Lives Matters”.