Nie, Andrzej Duda nie całuje ręki dyrektora Radia Maryja
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 10/06/2020, 13:20
- Zaktualizowane w 18/06/2020, 19:39
- Przeczytasz w ciągu 3 minut
- Autor: Maja CZARNECKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Post ze zdjęciem pojawił się na Facebooku na otwartej grupie Kutno w niedzielę, 8 czerwca. W ciągu trzech dni zyskał 264 komentarzy i 18 udostępnień.
- Chcesz takiego prezydenta? - pyta internauta.
W dyskusji pod postem pojawiło się wiele komentarzy świadczących, że już mało kto bierze na poważnie grafikę.
- Kiepski fotomontaż, można go ( prezydenta Dudy) nie lubić, ale po co robić durne wstawki? - napisał jeden z internautów.
- Prezydent RP reprezentuje majestat Rzeczypospolitej. Jest rozdział państwa od kościoła. Jeżeli to zdjęcie nie jest fotomontażem, to .............- napisała internautka widać krytyczna wobec zbyt bliskiej, w jej oczach, relacji państwo-kościół w czasach rządów PiS.
W lewym górnym rogu widoczny jest napis „Zależności” a w prawym, „Kartoflisko”. To prześmiewczy portal na Facebooku.
Grafikę jak zwykle wyszukaliśmy za pomocą popularnych wyszukiwarek (Google i Yandex). Znaleźliśmy ją m.in. na fanpejdżu Sok z Buraka z 19 listopada 2016 roku.
Posługując się hasłami „Duda”, „Rydzyk” i „fotomontaż”, w internecie znajdujemy wiele artykułów z których wynika, że zdjęcie jest fałszywe. Demagog opisał to już w 2019 r., ale fałszywe treści wracają jak bumerang.
Trzy w jednym
Fotomontaże polegają najczęściej na zestawieniu, kombinacjach lub połączeniu kilku zdjęć. O takich przykładach pisaliśmy już wcześniej. Jeden z nich jest z maja, gdzie fragment zdjęcia z Moniką Jaruzelską podmieniono na fotografię Rafała Trzaskowskiego.
W przypadku prezydenta Dudy użyto trzech zdjęć.
Zdjęcie nr 1
Sylwetka klęczącego prezydenta pochodzi ze zdjęcia zrobionego w Radomiu podczas kampanii prezydenckiej w 2015 r. Odnaleźliśmy je w Super Expressie. Oryginalne zdjęcie zostało odwrócone w lustrzanym odbiciu. Tak wygląda oryginał:
Żeby odwrócić fotografię użyliśmy programu InVID. Wybieramy zakładkę z lupą powiększającą, wprowadzamy wcześniej zapisane na dysku zdjęcie po czym wybieramy opcję „More filters”, następnie „Flip" i na koniec „Apply”. W efekcie otrzymaliśmy to samo zdjęcie, ale w odbiciu lustrzanym w tym przypadku Andrzej Duda jest po lewej stronie a dziewczynka po prawej.
Zdjęcie nr 2
Przy użyciu odwrotnego wyszukiwania obrazem za pomocą popularnych wyszukiwarek, na stronie Wyborczej.pl „Gazety Wyborczej odnaleźliśmy zdjęcie, które posłużyło jako baza do wykonania fotomontażu. 30 września 2011 r. wykonał je fotograf Paweł Małecki z Agencji Gazeta (poniżej po lewej stronie). Widnieje na nim Jarosław Kaczyński i Beata Kempa (europosłanka PiS). Prezes PiS składa pocałunek na dłoni ówczesnej polityk Solidarnej Polski. Kadr, podłoga i osoby towarzyszące są te same co na fotomontażu (po prawej stronie). Zaznaczyliśmy elementy wspólne żółtymi kółeczkami. Fotomontaż po prawej przekreślony jest na czerwono.
Nim wklejono nowe osoby - Dudę i o. Rydzyka - trzeba było wcześniej usunąć niepotrzebne elementy, w tym przypadku Jarosława Kaczyńskiego i Beatę Kempę.
Zdjęcie nr 3
O ile wiemy z jakiego zdjęcia pochodzi Andrzej Duda, nie udało nam się ustalić z jakiego zdjęcia pochodzi postać ojca dyrektora. Żadna z wyszukiwarek nie miała w pamięci tego właśnie zdjęcia. Przeanalizowaliśmy kilka tysięcy podobnych zdjęć i doszliśmy do wniosku - po szaliku, okularach i palcie - że zdjęcie może pochodzić z Marszu dla Życia w Warszawie 28 marca 2007 r. Wtedy to ojciec Rydzyk miał na sobie takie właśnie okulary, szalik i palto. Na stronie agencji Forum Polskiej Agencji Fotografów można wyszukać więcej zdjęć z tej samej sytuacji podobnie jak na stronie agencji fotograficznej EastNews. W późniejszych latach duchowny nosił już inne okulary i apaszki.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami