Nie, Adam Niedzielski wręczył odznaczenie innej kobiecie - szefowej punktu szczepień w Grodzisku Mazowieckim

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W mediach społecznościowych krążą zestawienia zdjęć ministra zdrowia w towarzystwie kobiety o blond włosach. Sposób zestawienia sugeruje, że pielęgniarka, która go zaszczepiła przeciwko Covid -19 jest tą samą osobą, którą minister odznaczył po zajściach w punkcie szczepień w Grodzisku Mazowieckim. W opisie do zdjęć mowa jest o „propagandowej ustawce”. Nie, to nieprawda. Na zdjęciach są dwie różne osoby.

Podobną manipulację opisaliśmy niedawno. Chodziło o zestawienie dwóch zdjęć ministra i pielęgniarki ze szczepienia przeciwko Covid-19 na Stadionie Narodowym PGE. Udostępniający twierdzili wówczas, że minister w ogóle niczym się „nie zaszczepił”, a oba zdjęcia zostały zrobione podczas zorganizowanej „sesji zdjęciowej”. Od kilku dni pielęgniarka i minister znowu są bohaterami kolejnej manipulacji.

Tym razem do dwóch zdjęć ze szczepienia ministra I i II dawką w punkcie szczepień na stadionie w Warszawie dołączono trzecią fotografię, na której widać ministra obok kobiety również o blond włosach. Twórcy kolażu oznaczyli na czerwono zegarki na zdjęciach.

Zrzut ekranu z Facebooka ( AFP 30 lipca 2021 r / )

„Czy Adam Niedzielski może wytłumaczyć publicznie kim jest kobieta ze zdjęć?” – pytał 28 lipca na swoim profilu Marcin Rola z narodowej telewizji wRealu24.

„Czy ta sama kobieta 'wyszczepiała' ministra dwukrotnie i jednocześnie później brała udział w prowokacji grodziskiej? Kim są ci ludzie i za co dokładnie zostali nagrodzeni przez ministra zdrowia? Czyżby znowu koincydencja? ” – zastanawiał się. Inni użytkownicy zastanawiali się razem z nim i dalej podawali kolaż trzech zdjęć wraz z tymi samymi retorycznym pytaniami (1, 2, 3), mimo opublikowanego dementi na rządowym koncie na Twitterze, #SzczepimySię.

Wcześniej podobne zestawienie zamieścił członek partii KORWiN, Grzegorz Gawin na swoim koncie na Twitterze. Również przeprowadził analizę zegarków na zdjęciach ze szczepień i z uroczystości wręczenia odznaczeń sugerując, że są identyczne i nosi je ta sama kobieta.

Zdjęcia z blondynką

Wyjaśniamy, kim są kobiety o blond włosach widoczne na zdjęciach. Jak zwykle odnaleźliśmy ich wcześniejsze publikacje i skontaktowaliśmy się z osobami z fotografii.

Dwa zdjęcia wyszukaliśmy wcześniej i dokładnie już opisaliśmy. Przypomnijmy, że jest na nich koordynatorka szczepień punktu na Stadionie Narodowym PGE Angelika Świtalska. Tym razem skoncentrowaliśmy się na trzecim zdjęciu. Odwrotne wyszukiwanie obrazem przy pomocy wyszukiwarki Google Images pozwoliło nam ustalić, że fotografia ta pojawiła się 27 lipca na koncie Ministerstwa Zdrowia na Twitterze.

Kim są osoby na zdjęciu z Twittera? Jak czytamy w opisie, „minister zdrowia wręczył odznaczenia pracownikom punktu szczepień z Grodziska Mazowieckiego, którzy padli ofiarą agresji antyszczepionkowców”. W niedzielę (25.07.2021) grupa przeciwników szczepień, nazywająca się „Polskimi Żółtymi Kamizelkami” usiłowała wtargnąć do jednego z punktów szczepień w podwarszawskim Grodzisku Mazowieckim. Doszło do szamotaniny. Interweniowała policja. Zatrzymano dwie osoby. Sprawę relacjonowały media lokalne i krajowe (1, 2, 3) a także użytkownicy mediów społecznościowych (1, 2). Film zamieścił jeden z użytkowników Twittera.

28 lipca pojawiło się dementi. „Stanowczo dementujemy - kobieta szczepiąca Ministra Niedzielskiego i Przedstawicielka Punktu Szczepień w Grodzisku Mazowieckim to dwie różne osoby.” - czytamy w oświadczeniu na koncie rządowej akcji #SzczepimySię na Twitterze.

Pisząc poprzedni artykuł, kontaktowaliśmy się Angeliką Świtalską, koordynatorką szczepień na Stadionie Narodowym. Zapytaliśmy się i teraz, czy rozpoznaje siebie na zdjęciu z flagami obok ministra?

– To jakaś inna Pani, to nie ja – powiedziała nam w rozmowie telefonicznej 29 lipca. – Na zdjęciach widać dwie różne osoby. Zresztą tego dnia (kiedy zrobiono zdjęcie z odznaczeń, czyli 27 lipca) nie było mnie w Polsce. Byłam za granicą na dwutygodniowych wakacjach. To, że mam taki sam zegarek i blond włosy, to dla antyszczepionkowców już dowód, że to ja jestem na zdjęciu! Bzdura! Czy w Polsce jestem jedyną osobą, która ma blond włosy i smartwatcha? – Świtalska powiedziała AFP.

To, że pielęgniarka była w tym czasie na wakacjach można sprawdzić przeglądając jej profil na Facebooku na którym pochwaliła się zdjęciami z wakacji opublikowanymi w dniu wręczania odznaczeń w ministerstwie. Można również porównać jej zdjęcie profilowe na Facebooku (po lewej) ze zdjęciem odznaczonej kobiety z Twittera (po prawej). Widoczne znamię na czole u kobiety po prawej stronie, inna fryzura i kształt twarzy, wszystko to wskazuje na to, że są to dwie różne osoby.

Zestawienie zdjęć. Po lewej, zdjęcie z profilu na Facebooku pielęgniarki, która szczepiła ministra. Po prawej, zdjęcie z Twittera min. zdrowia z odznaczoną kobietą z Grodziska Mazowieckiego. ( AFP 30 lipca 2021 r. / )

Zegarek nie jest dowodem

Dla autorów zestawienia jednym z dowodów na to, że chodzi o tę samą osobę ma być zegarek, który użytkownicy oznaczyli czerwonym kółeczkiem. Jeśli dobrze się przyjrzeć zdjęciom w lepszej rozdzielczości, pielęgniarka szczepiąca ministra Niedzielskiego drugą dawką miała zegarek (dokładnie smartwatcha) na białym silikonowym pasku, natomiast kobieta odznaczona w Grodzisku Mazowieckim ma klasyczny zegarek na metalowej bransolecie w złotym kolorze.

Wniosek: Sugestia, że odznaczona przez ministra kobieta po ataku na punkt szczepionkowy w Grodzisku Mazowieckim jest tą samą kobietą, która go wcześniej na „niby zaszczepiła” przeciwko Covid-19 jest nieprawdziwa. Adam Niedzielski wręczył odznaczenie innej kobiecie - szefowej punktu szczepień w Grodzisku Mazowieckim, do którego usiłowali się wedrzeć antyszczepionkowcy.

COVID-19