Nie, nagranie pokazuje starcia z policją, która usiłuje rozpędzić uczestników targu

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Tysiące osób na świecie udostępniły wideo z ataku na policjantów w Indiach. Mieszkańcy mieli przegnać zespół wykonujący przymusowe szczepienia przeciwko Covid-19 i
testy na obecność koronawirusa. Opis nagrania jest nieprawdziwy. W rzeczywistości policja została zaatakowana, kiedy usiłowała rozpędzić  uczestników nielegalnego targu w miasteczku w północno-wschodnich Indiach.

Nagranie z opisem po polsku pojawiło się na Facebooku 28 kwietnia.
„W Indiach nie chcą się ?(szczepić przyp. red.) ani poddawać się testom ” - czytamy w opisie. Dalej: „ Indie już mają nauczkę z przeszłości jak działają finansowane szczepionki. Nie dadzą się na to kolejny raz nabrać.”.
 

Zrzut ekranu z Facebooka z 6 maja 2021 r.

Post miał 10 tys. odsłon. Film udostępniło dalej ponad blisko 800 internautów. Był też popularny wśród hiszpańsko-, francusko- i anglojęzycznych użytkowników Facebooka oraz wśród użytkowników Instagrama i Twittera (1, 2, 3.). Pojawił się też na YouTubie. 

Na nagraniu widać agresywny tłum atakujący policjantów, ci ostatni ratują się ucieczką.  

Nagranie wyrwane zostało z kontekstu i przypisano mu nieprawdziwe twierdzenie, napisała jedna z internautek w komentarzu pod filmem. Ktoś inny dodał, że szczepienia w Indiach nie są obowiązkowe, co jest zgodne prawdą.  

„Przestańcie rozpowszechniać fałszywe informacje. To nie były ekipy medyczne wykonujące testy i szczepienia. Zajścia miały miejsce we wsi w stanie Jharkhand, gdzie organizowano targi, wbrew zasadom sanitarnym. Kiedy policja interweniowała, aby je przerwać, doszło do starć. Nie ma żadnych szczepiących zespołów,  wyczerpały się szczepionki” - napisała internautka.

„Szczepionki przeciwko Covid w Indiach nie są obowiązkowe, nie jest tak jak w przypadku masowej kampanii typu od domu do domu, jak było w przypadku polio” - napisał internauta.

Zrzut ekranu z Twittera z 30 kwietnia 2021 r.

Post z filmem wyszukaliśmy za pomocą odwrotnego wyszukiwania grafiki w popularnych wyszukiwarkach. Okazało się, że nagranie pojawiło się w artykułach opublikowanych 23 i 24 kwietnia na stronie NDTV oraz India Today. Poniżej porównanie kadrów z nagrań świadczące o tym,  że dołączony do artykułu film to to samo nagranie, które zamieszczali użytkownicy mediów społecznościowych z fałszywym podpisem mówiącym, że chodzi o sprzeciw mieszkańców wobec obowiązkowej akcji szczepień.
 

Porównanie kadrów - po lewej, z filmu opublikowanego na Facebooku, po prawej, z filmu ze strony NDTV (Fot.AFP. 6 maja 2021 r).

Tytuł pierwszego artykułu brzmi: „Policjanci próbowali nie dopuścić do świątecznego targowiska w miasteczku w stanie Jharkhand, doszło do walki z użyciem pałek”. 

Zrzut ekranu ze strony NDTV z 6 maja 2021 r.

I dalej „Na targ zjechały się setki osób. Kiedy policja dowiedziała się o (nielegalnym targu przy. red.) podjęła decyzję o przerwaniu imprezy.”

W artykule w anglojęzycznym portalu informacyjnym India Today mowa jest też o kamieniach rzucanych w kierunku policjantów i o ośmiu zatrzymanych w wyniku zajść. 

Według relacjonujących zajście dziennikarzy, policja przybyła do miasteczka, aby przekonać mieszkańców by zrezygnowali z organizacji tradycyjnego targu ze względów na zagrożenie jakie zgromadzenie niesie dla rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednak negocjacje nie przyniosły rezultatów. 

Rzecznik policji dementuje

Do starć z policją doszło w miasteczku Bamni położonym w dystrykcie Saraikela w stanie Jharkhand, w północno-wschodniej części Indii. Rzecznik lokalnej policji przekazał AFP, że zajścia nie miały związku z jakąkolwiek akcją szczepień.

- Chodziło w rzeczywistości o targ świąteczny zorganizowany mimo obostrzeń covidowych, na którym pojawiły się setki osób. Kiedy policja przybyła na miejsce, aby skłonić ludzi do rozejścia się do domów, została przez nich zaatakowana - przekazał rzecznik.

Szczepienia przeciwko Covid-19 w Indiach -

W Indiach pandemia koronawirusa zbiera dramatyczne żniwo. Oficjalne dane mówią o ponad 230 tys.zgonach od początku pandemii i rekordowym wzroście dobowym zmarłych. (Władze poinformowały w środę, 5 maja, że zarejestrowały 3.980 zgonów w ciągu 24 godzin). Eksperci mówią jednak, że w kraju liczącym 1,36 miliarda mieszkańców, ofiar jest nawet dwa razy więcej.

Kampania szczepień ruszyła w tym kraju dopiero w maju. Jak relacjonują media brakuje szczepionek. Nie ma obowiązku szczepień. Żeby się zaczepić trzeba się zapisać na szczepienie przez specjalną platformę w internecie, informuje ministerstwo zdrowia. 

Capture d'écran d'un visuel du ministère de la Santé indien le 5 mai 2021

Kolejki do szczepień widać w relacji wideo AFP.  


 

Wniosek: nagranie ze starć z policją w Indiach zostało wyrwane z kontekstu. Ataku na policjantów nie wywołała akcja przymusowych szczepień. W rzeczywistości, policja została zaatakowana, kiedy, z powodu pandemicznych obostrzeń, usiłowała nie dopuścić do organizacji targu w miasteczku w północno-wschodniej części kraju. 

COVID-19 SZCZEPIONKI