
Nagranie z otwarcia Olimpiady w Barcelonie w 1992 roku nie jest dowodem na to, że pandemia Covid-19 została zaplanowana
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 19/01/2022, 11:26
- Przeczytasz w ciągu 4 minut
- Autor: AFP Rumunia, AFP Hiszpania
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„To na pewno nie przypadek? Ceremonia otwarcia hiszpańskich igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku przedstawiała scenę przypominającą wirusa, którego widzimy wśród innych symboli” – czytamy w publikacji udostępnionej 11 stycznia 2022 r. na Facebooku.

W dołączonym nagraniu można obejrzeć film z ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Podczas ceremonii widać obiekty przypominające kształtem koronawirusa, macki i strzykawki. „Dokładnie tak, dawno wszystko zaplanowane” – pisali niektórzy w komentarzach pod filmem.
Podobne nagrania były publikowane także w języku rumuńskim oraz hiszpańskim.
Interpretacja, że ceremonia otwarcia igrzysk w 1992 r. jest dowodem na to, że pandemia Covid-19 została zaplanowana, jest myląca. Występ, który miał miejsce podczas ceremonii dotyczył w rzeczywistości „narodzin Barcelony”.
„Morze Śródziemne”
Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie rozpoczęły się 25 lipca i trwały do 9 sierpnia 1992 r. Były pierwszymi Igrzyskami Olimpijskimi zorganizowanymi przez Hiszpanię.
Ceremonia otwarcia została wyreżyserowana przez hiszpańską grupę teatralną „La Fura dels Baus”, która określa siebie jako „ekscentryczną oraz kreatywną”. Udostępniane w mediach społecznościowych wideo zostało wycięte z filmu na YouTube przedstawiającego całą ceremonię. Nagranie z Facebooka rozpoczyna się od około 45 minuty filmu na YouTubie.
Kilka zdjęć z ceremonii otwarcia, która miała miejsce 25 lipca 1992 r. zostało również opublikowanych na stronach Getty Images czy Alarmy.
Jak czytamy na stronie grupy „La Fura dels Baus”, wykonywany przez nich spektakl podczas ceremonii otwarcia nosił tytuł: „Morze Śródziemne, Morze Olimpijskie” i opowiadał „historię podróży herosa Jazona i Argonautów na koniec Morza Śródziemnego do słupów Heraklesa, które według mitologii greckiej były bramą do nieznanego świata”.
„Podczas podróży, prezentowanej na Stadionie Olimpijskim, Argonauci mierzą się z furiami, które symbolizują wojnę, zanieczyszczenie środowiska, głód i choroby. Furie, z którymi konfrontują się żeglarze mają w przedstawieniu swoje współczesne odpowiedniki – czytamy na stronie grupy.
Kulminacja przedstawienia jest wtedy, gdy „Herakles rozdziela kolumny i pozwala, by składające się z setek ludzi morze płynęło w nieznane”, co ma być metaforą spotkania się rożnych „kultur, ras i narodów”.
W artykule opublikowanym 26 lipca 1992 r., dzień po ceremonii otwarcia, hiszpański dziennik „La Vanguardia” informował, że koncepcja przedstawienia o „Morzu Śródziemnym” powstała na wiele lat przed zaproszeniem grupy „Fura dels Baus” do stworzenia ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich.
Dziennikarze AFP skontaktowali się z hiszpańską grupą teatralną. – Nasz występ na otwarciu Igrzysk Olimpijskich nie ma nic wspólnego z pandemia koronawirusa – powiedział Carlus Padrissa, jeden ze współdyrektorów „La Fura desl Baus” 11 stycznia 2021 r. i dodał, że spektakl „przedstawiał statek, który był metaforą ludzkości, zaś morze reprezentowało zło, z jakim muszą mierzyć się ludzie: wojnę, choroby, zanieczyszczenie”.

Według użytkowników Facebooka niektóre rekwizyty są podobne do koronawirusa Sars-CoV-2, jednak jak mówi Padrissa, akurat te elementy miały być kojarzone z „wirusem HIV, wywołującym chorobę AIDS, która była dotkliwa dla wielu ludzi w latach 80. i na początku lat 90”. – Wirusy są bardzo podobne, jeśli chodzi o ich wyobrażenie – powiedział Padrissa agencji AFP.
Przedstawiciel grupy teatralnej dodał również, że wszyscy z jego grupy byli zaskoczeni, gdy dowiedzieli się, że ich spektakl kojarzony jest z pandemią koronawirusa.
Padrissa: – Nasze przedstawienie jest uniwersalne, ponieważ pokazuje, że pomimo globalnych problemów, z jakimi musimy się mierzyć (pandemia Covid-19, nierówności czy kryzys klimatyczny), wszyscy musimy wiosłować w tym samym kierunku.
– W żadnym wypadku nie jesteśmy Nostradamusem, jesteśmy twórcami artystycznymi – dodał przedstawiciel grupy „La Fura dels Baus”.
Marta Ribot Blázquez z Wydziału Komunikacji i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Blanquerna Ramon Llull w Barcelonie pisała doktorat o ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 1992 r. Wspomina w nim, że pokaz jest ściśle związany z kulturą Katalonii i pokazuje „narodziny Barcelony”. Praca naukowa w żadnym miejscu nie opisuje, by wydarzenie miało coś wspólnego z pandemią.

W publikacjach powielających fałszywą informacją pojawiały się też pogłoski, że imię maskotki igrzysk w 1992 r. – Cobi – jest podejrzanie bliskie nazwy pandemii Covid-19.
Jednak nazwa maskotki nie ma związku z Covid-19, pochodzi od hiszpańskiej nazwy Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Według informacji na oficjalnej stronie Olimpiady, taka nazwa została wybrana, ponieważ jest prosta i łatwa do wymówienia w większości języków świata.
Wniosek: twierdzenia, że film z otwarcia igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 r. to dowód na to, że pandemia została zaplanowana, są nieprawdziwe. W przedstawieniu rozpoczęcia olimpiady pokazano narodziny Barcelony wraz z elementami mitologii greckiej i kultury hiszpańskiej.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami