Nie, nagranie pokazuje starcia z policją, która usiłuje rozpędzić uczestników targu
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 07/05/2021, 16:30
- Przeczytasz w ciągu 4 minut
- Autor: AFP Indie, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
testy na obecność koronawirusa. Opis nagrania jest nieprawdziwy. W rzeczywistości policja została zaatakowana, kiedy usiłowała rozpędzić uczestników nielegalnego targu w miasteczku w północno-wschodnich Indiach.
Nagranie z opisem po polsku pojawiło się na Facebooku 28 kwietnia.
„W Indiach nie chcą się ?(szczepić przyp. red.) ani poddawać się testom ” - czytamy w opisie. Dalej: „ Indie już mają nauczkę z przeszłości jak działają finansowane szczepionki. Nie dadzą się na to kolejny raz nabrać.”.
Post miał 10 tys. odsłon. Film udostępniło dalej ponad blisko 800 internautów. Był też popularny wśród hiszpańsko-, francusko- i anglojęzycznych użytkowników Facebooka oraz wśród użytkowników Instagrama i Twittera (1, 2, 3.). Pojawił się też na YouTubie.
Na nagraniu widać agresywny tłum atakujący policjantów, ci ostatni ratują się ucieczką.
Nagranie wyrwane zostało z kontekstu i przypisano mu nieprawdziwe twierdzenie, napisała jedna z internautek w komentarzu pod filmem. Ktoś inny dodał, że szczepienia w Indiach nie są obowiązkowe, co jest zgodne prawdą.
„Przestańcie rozpowszechniać fałszywe informacje. To nie były ekipy medyczne wykonujące testy i szczepienia. Zajścia miały miejsce we wsi w stanie Jharkhand, gdzie organizowano targi, wbrew zasadom sanitarnym. Kiedy policja interweniowała, aby je przerwać, doszło do starć. Nie ma żadnych szczepiących zespołów, wyczerpały się szczepionki” - napisała internautka.
„Szczepionki przeciwko Covid w Indiach nie są obowiązkowe, nie jest tak jak w przypadku masowej kampanii typu od domu do domu, jak było w przypadku polio” - napisał internauta.
Post z filmem wyszukaliśmy za pomocą odwrotnego wyszukiwania grafiki w popularnych wyszukiwarkach. Okazało się, że nagranie pojawiło się w artykułach opublikowanych 23 i 24 kwietnia na stronie NDTV oraz India Today. Poniżej porównanie kadrów z nagrań świadczące o tym, że dołączony do artykułu film to to samo nagranie, które zamieszczali użytkownicy mediów społecznościowych z fałszywym podpisem mówiącym, że chodzi o sprzeciw mieszkańców wobec obowiązkowej akcji szczepień.
Tytuł pierwszego artykułu brzmi: „Policjanci próbowali nie dopuścić do świątecznego targowiska w miasteczku w stanie Jharkhand, doszło do walki z użyciem pałek”.
I dalej „Na targ zjechały się setki osób. Kiedy policja dowiedziała się o (nielegalnym targu przy. red.) podjęła decyzję o przerwaniu imprezy.”
W artykule w anglojęzycznym portalu informacyjnym India Today mowa jest też o kamieniach rzucanych w kierunku policjantów i o ośmiu zatrzymanych w wyniku zajść.
Według relacjonujących zajście dziennikarzy, policja przybyła do miasteczka, aby przekonać mieszkańców by zrezygnowali z organizacji tradycyjnego targu ze względów na zagrożenie jakie zgromadzenie niesie dla rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jednak negocjacje nie przyniosły rezultatów.
Rzecznik policji dementuje
Do starć z policją doszło w miasteczku Bamni położonym w dystrykcie Saraikela w stanie Jharkhand, w północno-wschodniej części Indii. Rzecznik lokalnej policji przekazał AFP, że zajścia nie miały związku z jakąkolwiek akcją szczepień.
- Chodziło w rzeczywistości o targ świąteczny zorganizowany mimo obostrzeń covidowych, na którym pojawiły się setki osób. Kiedy policja przybyła na miejsce, aby skłonić ludzi do rozejścia się do domów, została przez nich zaatakowana - przekazał rzecznik.
Szczepienia przeciwko Covid-19 w Indiach -
W Indiach pandemia koronawirusa zbiera dramatyczne żniwo. Oficjalne dane mówią o ponad 230 tys.zgonach od początku pandemii i rekordowym wzroście dobowym zmarłych. (Władze poinformowały w środę, 5 maja, że zarejestrowały 3.980 zgonów w ciągu 24 godzin). Eksperci mówią jednak, że w kraju liczącym 1,36 miliarda mieszkańców, ofiar jest nawet dwa razy więcej.
Kampania szczepień ruszyła w tym kraju dopiero w maju. Jak relacjonują media brakuje szczepionek. Nie ma obowiązku szczepień. Żeby się zaczepić trzeba się zapisać na szczepienie przez specjalną platformę w internecie, informuje ministerstwo zdrowia.
Kolejki do szczepień widać w relacji wideo AFP.
Wniosek: nagranie ze starć z policją w Indiach zostało wyrwane z kontekstu. Ataku na policjantów nie wywołała akcja przymusowych szczepień. W rzeczywistości, policja została zaatakowana, kiedy, z powodu pandemicznych obostrzeń, usiłowała nie dopuścić do organizacji targu w miasteczku w północno-wschodniej części kraju.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami