
Nie, tweet z zaświadczeniem szczepienia przeciwko Covid-19 pochodzi z profilu satyrycznego
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 07/01/2021, 11:15
- Zaktualizowane w 08/01/2021, 14:52
- Przeczytasz w ciągu 3 minut
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki Comirnaty przez Jarosława Kaczyńskiego pojawiło się na Twitterze w poniedziałek 4 stycznia i i dzień później na Facebooku (1, 2).

„Znalezione w necie. Guru pisowskiej mafiosekty już się zaszczepił. 26 grudnia 2020 zaczęli szczepić a wuc już na drugi dzień. A czepiają się aktorów” - napisała użytkowniczka Facebooka (zachowaliśmy oryginalną pisownię - przyp. red). Do posta dołączyła zdjęcie tweeta wraz z grafiką przedstawiającą zaświadczenie szczepienia wystawione na Jarosława Kaczyńskiego.
W innym poście czytamy: „Kaczyński zaszczepił się już 27.12 i 10.01 (druga dawka). Poza grupą "0". Myślę, że jeszcze kilku / kilkoro z pisiu też są już po pierwszym szczepieniu!!!!!
A wg ministra zdrowia wszyscy jesteśmy równi. Hipokryci”.(zachowaliśmy oryginalną pisownię - przyp. red).
Komentarze pod postem świadczą o tym, że wiele osób uwierzyło, że zaświadczenie szczepienia jest prawdziwe.
„Są tylko dwa stopnie kolejności szczepień - najpierw lepszy sort, potem gorszy sort” - napisał użytkownik.
Inny internauta pytał: „Kaczyński zaszczepiony - w jakim trybie?”.
Szczepienia osób spoza tzw. grupy zero w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym - wśród nich znalazła się m.in. aktorka Krystyna Janda i były premier SLD Leszek Miller wywołały wiele kontrowersji. W mediach społecznościowych wylała się fala hejtu na zaszczepionych, a rząd zdecydował przeprowadzić kontrolę realizacji szczepień.
Diabeł tkwi w szczegółach
Zawsze warto sprawdzić autentyczność tweeta, gdy pojawia się on w formie zdjęcia lub zrzutu ekranu. Najprościej jest odszukać dane konto na Twitterze i sprawdzić szczegóły, takie jak zdjęcie profilowe lub logo, nazwę użytkownika czy nazwę profilu. Porównaliśmy zdjęcie tweeta z oficjalnym profilem Prawa i Sprawiedliwości na Twitterze. Na pierwszy rzut oka są one niemal identyczne. Różnią się jedną literą “O” w nazwie profilu. Zamiast „Sprawiedliwości” jest „Sprowiedliwości”. Zaznaczyliśmy to kółkiem na czerwono.

W nazwie użytkownika litery PISorg są pisane z dużej, a w oficjalnym profilu z małej litery. Tak naprawdę przez „L” zamiast „I” które, kiedy pisane są z małej litery, są łudząco podobne. W informacji o profilu można też przeczytać, że jest to satyryczne konto o nazwie „Prawo i Sprowiedliwość”.
Druga dawka
Internautów powinny zastanowić również daty szczepień. W rzekomym zaświadczeniu szczepienia Kaczyńskiego pierwsza dawka miała być podana z datą 27 grudnia 2020 r. (czyli w dniu pierwszych szczepień w Polsce). Pod datą drugiego szczepienia wpisano dzień 10 stycznia 2021 r. Zatem odstęp między pierwszą, a druga dawką wynosi zaledwie 14 dni. Producent zaleca co najmniej 21 dni. Żaden lekarz, czy pielęgniarka podający szczepionkę nie podpisałby takiego zaświadczenia.
Dementi rządu
Zwróciliśmy się z pytaniem do rządu czy Jarosław Kaczyński przyjął szczepionkę przeciwko Covid-19. Centrum informacyjne rządu przekazało nam w czwartek w mailu odpowiedź, w której dementuje takie informacje. Przytaczamy ją w całości:
„Zasady dotyczące procesu i kolejności szczepień oraz poszczególnych grup zawarte są w Narodowym Programie Szczepień. Zgodnie z tym dokumentem w pierwszej kolejności dawki szczepionki są przeznaczone dla: pracowników sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracowników domów pomocy społecznej i pracowników miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personelu pomocniczego i administracyjnego w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
W związku z tym jedynym przedstawicielem Rządu zaszczepionym w etapie zero jest wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który jest lekarzem. Szczepionkę przyjął 29 grudnia 2020 r. w szpitalu MSWiA w Warszawie.
Żaden inny członek rządu nie został zaszczepiony przeciw koronawirusowi” - czytamy w mailu.
Reasumując: pokazane w tweecie zaświadczenie przyjęcia szczepionki przeciwko Covid-19 przez prezesa PiS nie jest prawdziwe. Grafika pochodzi z satyrycznego profilu podszywającego się pod Prawo i Sprawiedliwość.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami