Nie, w Rumunii punkty szczepień przeciw Covid-19 pozostają otwarte

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ponad 630 wyświetleń miało na Facebooku nagranie z twierdzeniem, że rząd w Rumunii „zamknął wszystkie ośrodki szczepień”, ponieważ 70 proc. obywateli nie chce się zaszczepić. To nie jest prawda. Jakkolwiek prawdą jest to, że do tej pory zaszczepiło się niecałe 30 proc. rumuńskich obywateli, to jednak rząd rumuński nie zamknął wszystkich punktów szczepień. Jak wynika z danych rumuńskiej agencji rządowej odpowiadającej za koordynację szczepień, w tej chwili otwartych jest ponad 600 punktów.

„Rząd rumuński zamknął wszystkie ośrodki szczepień, ponieważ 70 proc. obywateli nie chce wziąć szczepionki” – czytamy w publikacji, która miała 633 wyświetleń i została udostępniona 22 września 2021 r. Do treści dołączono nagranie, w którym widzimy mnóstwo protestujących ludzi.

Podobne publikacje pojawiały się w języku angielskim i serbskim. Film był także udostępniany na Twitterze.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 11 października 2021 roku

Twierdzenie zawarte w publikacji jest nieprawdziwe, a wideo było udostępniane już kilka lat temu.

Wideo sprzed lat

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu obrazu w Google’u udało nam się ustalić, że oryginalne nagranie było opublikowane 5 lutego 2017 r.

Film na YouTubie opublikowała rumuńska telewizja publiczna TVR.

Setki tysięcy obywateli Rumunii protestowało przez kilka tygodni przeciwko zapowiedziom wprowadzenia zmian w kodeksie karnym, które miały znieść kary za niektóre przestępstwa korupcyjne. Były to największe protesty w historii Rumunii od czasów upadku komunizmu w tym kraju.

Z powodu licznych demonstracji i pod wpływem opinii międzynarodowej, rząd rumuński wycofał się z proponowanych zmian. Ale nawet wtedy w stolicy Bukaresztu, na Placu Zwycięstwa, zgromadziło się pół miliona ludzi, którzy wzywali rząd do dymisji.

Poniżej publikujemy porównanie fragmentu wideo udostępnianego na Facebooku (L) i fragmentu wideo rumuńskiej telewizji publicznej TVR (P).

Porównanie fragmentu wideo udostępnianego na Facebooku (L) i fragmentu wideo rumuńskiej telewizji publicznej TVR (P) wykonane 12 października 2021 roku

Punkty szczepień

Kiedy post został udostępniony we wrześniu tego roku, prawdą było stwierdzenie, że ponad 70 proc. Rumunów nie było jeszcze zaszczepionych.

Do 24 września 2021 r. w Rumunii zaszczepionych było tylko 27,31 proc. osób, według danych zebranych przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w USA. Ta liczba niewiele się zmieniła. Do 12 października zaszczepionych zostało 28,58 proc. ludności rumuńskiej, według tego samego źródła.

Rumuńska gazeta „Adevarul” donosiła 21 września 2021 roku, że w kraju zamknięto tymczasowo 237 ośrodków szczepień – z powodu niskiej frekwencji. O tym, że rumuński rząd nie zamknął wszystkich swoich punktów szczepień przeciwko Covid-19, poinformowali nas przedstawiciele rządowej agencji CNCAV odpowiadającej za koordynację szczepień w Rumunii. Mapę ośrodków szczepień można odnaleźć na rządowej stronie CNCAV. Jak wynika z rządowych danych w tej chwili otwartych jest 666 punktów szczepień.

Wniosek: nagranie pochodzi z 2017 r. i pokazuje jedne z największych protestów w Rumunii po 1989 r. Rząd nie zamknął wszystkich punktów szczepień – wciąż otwartych jest ich ponad 600.

Tłumaczenie:
COVID-19 SZCZEPIONKI