To nieprawda, że 200 tys. Amerykanów zmarło po pierwszej dawce szczepionki

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Prawie 3 tys. udostępnień miało na Facebooku wideo z dr Sherri Tenpenny, która twierdzi, że w ciągu tygodnia od otrzymania pierwszej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 zmarło 200 tys. Amerykanów. Miała rzekomo powoływać się na dane uzyskane od byłego pracownika firmy Pfizer-BioNTech, jednak sama później przyznała, że „to pogłoski”. Jak sprawdziliśmy, nie ma obecnie dostępnych dowodów na to, że z powodu szczepionek zmarło 200 tys. Amerykanów w ciągu jednego tygodnia.

„Pracownik Pfizera: 35 tys. dokumentów, 200 tys. śmierci po pierwszej dawce” – czytamy w tytule artykułu z wideo, które według programu CrowdTangle miało 11 tys. wyświetleń i prawie 3 tys. udostępnień.

Zrzut ekranu ze strony Open Tube wykonany 16 września 2021 roku

Wideo było popularne również na Twitterze oraz Telegramie.

Dzięki funkcji odwrotnego wyszukiwania w Google’u, udało nam się ustalić, że osobą wypowiadającą się w nagraniu jest znana w Stanach Zjednoczonych aktywistka antyszczepionkowa. To Sherri J. Tenpenny, która uważa, że szczepionki powodują autyzm.

Wywiad z Tenpenny ukazał się na stronie o nazwie „Truenews”. Mówi w nim, że powołuje się na dane od informatora z firmy Pfizer, który ma dostęp do dokumentów. Później sama przyznaje, że ich nie widziała. „Na razie to są pogłoski” – mówi. Swojego twierdzenia nie poparła żadnymi innymi dowodami.

Większa śmiertelność z powodu szczepień? Brak dowodów

Dostępne dane dotyczące zgonów po szczepieniu przeciw Covid-19 w Stanach Zjednoczonych pokazują, że Tenpenny nie mówi prawdy.

W Stanach Zjednoczonych od zapoczątkowania szczepień przeciw Covid-19, czyli od 14 grudnia 2020 r. do dnia obecnego, czyli do 17 września 2021 r. podano ponad 382 mln szczepionek. W tym czasie odnotowano 7653 zgłoszeń dotyczących zgonów (0,0020 proc.) wśród zaszczepionych przeciw Covid-19.

Ta liczba zgonów nie oznacza, że wszystkie były związane lub spowodowane szczepionką. Jak czytamy na stronie amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobieganiu Chorób (CDC), wszyscy są zobowiązani do zgłaszania podejrzeń zgonów po szczepieniu przeciw Covid-19 nawet wtedy, gdy nie jest jasne czy przyczyną śmierci była szczepionka.

„Analiza dostępnych danych klinicznych, w tym aktów zgonu, sekcji zwłok i dokumentacji medycznej, nie wykazała, by (zgony, przyp. red.) miały związek ze szczepionkami przeciwko Covid-19” – informuje agencja CDC, która cały czas podaje informacje o działaniach niepożądanych po uzyskaniu szczepionki.

Kim jest Sherri Tenpenny?

Jak ustalili dziennikarze AFP, Tenpenny, to osteopatka ze stanu Ohio, która znana jest ze swojej działalności antyszczepionkowej od ponad 20 lat.

Sylwetka Sherri Tenpenny. Aktywistka została zablokowana w niektórych mediach społecznościowych za naruszenie zasad ( AFP / John Saeki, Janis Latvels, Laurence Chu)

Ich śledztwo wykazało, że Tenpenny rozwinęła swój biznes wśród koronasceptyków m.in. dzięki sprzedaży suplementów, wpływom z członkostwa w podcaście premium i webinarom na temat tego, dlaczego ludzie nie powinni się szczepić.Jak ustalili dziennikarze AFP, według dokumentów amerykańskich służb podatkowych, Tenpenny jest winna amerykańskim władzom podatkowym co najmniej pół miliona dolarów.

Aktywistka znana jest z szerzenia nieprawdziwych twierdzeń na temat maseczek i szczepionek przeciwko Covid-19. Zniechęca także swoich odbiorców do robienia testów na koronawirusa.

63-letnia kobieta miała ponad 93 tys. obserwujących na Twitterze, jednak ta platforma społecznościowa zablokowała jej dostęp za naruszenie zasad dotyczących dezinformacji o pandemii Covid-19.

Fałszywe teorie, które rozsiewa Sherri J. Tenpenny

Na początku czerwca aktywistka forsowała jedną z ostatnio popularnych teorii spiskowych, że szczepionki przeciw Covid-19 przyciągają magnes, więc osoby, które się zaszczepiły mogą przyciągać różnego rodzaju przedmioty np. łyżki czy widelce.

Zweryfikowaliśmy te twierdzenia i ustaliliśmy, że w szczepionkach nie ma składników, które mogłyby przyciągać magnes lub inne przedmioty.

Rozsiewane teorie spiskowe przez takie osoby jak Tenpenny powodują, że niektórzy rezygnują z możliwości zaszczepienia się przeciw Covid-19. Tymczasem badanie, które wsparł amerykański Narodowy Instytut Zdrowia pokazuje, że dzięki szczepionkom przeciw Covid-19 udało się zapobiec ponad 139 tys. zgonów w Stanach Zjednoczonych w ciągu pierwszych pięciu miesięcy od ich wprowadzenia.

Jak wynika z badania, do 9 maja w USA zmarło 570 tys. chorych na Covid-19. Według jego autorów, gdyby nie było szczepionki, to zmarłoby około 709 tys. osób.

Wniosek: amerykańska aktywistka Sherri Tenpenny jest znana z rozsiewania nieprawdziwych teorii. Nie ma dowodów, które potwierdziłyby pogłoski o śmierci 200 tys. osób po podaniu pierwszej dawki szczepionki w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczenie:
SZCZEPIONKI COVID-19