
CNN chwali Talibów za noszenie maseczek? To satyra
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 18/08/2021, 15:47
- Przeczytasz w ciągu 1 minut
- Autor: Claire SAVAGE, AFP USA, AFP Polska
- Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„CNN chwali talibów za noszenie masek podczas ataku” – czytamy w poście udostępnionym 16 sierpnia 2021 r.

Podobne posty były także udostępniane w języku angielskim.
W Afganistanie upadł rząd wspierany przez zachód, w tym Stany Zjednoczone i inne kraje NATO, a islamscy rebelianci przejęli kontrolę nad krajem po dwóch dekadach wojny.
Stacja CNN nigdy nie wyemitowała żadnego materiału, w którym chwaliłaby Talibów za noszenie maseczek chroniących przed Covid-19podczas ich ofensywy w Afganistanie. Fotografia pochodzi ze strony „The Babylon Bee”, która określa siebie jako „najlepszą na świecie stronę satyryczną, całkowicie nieomylną we wszystkich swoich twierdzeniach dotyczących prawdy. Publikujemy satyry na tematy dotyczące chrześcijaństwa, polityki i życia codziennego”.
Podobnym amerykańskim portalem jest także „The Onion”. W Polsce odpowiednikiem tego typu stron jest serwis „ASZ dziennik”.
14 sierpnia portal „The Babylon Bee” opublikował artykuł, w którym można przeczytać, że „CNN chwali Talibów za noszenie maseczek podczas ataku”. Publikacja zawierała zdjęcie uzbrojonych mężczyzn z banerem amerykańskiego serwisu informacyjnego.
Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu w Google’u, udało nam się ustalić, że zdjęcie zostało opublikowane w 2007 r. przez agencję Reuters. Przedstawia ono pro-talibańskich bojowników w Pakistanie.
Dziennikarze AFP w Stanach Zjednoczonych skontaktowali się również z rzeczniczką CNN, Bridget Leininger, która powiedziała nam, że zdjęcie zostało przerobione, a baner informacyjny CNN jest nieprawdziwy.
Wniosek: twierdzenie, że CNN pochwalił Talibów za noszenie maseczek chroniących przed Covid-19 jest nieprawdziwe. Zdjęcie pochodzi z satyryczno-rozrywkowego portalu „The Babylon Bee”.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami