Nie, Magdalena Ogórek nie została dyrektorką radiowej Trójki

Copyright © AFP 2017-2020. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W sieci pojawiła się informacja, że Magdalena Ogórek została dyrektorką radiowej Trójki. To fake news pochodzący z fejkowego konta na Twitterze. Choć został szybko zdementowany, nadal krąży w sieci.    

Informacja, że była kandydatka Sojuszu Lewicy Demokratycznej na prezydenta RP w 2015 r., a obecnie prexenterka TVP Info będzie kierować radiową Trójką, pojawiła się m.in. na portalu „gazetaplus.pl” w czwartek, 31 października 2019 r.

Zrzut ekranu z Facebooka z 4 listopada 2019 r.

- dr.Ogórek dyrektorem radiowej trójki. “Teraz ja mówię człowieku” - czytamy w publikacji.

Informacja rozeszła się na Twitterze, a także na Facebooku. Zamieściły ją m.in. fanpage „Jestem gorszego sortu!”, „Ruch-Donalda Tuska” czy też „SokzBuraka”.

Zyskała ponad 27 tys. reakcji na Facebooku, ponad 1,241 udostępnień, 7,355 komentarzy i 18,335 polubień. W komentarzach można było przeczytać słowa krytyki i oburzenia wobec próby przejęcia legendarnej stacji radiowej przez Prawo i Sprawiedliwość.  

Niektórzy nostalgicznie wspominali lata jej świetności: „A taka fajna stacja była przez lata” - pisali. Inni współczuli jej pracownikom: „Najserdeczniejsze współczucie dla całej trójki”.  Jeszcze inni głęboko oburzeni, krytykowali obóz tzw. „ dobrej zmiany”. A co niektórzy przestrzegali przed fake newsem.

 Diabeł tkwi w szczegółach

Portal Gazeta Plus oparł swoją informację na tweecie, który pochodził z nieprawdziwego konta, ale łudząco podobnym do konta Polskiej Agencji Prasowej. Fałszywy profil od prawdziwego różni szczegół. Dokładnie jedna mała literka, co na małym ekranie smartfona jest trudne do zauważenia. O ile w nazwie prawdziwego konta: @PAPinformacje występuje małe „i”, to w nazwie fałszywego konta użyto małe „ l” i stworzono: @PAPlnformacje. 

Drobnego szczegółu nie zauważył dziennikarz TVN 24 Konrad Piasecki retweetując nieprawdziwą informację.  

Zrzut ekranu z Facebooka z 4 listopada 2019 r.

Jeszcze tego samego dnia informację zdementowała Magdalena Ogórek, przy okazji, wytykając dziennikarzowi niezweryfikowanie informacji u źródła. 

Zrzut ekranu z Twittera z 4 listopada 2019 r.

W piątek, 1 listopada, informację opisał portal tropiący dezinformację w sieci - Antyfake. Mimo to na Facebooku krąży ona nadal.  Fejkowe konto PAP-u zostało usunięte.

W poniedziałek, zapytaliśmy Ewelinę Steczkowską, rzeczniczkę prasową Polskiego Radia, kto obecnie kieruje Trójką.

- Zarząd Polskiego Radia podjął uchwałę w sprawie powierzenia obowiązków Dyrektora – redaktora naczelnego Programu 3 w Polskim Radiu S.A. panu Tomaszowi Kowalczewskiemu z dniem 1 listopada 2019 roku - napisała w mailu Steczkowska.

Fałszywe konta na Twitterze to istna plaga. Zakładane są osobom które ich nie mają. Na Twitterze pojawiło się ostatnio fałszywe konto Agaty Kornhauser-Dudy, żony prezydenta RP. Założono je również noblistce Oldze Tokarczuk. Sprawę niedawno opisaliśmy na naszej stronie. 

 
Maja Czarnecka