
Wideo przedstawia protest w 2019 roku przeciwko zmianie nazwy Macedonii
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 26/07/2021, 17:35
- Przeczytasz w ciągu 3 minut
- Autor: AFP Australia, AFP Polska
- Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„W Grecji zaczął się strajk okupacyjny parlamentu” – czytamy w publikacji udostępnionej 17 lipca 2021 r.
Na filmie widać mnóstwo ludzi, którzy protestują wokół białego budynku i trzymają flagi Grecji.

Podobne wideo było udostępniane także w języku angielskim. Jednak twierdzenia zagranicznych publikacji sugerowały, że Grecy demonstrują przeciwko szczepieniom Covid-19.
Liczne protesty przeciwko ograniczeniom spowodowanym pandemią Covid-19 miały miejsce 14 lipca w różnych krajach Europy, w tym w Atenach. Grecy protestowali też 21 i 24 lipca. Impulsem wyjścia na ulice okazała się decyzja premiera Kyriakosa Mitsotakisa o obowiązkowych szczepieniach przeciwko Covid-19 dla wszystkich pracowników opieki zdrowotnej i osób, które chcą spędzać czas w barach, kinach i teatrach.
Protesty w 2019 roku
Jednak wideo nie pokazuje tych demonstracji. To zupełnie inne zgromadzenie. Dzięki funkcji odwrotnego wyszukiwania obrazu udało nam się odnaleźć wideo udostępnione na YouTubie 21 stycznia 2019 r. Jak się okazuje, demonstracje były organizowane przeciwko porozumieniu o zmianie nazwy kraju Macedonia na Republikę Macedonii Północnej.
Tysiące protestujących zebrało się wówczas na Placu Sindagma w samym centrum Aten. Trzydziestu zamaskowanych młodych ludzi próbowało wtargnąć do budynku parlamentu. Niektórzy rzucali kamieniami, a policja odpowiedziała gazem łzawiącym, by rozbić tłum. Według szacunków greckiej policji protestowało wtedy 60 tys. osób.
Dla przeciwników porozumienia w sprawie nazwy kraju chodziło o „honor” ojczyzny. „Jest tylko jedna Macedonia. Macedonia to Grecja” – brzmiały napisy na transparentach protestujących Greków.
Spór między dwoma krajami zaczął się od ogłoszenia przez Macedonię niepodległości w 1991 r. Władzom Grecji nie podobało się użycie nazwy odwołującej się do dziedzictwa starożytnych Macedończyków, obawiając się, że kraj ten mógłby wystąpić o roszczenia terytorialne do greckiej prowincji o tej samej nazwie.
Poniżej porównanie jednej z klatek filmu udostępnianego na Facebooku z klatką filmu znalezionego na YouTubie (0:19).

Więcej zdjęć z lotu ptaka tej demonstracji można znaleźć w artykule greckiej gazety „Proto Thema” z 20 stycznia 2019 roku.
„Wielki wiec dla Macedonii na 20 zdjęciach” – czytamy w nagłówku artykułu.
Poniżej porównanie wideo z Facebooka oraz zdjęcia opublikowanego przez „Proto Thema”.

Wniosek: wideo nie przedstawia aktualnych protestów w Atenach. Film został opublikowany dwa lata temu podczas protestów Greków, którzy sprzeciwiali się kompromisowi w sprawie zmiany nazwy sąsiadującego z Grecją kraju na Republikę Macedonii Północnej. Uważali, że kraj ten nie ma prawa do nazywania się „Macedonią”.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami