Nie, ten film nie pokazuje szczepień bezigłowych. To testy

Prawie 10 tys. osób udostępniło na Facebooku nagranie, które rzekomo ma przedstawiać fałszywe szczepienie przeciwko Covid-19. Widać na nim kobietę, która dostaje zastrzyk strzykawką bez igły – niektórzy pisali później w komentarzach, że to propagandowe wideo, które ma pokazać medialną inscenizację pandemii. Materiał filmowy jest prawdziwy i był nagrywany w ośrodku szczepień w Darmstadt w południowo-wschodnich Niemczech. Pokazywał testy, a nie prawdziwe szczepienia. 

„Ale cyrk, bez igły już wstrzykują szczepionki” – czytamy w treści dołączonej do nagrania opublikowanego na Facebooku 15 grudnia. Film z „bezigłowym szczepieniem” ma 493 tys. wyświetleń i ponad 8,7 tys. udostępnień.  

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 22 grudnia 2020 roku

W filmie widać krótkie uchwycenie kamery szczepienia kobiety strzykawką bez igły. „Niewidoczne igły, cud techniki” – pisał jeden z użytkowników. „Coraz większa agresja we mnie narasta widząc te wszystkie kłamstwa, którymi nas bombardują” – napisała kolejna z użytkowniczek Facebooka. Jeszcze inna osoba skomentowała krócej: „Propaganda i tyle”.   

Film był udostępniany również wśród niemieckojęzycznych użytkowników. Dziennikarzom z niemieckiego serwisu AFP Faktencheck udało się ustalić źródło pochodzenia nagrania. W jego ostatnich sekundach widać niewyraźne logo stacji telewizyjnej „Welt”.  

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 22 grudnia 2020 roku

Z kolei w ścieżce dźwiękowej słychać takie słowa: „FDP zwróciła się do rządów landów i prowincji o przedstawienie koncepcji bezpieczeństwa. Ośrodki szczepień, ich przechowywanie oraz transport szczepionek są podatnymi celami…”. 

FDP to skrót od liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej w Niemczech (Freie Demokratische Partei). To właśnie polityk tej partii Konstantin Kuhle w rozmowie z lokalną gazetą codzienną „Mannheimer Morgen” zażądał zabezpieczenia szczepionek w obawie przed protestami koronasceptyków. W artykule czytamy, że niemieckie ministerstwo zdrowia zwróciło się do wojska o pomoc w sprawie przechowywania i dystrybucji szczepionek. Cytowana w materiale policja w Wiesbaden w zachodnich Niemczech ostrzega przed „protestami antyszczepionkowców, koronasceptyków i zwolenników teorii spiskowych”, ponieważ mogliby chcieć „wejść do ośrodków szczepień i magazynów, w których przechowuje się preparaty”.

„Ośrodki szczepień, magazyny i drogi transportowe to podatne cele” – mówił redakcji Kuhle.  

Podobny materiał opublikowała również niemiecka telewizja informacyjna „Welt”.  

Dziennikarzom AFP Faktencheck udało się ustalić, że fragmenty wideo z bezigłową szczepionką „Welt” wyemitował 12 grudnia na YouTubie w materiale o tytule: „Troska o bezpieczeństwo centrów szczepień: ministrowie spraw wewnętrznych ostrzegają przed radykalizacją antyszczepionkowców”. Od 14 sekundy mężczyzna w żółtym ubraniu ochronnym szczepi kobietę. Fragment, który możemy zaobserwować w lepszej rozdzielczości, rzeczywiście pokazuje, że strzykawka nie zawiera igły. 

Image
Zrzut ekranu materiału filmowego "Welt" na YouTubie z 22 grudnia 2020

To, dlaczego kobieta dostaje preparat przy pomocy bezigłowej strzykawki, udaje nam się ustalić dzięki kolejnemu nagraniu stacji „Welt”, który został wyemitowany 11 grudnia. Wykorzystano w nim te same kadry z bezigłową szczepionką. „Niemcy czekają na zielone światło dla szczepionki przeciw koronawirusowi” – czytamy w tytule. Narrator mówi: „tutaj, w ośrodkach szczepień, powinny rozpocząć się szczepienia przeciwko Covid-19. Minister zdrowia Jens Spahn spodziewa się, że pierwsze osoby zaczną się szczepić najpóźniej w styczniu, co widać tutaj podczas testu”.  

Takie ćwiczenia mają miejsce w wielu ośrodkach szczepień w Niemczech, na przykład w EssenStuttgarcie czy Hanau

W Niemczech szczepienia mają rozpocząć się 27 grudnia, a zaszczepić będzie się można w halach targowych, salach koncertowych, hotelach, a nawet w byłych supermarketach. Nie będą obowiązkowe, niemiecki rząd przypuszcza, że zaszczepi się 46,16 mln obywateli Niemiec, czyli 68 proc. społeczeństwa.   

Dziennikarze AFP Faktencheck skontaktowali się z przedstawicielami telewizji „Welt”. Jak mówi rzeczniczka serwisu, w nagraniu było pokazane szczepienie próbne. – Materiał został wyprodukowany 5 grudnia 2020 roku w Darmstadt podczas testu szczepienia przeciwko koronawirusowi – powiedziała rzeczniczka „Welt” 16 grudnia.  

O testach szczepień w Darmstadt poinformował nawet serwis miejski tego miasta. Testy były przeprowadzone 5 grudnia, a w całym przedsięwzięciu pomagała również straż pożarna. 
– Dzisiejszy przebieg testów miał jak najbardziej przypominać rzeczywistość. Chcieliśmy sprawdzić, czy działania przebiegały prawidłowo i czy przygotowane miejsce na szczepienia jest odpowiednie. Chcieliśmy też dowiedzieć się, czy technologia wymaga poprawy – powiedział Jochen Partsch, burmistrz Darmstadt. 

AFP Faktencheck skontaktowali się z przedstawicielami miasta. 
– Widoczna na nagraniu scena miała miejsce podczas wizyty mediów 5 grudnia podczas prowadzonych testów w ośrodku szczepień – przekazał AFP rzecznik Darmstadt.  

Wniosek: Niemiecka stacja telewizyjna „Welt” nagrała sceny ze strzykawką bez igły podczas wykonywanych testów w ośrodku szczepień w miejscowości Darmstadt w zachodnich Niemczech. Scena została później wykorzystywana w materiałach informujących o ośrodkach, w których będą wykonywane szczepienia. Scena nie pokazuje prawdziwego szczepienia przeciwko koronawirusowi, ponieważ w Niemczech te jeszcze się nie zaczęły. Mają się one rozpocząć pod koniec grudnia.  

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami