Nie, Polska, Norwegia i Szwecja nie pozwały WHO za rzekome skażenie chemikaliami

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 22/01/2021, 12:05
  • Zaktualizowane w 22/01/2021, 18:46
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Marion DAUTRY, AFP Francja, AFP Polska
Tysiące użytkowników udostępniło na Facebooku rzekomą informację, że Polska razem z Norwegią i Szwecją pozwały Światową Organizację Zdrowia (WHO) za skażenie powietrza nad Europą. Informację miał opublikować Reuters. To nieprawda - brytyjska agencja prasowa nie publikowała takiej informacji, a władze Polski, Szwecji i Norwegii zdementowały te doniesienia.

„Polska, Szwecja i Norwegia pozywają WHO za zarażenie Europy. Poinformował o tym Reuters. Zatrzymani piloci przyznali, że rozpylili substancję chemiczną wywołującą chemiczne zapalenie płuc!” - napisał na początku stycznia jeden z użytkowników.

Do publikacji dołączył cztery zdjęcia. Na pierwszym z nich widać samolot rozpylający obłok białej pary. Pozostałe fotografie przedstawiają wnętrza samolotów wypełnione kanistrami. 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 22 stycznia 2021 r.

Podobne posty miały tysiące udostępnień za granicą i były publikowane po serbsku, hiszpańsku, portugalskubułgarsku i francusku

Jak się okazuje, zarówno Polska, jak i Norwegia oraz Szwecja nie pozwały Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Natomiast fotografie przedstawiające kanistry nie ukazują zbiorników z toksycznymi substancjami. Twierdzenia o chemtrails są pozbawione podstaw naukowych. Pisaliśmy o tej teorii spiskowej w październiku 2020 r. 

Pozwy z powodu Covid-19

Nie udało nam się odnaleźć informacji dotyczącej rzekomego pozwu ani na stronie Reutersa, ani w wyszukiwarce Google. 

Jedyna informacja, którą znaleźliśmy na stronach brytyjskiej agencji, dotyczy pozwu trzech mieszkańców przedmieść hrabstwa Nowy Jork, którzy w kwietniu 2020 zarzucili Światowej Organizacji Zdrowia, że nie ogłosiła wystarczająco szybko pandemii. Z kolei miesiąc później Reuters informował o pozwie grupowym przedsiębiorców i osób prywatnych wobec Chin za rzekome niepowodzenie w powstrzymywaniu się rozprzestrzeniania choroby Covid-19. Nie był to jednak pozew skierowany do WHO.

„Mogę potwierdzić, że Reuters nie opublikował takiej historii” - napisał w wiadomości do AFP 14 stycznia 2021 r. Joel Ivory-Harte, odpowiedzialny w agencji za komunikację.

Szwecja, Norwegia i Polska: - nie ma takich pozwów

Tym doniesieniom zaprzeczyli również przedstawiciele władz Polski, Norwegii i Szwecji. 

„Nic o takim pozwie nam nie wiadomo” - przekazał w mailu do AFP 14 stycznia 2021 r. Mie Skarpaas, doradca ds. komunikacji Prokuratora Generalnego w Norwegii.

„To nie ma żadnego potwierdzenia w rzeczywistości i jest nieprawdą” - przekazał w mailu do AFP 14 stycznia 2021 roku Guri Solberg, rzecznik norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jak mówi Robin Simonsson, rzecznik szwedzkiej prokuratury stwierdził, że prokuraturze „nieznane są takie informacje”.

„W odpowiedzi na przesłane pytania pragniemy poinformować, że Polska nie złożyła skargi przeciwko WHO ws. rzekomego rozpylania z powietrza środków chemicznych, ani jakiekolwiek innej skargi przeciwko tej organizacji. Informacje na ten temat przedstawiane w mediach społecznościowych są całkowicie fałszywe” - przekazał 13 stycznia AFP przedstawiciel biura rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Polsce.

Kanistry

Zdjęcia z kanistrami dołączone do postów na Facebooku również nie są dowodem na rozpylanie chemicznych substancji przez pilotów samolotów. Zbiorniki to w rzeczywistości balast używany podczas lotów testowych. Symulują obciążenie pasażerów. - Podczas lotów testowych, gdy samolot jest całkowicie pusty, symuluje się wagę pasażerów i siedzeń, zastępując je dużymi butlami wypełnionymi wodą - powiedział Xavier Tytelman, konsultant ds. bezpieczeństwa lotniczego. Więcej o kanistrach z wodą pisaliśmy w języku francuskim w październiku 2020 roku.

- Tego typu zbiorniki z balastem pozwalają na odwzorowanie typowych scenariuszy, które mogą wystąpić podczas operacji lotniczych - wyjaśnia w poniższym filmie inżynier testów lotniczych z kanadyjskiego koncernu „Bombardier Transportation”.

Jeżeli chodzi o zdjęcie samolotu z chmurą to wykonano je 19 maja 2006 roku i przedstawia bombowiec wodny Boeing 747-273C podczas lotu testowego w Kalifornii - o czym czytamy na stronie Airliners i JetPhotos

Wniosek: władze Polski, Szwecji i Norwegii nie pozwały Światowej Organizacji Zdrowia. Tym bardziej nie informował o tym Reuters, ani inne media. 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami