Nie, Magdalena Ogórek nie została dyrektorką radiowej Trójki
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 04/11/2019, 16:49
- Zaktualizowane w 05/11/2019, 10:41
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: Maja CZARNECKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Informacja, że była kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej na prezydenta RP w 2015 r., a obecnie prexenterka TVP Info będzie kierować radiową Trójką, pojawiła się m.in. na portalu „gazetaplus.pl” w czwartek, 31 października 2019 r.
- dr.Ogórek dyrektorem radiowej trójki. “Teraz ja mówię człowieku” - czytamy w publikacji.
Informacja rozeszła się na Twitterze, a także na Facebooku. Zamieściły ją m.in. fanpage „Jestem gorszego sortu!”, „Ruch-Donalda Tuska” czy też „SokzBuraka”.
Zyskała ponad 27 tys. reakcji na Facebooku, ponad 1,241 udostępnień, 7,355 komentarzy i 18,335 polubień. W komentarzach można było przeczytać słowa krytyki i oburzenia wobec próby przejęcia legendarnej stacji radiowej przez Prawo i Sprawiedliwość.
Niektórzy nostalgicznie wspominali lata jej świetności: „A taka fajna stacja była przez lata” - pisali. Inni współczuli jej pracownikom: „Najserdeczniejsze współczucie dla całej trójki”. Jeszcze inni głęboko oburzeni, krytykowali obóz tzw. „ dobrej zmiany”. A co niektórzy przestrzegali przed fake newsem.
Diabeł tkwi w szczegółach
Portal Gazeta Plus oparł swoją informację na tweecie, który pochodził z nieprawdziwego konta, ale łudząco podobnym do konta Polskiej Agencji Prasowej. Fałszywy profil od prawdziwego różni szczegół. Dokładnie jedna mała literka, co na małym ekranie smartfona jest trudne do zauważenia. O ile w nazwie prawdziwego konta: @PAPinformacje występuje małe „i”, to w nazwie fałszywego konta użyto małe „ l” i stworzono: @PAPlnformacje.
Drobnego szczegółu nie zauważył dziennikarz TVN 24 Konrad Piasecki retweetując nieprawdziwą informację.
Jeszcze tego samego dnia informację zdementowała Magdalena Ogórek, przy okazji, wytykając dziennikarzowi niezweryfikowanie informacji u źródła.
W piątek, 1 listopada, informację opisał portal tropiący dezinformację w sieci - Antyfake. Mimo to na Facebooku krąży ona nadal. Fejkowe konto PAP-u zostało usunięte.
W poniedziałek, zapytaliśmy Ewelinę Steczkowską, rzeczniczkę prasową Polskiego Radia, kto obecnie kieruje Trójką.
- Zarząd Polskiego Radia podjął uchwałę w sprawie powierzenia obowiązków Dyrektora – redaktora naczelnego Programu 3 w Polskim Radiu S.A. panu Tomaszowi Kowalczewskiemu z dniem 1 listopada 2019 roku - napisała w mailu Steczkowska.
Fałszywe konta na Twitterze to istna plaga. Zakładane są osobom które ich nie mają. Na Twitterze pojawiło się ostatnio fałszywe konto Agaty Kornhauser-Dudy, żony prezydenta RP. Założono je również noblistce Oldze Tokarczuk. Sprawę niedawno opisaliśmy na naszej stronie.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami