Zrzut ekranu z Facebooka z 10 czerwca 2020 r.

Nie, Andrzej Duda nie całuje ręki dyrektora Radia Maryja

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Zdjęcie przedstawiające prezydenta Andrzeja Dudę całującego rękę dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka znów krąży w sieci. Nic dziwnego, w Polsce na dobre trwa kampania wyborcza. To stary fotomontaż. Już mało kto daje się nań nabrać.

Post ze zdjęciem pojawił się na Facebooku na otwartej grupie Kutno w niedzielę, 8 czerwca. W ciągu trzech dni zyskał 264 komentarzy i 18 udostępnień. 

- Chcesz takiego prezydenta? - pyta internauta.

Zrzut ekranu z Facebooka z 10 czerwca 2020 r.

W dyskusji pod postem pojawiło się wiele komentarzy świadczących, że już mało kto bierze na poważnie grafikę. 

- Kiepski fotomontaż, można go ( prezydenta Dudy) nie lubić, ale po co robić durne wstawki? - napisał jeden z internautów.

- Prezydent RP reprezentuje majestat Rzeczypospolitej. Jest rozdział państwa od kościoła. Jeżeli to zdjęcie nie jest fotomontażem, to .............-  napisała internautka widać krytyczna  wobec zbyt bliskiej, w jej oczach, relacji państwo-kościół w czasach rządów PiS.

W lewym górnym rogu widoczny jest napis „Zależności” a w prawym,  „Kartoflisko”. To prześmiewczy portal na Facebooku. 

Grafikę jak zwykle wyszukaliśmy za pomocą popularnych wyszukiwarek (Google i Yandex). Znaleźliśmy ją m.in. na fanpejdżu Sok z Buraka z 19 listopada 2016 roku.

Zrzut ekranu z Facebooka z 10 czerwca 2020 r.

Posługując się hasłami „Duda”, „Rydzyk” i „fotomontaż”, w internecie znajdujemy wiele artykułów z których wynika, że zdjęcie jest fałszywe. Demagog opisał to już w 2019 r., ale fałszywe treści wracają jak bumerang.  

Trzy w jednym

Fotomontaże polegają najczęściej na zestawieniu, kombinacjach lub połączeniu kilku zdjęć. O takich przykładach  pisaliśmy już wcześniej. Jeden z nich jest z maja, gdzie fragment zdjęcia z Moniką Jaruzelską podmieniono na fotografię Rafała Trzaskowskiego. 

W przypadku  prezydenta Dudy użyto trzech zdjęć.

Zdjęcie nr 1

Sylwetka klęczącego prezydenta pochodzi ze zdjęcia zrobionego w Radomiu podczas kampanii prezydenckiej w 2015 r.  Odnaleźliśmy je w Super Expressie. Oryginalne zdjęcie zostało odwrócone w lustrzanym odbiciu. Tak wygląda oryginał:

Zrzut ekranu ze strony Super Expressu z 10.06. 2020 r. z artykułem o spotkaniu wyborczym Andrzeja Dudy w Radomiu 01.05. 2015 r.

Żeby odwrócić fotografię użyliśmy programu InVID. Wybieramy zakładkę z lupą powiększającą, wprowadzamy wcześniej zapisane na dysku zdjęcie po czym wybieramy opcję „More filters”, następnie „Flip" i na koniec „Apply”. W efekcie otrzymaliśmy to samo zdjęcie, ale w odbiciu lustrzanym w tym przypadku Andrzej Duda jest po lewej stronie a dziewczynka po prawej.

Zrzut ekranu z narzędzia InVID 10 czerwca 2020 r ze zdjęciem Andrzeja Dudy odwróconym w lustrzanym odbiciu.

Zdjęcie nr 2

Przy użyciu odwrotnego wyszukiwania obrazem za pomocą popularnych wyszukiwarek, na stronie Wyborczej.pl „Gazety Wyborczej odnaleźliśmy zdjęcie, które posłużyło jako baza do wykonania fotomontażu. 30 września 2011 r. wykonał je fotograf Paweł Małecki z Agencji Gazeta (poniżej po lewej stronie). Widnieje na nim Jarosław Kaczyński i Beata Kempa (europosłanka PiS). Prezes PiS składa pocałunek na dłoni ówczesnej polityk Solidarnej Polski. Kadr, podłoga i osoby towarzyszące są te same co na fotomontażu (po prawej stronie). Zaznaczyliśmy elementy wspólne żółtymi kółeczkami. Fotomontaż  po prawej przekreślony jest na czerwono.

Zrzuty ekranu z 10 czerwca 2020 r. Po lewej, z Facebooka z fotomontażem. Po prawej, ze strony Gazeta.pl z oryginalnym zdjęciem

Nim wklejono nowe osoby - Dudę i o. Rydzyka - trzeba było wcześniej usunąć niepotrzebne elementy, w tym przypadku Jarosława Kaczyńskiego i Beatę Kempę.

Zdjęcie nr 3

O ile wiemy z jakiego zdjęcia pochodzi Andrzej Duda, nie udało nam się ustalić z jakiego zdjęcia pochodzi postać ojca dyrektora. Żadna z wyszukiwarek nie miała w pamięci tego właśnie zdjęcia. Przeanalizowaliśmy kilka tysięcy podobnych zdjęć i doszliśmy do wniosku - po szaliku, okularach i palcie - że zdjęcie może pochodzić z Marszu dla Życia w Warszawie 28 marca 2007 r.  Wtedy to ojciec Rydzyk miał na sobie takie  właśnie okulary, szalik i palto. Na stronie agencji Forum Polskiej Agencji Fotografów  można wyszukać więcej zdjęć z tej samej sytuacji podobnie jak na stronie agencji fotograficznej EastNews. W późniejszych latach duchowny nosił  już inne okulary i apaszki.