Nie, amerykańska polityk zaszczepiła się przy użyciu bezpiecznej strzykawki

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 19/01/2021, 19:50
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Rémi BANET, AFP Polska
Tysiące udostępnień na Facebooku ma nagranie, na którym widać wiceprezydent elekt Stanów Zjednoczonych Kamalę Harris podczas szczepienia na koronawirusa. Według niektórych szczepienie nie jest prawdziwe, ponieważ na nagraniu nie widać igły. To nieprawda - strzykawka miała igłę. Widać to gdy film obejrzymy w lepszej rozdzielczości. Harris zaszczepiono przy użyciu tzw. bezpiecznej strzykawki, której igła chowa się w jej korpusie.

„Oszustwo - symulowane szczepienie! Wiceprezydent elekt USA Kamala Harris otrzymuje na wideo szczepionkę Covid-19 ze składaną igłą” - czytamy w poście opublikowanym 1 stycznia. 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 17 stycznia 2021 r.

Posty o rzekomo symulowanym szczepieniu pojawiły się na Facebooku (1, 2, 3) pod koniec grudnia. Pisano o „ściemie”, o „udawanym szczepieniu” i „strzykawce ze składaną igłą”. Nagranie krążyło również wśród francuskojęzycznych użytkowników

Wszystkie te posty łączy przekonanie o spiskowej teorii, według której liderzy tak naprawdę nie szczepią się przeciwko Covid-19, tylko zachęcają ludzi do szczepień, gdyż mają w tym jakiś niecny zamiar.

Czterdziestosekundowy film jest słabej jakości. Wraz z wielokrotnym udostępnianiem w sieci jakość filmu ulega pogorszeniu. W filmie trudno dostrzec igłę strzykawki, którą pielęgniarka wykonuje zastrzyk. Na powiększonym obrazie, który został dołączony do nagrania, można odnieść wrażenie, że na końcu strzykawki znajduje się jedynie plastikowa nakładka zamiast igły.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 17 stycznia 2021 r.

Igłę widać ale w wysokiej rozdzielczości 

Igłę jednak widać, gdy obejrzymy nagrania w lepszej rozdzielczości pokazujące tę samą. Zauważyli to dziennikarze z włoskiego portalu fact-checkingowego Open

Harris zaszczepiła się przed kamerami telewizyjnymi w ośrodku medycznym w Waszyngtonie. Szczepienie relacjonowały media.

Film nagrała amerykańska agencja prasowa Associated Press 29 grudnia 2020 roku. Pojawił się tego samego dnia na YouTubie. Strzykawkę widać w 13. i 29. sekundzie. 

Zaznaczyliśmy ją na zrzutach ekranu czerwonym kółkiem. 

Image
Zrzut ekranu z YouTube z 17 stycznia 2021 r.
Image
Zrzut ekranu z YouTube z 17 stycznia 2021 r.

Jeśli chodzi o plastikową nasadkę, którą widać w 31. sekundzie, w rzeczywistości jest to korpus, do którego chowa się igła w tzw. bezpiecznych strzykawkach. Mechanizm strzykawki widać też dobrze na jednym ze zdjęć AFP, której fotograf Alex Edelman był obecny na szczepieniu. 

Image

O bezpiecznych igłach pisaliśmy pod koniec grudnia na naszej stronie w tekście pt. Pogłoski o znikającej igle w trakcie szczepienia są nieprawdziwe

Od 2015 r. strzykawki z chowającą się igłą rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).  Są one używane w medycynie od ponad 10 lat i mają chronić personel medyczny oraz pacjentów przed zakażeniami i zranieniem się igłą. 

Wniosek: Nieprawdą jest twierdzenie, że amerykańską polityk szczepiono strzykawką bez igły. Kamalę Harris zaszczepiono przy użyciu tzw. bezpiecznej strzykawki, której igła chowa się w jej korpusie.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami