Nie, amerykańska polityk zaszczepiła się przy użyciu bezpiecznej strzykawki
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 19/01/2021, 19:50
- Przeczytasz w ciągu 3 minut
- Autor: Rémi BANET, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2024. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Oszustwo - symulowane szczepienie! Wiceprezydent elekt USA Kamala Harris otrzymuje na wideo szczepionkę Covid-19 ze składaną igłą” - czytamy w poście opublikowanym 1 stycznia.
Posty o rzekomo symulowanym szczepieniu pojawiły się na Facebooku (1, 2, 3) pod koniec grudnia. Pisano o „ściemie”, o „udawanym szczepieniu” i „strzykawce ze składaną igłą”. Nagranie krążyło również wśród francuskojęzycznych użytkowników.
Wszystkie te posty łączy przekonanie o spiskowej teorii, według której liderzy tak naprawdę nie szczepią się przeciwko Covid-19, tylko zachęcają ludzi do szczepień, gdyż mają w tym jakiś niecny zamiar.
Czterdziestosekundowy film jest słabej jakości. Wraz z wielokrotnym udostępnianiem w sieci jakość filmu ulega pogorszeniu. W filmie trudno dostrzec igłę strzykawki, którą pielęgniarka wykonuje zastrzyk. Na powiększonym obrazie, który został dołączony do nagrania, można odnieść wrażenie, że na końcu strzykawki znajduje się jedynie plastikowa nakładka zamiast igły.
Igłę widać ale w wysokiej rozdzielczości
Igłę jednak widać, gdy obejrzymy nagrania w lepszej rozdzielczości pokazujące tę samą. Zauważyli to dziennikarze z włoskiego portalu fact-checkingowego Open.
Harris zaszczepiła się przed kamerami telewizyjnymi w ośrodku medycznym w Waszyngtonie. Szczepienie relacjonowały media.
Film nagrała amerykańska agencja prasowa Associated Press 29 grudnia 2020 roku. Pojawił się tego samego dnia na YouTubie. Strzykawkę widać w 13. i 29. sekundzie.
Zaznaczyliśmy ją na zrzutach ekranu czerwonym kółkiem.
Jeśli chodzi o plastikową nasadkę, którą widać w 31. sekundzie, w rzeczywistości jest to korpus, do którego chowa się igła w tzw. bezpiecznych strzykawkach. Mechanizm strzykawki widać też dobrze na jednym ze zdjęć AFP, której fotograf Alex Edelman był obecny na szczepieniu.
O bezpiecznych igłach pisaliśmy pod koniec grudnia na naszej stronie w tekście pt. „Pogłoski o znikającej igle w trakcie szczepienia są nieprawdziwe”.
Od 2015 r. strzykawki z chowającą się igłą rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Są one używane w medycynie od ponad 10 lat i mają chronić personel medyczny oraz pacjentów przed zakażeniami i zranieniem się igłą.
Wniosek: Nieprawdą jest twierdzenie, że amerykańską polityk szczepiono strzykawką bez igły. Kamalę Harris zaszczepiono przy użyciu tzw. bezpiecznej strzykawki, której igła chowa się w jej korpusie.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami