Tedros Adhanom, szef Światowej Organizacji Zdrowia, Genewa, 18 października 2021 roku ( POOL / AFP / Fabrice Coffrini)

Szef WHO nie powiedział, że nie należy szczepić dzieci

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Prawie 500 udostępnień miała na Facebooku publikacja sugerująca, że Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia jest przeciwny szczepieniu dzieci oraz podawaniu dorosłym trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19. Jednak słowa szefa WHO zostały wyrwane z kontekstu i błędnie zinterpretowane.

„Nie szczepić dzieci. A trzecia dawka dla zdrowych dorosłych nie jest tak pilna. To nie są słowa aktywisty antyszczepionkowego, ale dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia WHO” – czytamy w poście z 14 listopada na Facebooku, który miał 477 udostępnień.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 14 listopada 2021 roku

Post to skopiowany tweet, który pochodzi z konta nieznanego autora. Ten zaś powołuje się na artykuł opublikowany na włoskim portalu gazety „Il Tempo”.

Zrzut ekranu z włoskiego portalu "Il Tempo" wykonany 14 listopada 2021 roku

Jak czytamy w artykule, szef WHO rzeczywiście wypowiadał się na temat trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19. Trzecia dawka szczepionki to tzw. dawka przypominająca, którą w Polsce od 2 listopada mogą przyjmować osoby pełnoletnie. Muszą one jedynie odczekać przynajmniej sześć miesięcy od pełnego zaszczepienia.

Wypowiedź Tedrosa została jednak wyjęta z kontekstu. Podczas konferencji Światowej Organizacji Zdrowia 12 listopada 2021 r., Tedros odnosił się do zwiększającego się tempa zachorowań Covid-19 w Europie.

„Nie chodzi tylko o to, ile osób zostało zaszczepionych. Chodzi o to, kto jest zaszczepiony” – mówił Tedros.

„Nie ma sensu dawać dawki przypominającej zdrowym dorosłym, czy szczepić dzieci, gdy pracownicy opieki zdrowotnej, osoby starsze oraz inne osoby z grupy wysokiego ryzyka na całym świecie wciąż czekają na pierwszą dawkę” – dodał szef WHO.

Jego słowa przytaczały różne anglojęzyczne media (1, 2), w tym m.in. AFP i „The New York Times”.

Wypowiedź Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa można także odsłuchać w całości na oficjalnym kanale WHO na YouTubie (zaczyna się od czwartej minuty).

Obecnie w Polsce dwudawkowe szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer lub Moderny mogą przyjmować dzieci powyżej 12 lat.

W zeszłym tygodniu Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że rozpoczęła proces oceny stosowania szczepionki przeciw Covid-19 firmy Moderna u dzieci w wieku od 6 do 11 lat. EMA ma wydać opinię w tej sprawie za około dwa miesiące. Natomiast 18 października EMA rozpoczęła proces oceny stosowania szczepionki przeciw Covid-19 firmy Pfizer u dzieci w wieku od pięciu do 11 lat.

Wniosek: szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus nie jest przeciwny szczepieniom dzieci. Jego wypowiedź została wyrwana z kontekstu. Tak naprawdę, Adhanom powiedział, że w pierwszej kolejności powinni się zaszczepić ci, którzy są najbardziej zagrożeni zachorowaniem na Covid-19, dopiero później powinno się podawać dawkę przypominającą, a także szczepić dzieci.

COVID-19 SZCZEPIONKI