Szczepionki przeciwko Covid-19 nie zawierają magnetycznych mikrochipów
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 21/05/2021, 18:30
- Przeczytasz w ciągu 3 minut
- Autor: AFP USA, AFP Belgrad, AFP Polska
- Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Z tym magnesem może jednak być prawda” – czytamy w publikacji udostępnionej 15 maja. Miała ona ponad 500 udostępnień. O szczepionkach mających „magnetyczne składniki” można przeczytać również w tym artykule.
Film składa się z innych krótkich filmów, w których widzimy, jak wiele osób przykłada magnes do swojego ramienia. Na podstawie tych filmów trudno wywnioskować, czy te osoby faktycznie zostały zaszczepione i czy przedmioty, których używają to rzeczywiście magnesy.
Podobne filmy były udostępniane w języku francuskim, angielskim, chorwackim i czeskim.
Szczepionki nie przyciągają magnesu
Według ekspertów, z którymi skontaktowali się dziennikarze AFP, szczepionki nie zawierają żadnych elementów, które mogłyby przyciągać magnes.
– Nie, szczepionka przeciw Covid-19 nie może spowodować „namagnesowania” ramienia. To mistyfikacja – mówi Stephen Schrantz, specjalista chorób zakaźnych z University of Chicago Medicine. – Nie ma absolutnie żadnej możliwości, by szczepionka mogła wywołać taką reakcję – dodał. Jego zdaniem, być może osoby występujące w filmie zastosowały dwustronną taśmę klejącą, która umożliwiła magnesowi przyleganie do skóry.
Mick West, brytyjsko-amerykański pisarz popularnonaukowy opublikował wideo, w którym wyjaśnia, że magnesy i metalowe przedmioty łatwo przyklejają się do tłustej skóry. Wideo zostało opublikowane w serwisie „Metabunk”, na którym obalane są pseudonaukowe teorie.
Podobne wideo opublikował Dr Noc – amerykański popularyzator nauki oraz influencer, który wyjaśnia na TikToku, że magnes przykleja się do skóry, kiedy jest ona nawilżona np. śliną.
– W szczepionkach nie ma niczego, na co magnes mógłby zareagować. Są w nich białka, lipidy, sole, woda i chemikalia, które utrzymują pH. To wszystko. Więc jest to po prostu niemożliwe – mówi Thomas Hope, badacz szczepionek i profesor biologii komórki w Northwestern University Feinberg School of Medicine.
Według rządowych agencji zdrowia w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, szczepionki przeciwko Covid-19 obecnie dostępne na rynku (firmy Pfizer-BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson i AstraZeneca) nie zawierają żadnych metalicznych składników.
Amerykańska agencja rządowa CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób) w swoim raporcie na temat szczepionek podkreśla, że w preparatach przeciwko Covid-19 nie ma „mikrochipów”.
Nawet gdyby zawierały śladowe ilości metalicznych składników „to musiałbyś mieć dość spory kawałek metalu pod skórą, by przyciągać magnes” – stwierdził Hope i dodał, że „nie da się umieścić wystarczająco dużo metalu lub żelaza w igle, by wstrzyknąć go w skórę”.
Bioimplanty istnieją, ale nie znajdziesz ich w szczepionkach
W 2019 r. obalaliśmy teorię, według której rzekomo każde nowonarodzone dziecko w Europie będzie musiało mieć podskórnie wstrzykniętego mikrochipa. Dzięki implantowi, rodzice mieliby na bieżąco śledzić zdrowie dziecka.
Technologia używania mikrochipów rzeczywiście istnieje. W niektórych firmach w Szwecji mikrochipy podskórne u pracowników używane są od 2015 r. Są wielkości ziarenka ryżu i potrafią zastępować klucze, karty kredytowe czy bilety komunikacji publicznej.
Poniżej krótkie wideo AFP o jednej z pracownic, która opowiada o życiu ze wszczepionym chipem:
Jednak technologia ta nie ma nic wspólnego ze szczepionkami. – Implanty są dość duże i wymagają igły o średnicy co najmniej 11g (około 2,3 mm średnicy), która jest większa niż igła używana do pobierania krwi. Średnica igły do szczepionek jest tak mała, że nie mógłby przez nią przejść jakikolwiek implant – wyjaśnił AFP Belgrade Amal Graafstra prezes Dangerous Things i VivoKey, amerykańskich firm biohackingowych.
– W obecnie używanych implantach znajdują się małe ferrytowe rdzenie, do których magnes może się przyczepić, ale tylko wtedy, gdy chip umieszczony jest równolegle do skóry – wyjaśnia Graafstra i dodaje, że „nawet gdyby implant został wstrzyknięty do skóry, to miałby tak mało metalicznych składników, że przyciąganie magnesu byłoby niemożliwe. Poza tym taka drobinka metalu nie utrzymałaby jego ciężaru”.
Według danych Ministerstwa Zdrowia, w momencie pisania tego artykułu, w Polsce przeciwko Covid-19 zostało już w pełni zaszczepionych ponad 5,2 mln osób.
Wniosek: w opinii specjalistów zajmujących się badaniem szczepionek, preparaty przeciwko Covid-19 nie zawierają metalicznych składników i nie jest możliwe, by szczepionka przyciągała magnes.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami