Nie, na zdjęciu widać amerykańskich żołnierzy w Karolinie Północnej w USA

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Użytkownicy internetu udostępniali na początku września zdjęcie klęczących żołnierzy uczestniczących w polowej mszy świętej. Ksiądz celebruje ją przed ołtarzem ustawionym na pickupie. Zdjęcie rzekomo pokazuje polskich żołnierzy na wschodzie Polski, gdzie 2 września w województwach na granicy z Białorusią rząd wprowadził stan wyjątkowy. Już mundury mogą wskazywać na to, że na zdjęciu są amerykańscy marines. Sprawdziliśmy: msza była odprawiona w czerwcu w bazie wojskowej w Karolinie Północnej w USA.

„Broń ojczyzny Panie Boże, Polska Armia już nie może” – można przeczytać na zdjęciu opublikowanym na Facebooku 5 września (1, 2).

Zrzut ekranu z posta na Facebooku ze zdjęciem rzekomo polskich żołnierzy ( AFP/ 15.09.2021 r. / )

Zdjęcie było udostępniane również w innych mediach społecznościowych m.in. na Twitterze z opisem, że wykonano je „gdzieś na wschodniej granicy” Polski.

W niektórych publikacjach na zdjęciu zamazano tablice rejestracyjne pojazdu, na którym umieszczono ołtarz polowy.

Zrzut z ekranu z Twittera ze zdjęciem mszy polowej na którym wymazano tablice rejestracyjne ( AFP/15.09.2021 r. / )

Już na pierwszy rzut oka widać, że żołnierze ubrani są w mundury inne niż obowiązujące w polskiej armii, co zauważyło wielu internautów w komentarzach.

Roślinność na zdjęciu sprawia jednak, że fotografia mogła być zrobiona w polskich warunkach klimatycznych. Wyszukaliśmy zdjęcie przy pomocy popularnych wyszukiwarek, które oferują możliwość odwróconego wyszukiwania obrazem. Okazało się, że opublikowano je już kilka tygodni wcześniej. Użytkownik Twittera udostępnił je 1 lipca.

Informacji gdzie fotografia została zrobiona dostarczył nam użytkownik sieci LinkedIn, który napisał na początku września, że na zdjęciu jest ojciec Jason Burchell w bazie Camp Lejeune. „Jest on kapelanem w II dywizji piechoty morskiej. (Wskazówkę uzyskał od Matthew Brackett).” - czytamy na tym profilu.

Kim jest ojciec Jason Burchell?

Wyszukaliśmy jego profil na Facebooku. Z opisu wiemy, że jest on kapelanem w amerykańskiej armii. Teologię studiował w seminarium w Mount Saint Mary, a wcześniej studiował zarządzanie w sporcie na James Madison University. I to na jego profilu na Facebooku odnaleźliśmy interesujące nas zdjęcie opublikowane 28 czerwca, a także kilka innych fotografii zrobionych przy tej okazji.

Zrzut ekranu z posta Ojca Jasona Burchella na Facebooka z 28 czerwca 2021 ze zdjęciami z polowej mszy św. odprawionej w bazie Camp Lejeune, Nowa Karolina (USA). ( Facebook / )

Ojciec Burchell jako kapelan pływał na amerykańskim lotniskowcu USS Ronald Reagan.

Z historii zameldowań na jego profilu wynika, że w czerwcu przebywał w bazie Camp Lejeune, w Karolinie Północnej, gdzie odprawił mszę widoczną na zdjęciach.

Zapytaliśmy go czy to on jest na zdjęciu.

- Tak, to ja jestem na zdjęciu z moimi żołnierzami z trzeciego batalionu Drugiej dywizji Marines podczas mszy świętej w bazie wojskowej Camp Lejeune w Nowej Karolinie. Nie wiem jak to się stało, że zdjęcie trafiło do Polski - przekazał AFP 16 września.

Wniosek: zdjęcie nie przedstawia polskich żołnierzy uczestniczących w polowej mszy świętej na granicy Polski z Białorusią. Na zdjęciu modlą się amerykańscy marines. Mszę odprawił 28 czerwca kapelan amerykańskiej armii w bazie wojskowej w Karolinie Północnej.

NATO