Nie, te zdjęcia zostały zrobione przed awarią „Czajki”
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 07/09/2020, 13:52
- Zaktualizowane w 08/09/2020, 15:02
- Przeczytasz w ciągu 7 minut
- Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Do ponownej awarii oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie doszło 29 sierpnia. W jej wyniku nastąpił zrzut ścieków do rzeki. Winą liczne media i internauci obarczają prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Pojawiły się również w sieci zdjęcia wyrwane z kontekstu.
W poście opublikowanym w sobotę 5 września użytkowniczka napisała:
„Ujście Wisły do Baltyku .....1 i 5 września 2020” - czytamy.
Internautka zamieściła dwa zdjęcia lotnicze wpadającej do Zatoki Gdańskiej Wisły, przypisując im kolejno daty 1 i 5 września 2020 r. Na górnym zdjęciu, wody są błękitne, na dolnym, żółtawo-brunatne. Post zyskał ponad 300 udostępnień i 32 komentarze.
Zdjęcie z żółtawo-brunatnymi wodami pojawiało się też pojedyńczo m.in. w poście opublikowanym na koncie na Facebooku o nazwie PiStacja. Również ma obrazować zanieczyszczenia rzeki w rejonie ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej. Post ze zdjęciem miał 642 udostępnienia i ponad setkę komentarzy.
„‼️Tak wygląda ujście Wisły do Bałtyku‼️” - czytamy w poście na koncie, które, jak wynika z informacji na Facebooku, opisuje „politykę okiem pisiorki, mohera, ciemnogrodu”. Obserwowane jest przez blisko tysiąc użytkowników.
„Zachęcam restauratorów, hotelarzy i właścicieli pensjonatów położonych przy Zatoce Gdańskiej o wytoczenie procesu zbiorowego przeciwko zarządzającym Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie oraz #Trzaskowskiemu z powodu skutków awarii #Czajka w zatoce.”
Zdjęcie znalazło się też na koncie Wpolskimieście.pl, opublikował je na swoim koncie na Facebooku poseł Arkadiusz Czartoryski. Było również popularne na Twitterze m.in. tu.
Sprawdziliśmy
Jak zwykle zapisaliśmy zdjęcia na dysku i wyszukaliśmy ich przy użyciu odwrotnego wyszukiwania w popularnych wyszukiwarkach. W przypadku zdjęcia ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej (z żółto-brunatnymi barwami) wyszukiwarka TinEye zasygnalizowała, że zdjęcie ukazało się 27 maja 2010 r w artykule Gazety Wyborczej. Tekst artykułu jest dostępny w internecie, ale już bez zdjęcia. Poniżej wynik wyszukiwania w TinEye.
Wiosna w 2010 r. to czas powodzi, które dotknęły osiem państw w tym Polskę.
Zdjęcie z wodami błękitnymi też jest sprzed awarii. Pojawiało się w 2016 r. na Wykopie.pl.
Fake news z okolic Modlina
Zdjęcie z okolic Modlina obrazujące ujście Narwi do Wisły pojawiło się w internecie 8 sierpnia na portalu ze stockowymi zdjęciami – Pixabay. Również w jego odnalezieniu pomocna była wyszukiwarka TinEye.
Skontaktowaliśmy się z autorem zdjęcia Piotrem Zakrzewskim, mieszkańcem Nowego Dworu.
„To zdjęcie zrobiłem 3 sierpnia. Nie ma żadnego związku z awarią oczyszczalni. Tego dnia byłem na spacerze w okolicy twierdzy Modlin. Taki widok to częste zjawisko, zupełnie naturalne po dużych opadach deszczu. W miejscu obok ruin spichlerza jest ogromna łacha piachu. Po deszczach nanoszone są ogromne ilości piachu. Dają właśnie taki kolor” - powiedział AFP w rozmowie telefonicznej.
Sytuację na Wiśle w tym, miejscu na bieżąco można śledzić on-line na WebCamera.pl.
Media głównego nurtu
Zdjęcie z okolic Modlina pojawiło się również w wydaniu programu „Minęła 20” w czwartek, 3 września. Prowadzący program nim pojawiło się ono na ekranie w 18 minucie, określił je „jako zdjęcie które zilustruje pewien fakt”.
Pierwsza awaria Czajki miała miejsce 27 sierpnia 2019 r. i również stała się okazją do zalewu sieci fake newsami na temat skażeń. Pisaliśmy o tym na naszym blogu rok temu tu i tu.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami