Pozytywny wynik testu na koronawirusa może oznaczać przebytą grypę lub przeziębienie? Wyjaśniamy

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Na Facebooku ogromną popularność zyskała grafika, według której amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wskazuje, że pozytywny wynik testu na Covid-19 może oznaczać przebyte przeziębienie lub grypę spowodowane „jakimkolwiek innym koronawirusem”. W rzeczywistości informacja CDC została źle zinterpretowana. Tak naprawdę są dwa rodzaje testów - genetyczne, czyli do wykrywania RNA wirusa oraz serologiczne - do wykrywania przeciwciał zwalczających koronawirusy. Jak twierdzą eksperci, testy serologiczne nie są dobrym sposobem na wykrywanie SARS-CoV-2, ponieważ są mniej czułe i mogą dawać fałszywe wyniki. 

Post pojawił się na Facebooku 22 lipca. Ma on prawie 200 udostępnień.

Amerykańskie CDC podaje, że wynik pozytywny testu (rzekomo na Covid-19) może oznaczać, że się miało jakiekolwiek inne przeziębienie lub grypę spowodowane innym koronawirusem – czytamy w nim.

Zrzut ekranu z Facebooka z 28 lipca 2020 roku

Podobne posty były udostępniane również w języku angielskim.

Załączoną do materiału grafikę można odnaleźć na stronie amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom - CDC w zakładce „Test for Past Infection” dotyczącej testów na obecność przeciwciał specyficznych dla koronawirusa SARS-CoV-2. Jak czytamy na stronie CDC, przeciwciała to białka, które pomagają zwalczać infekcje i mogą zapewnić ochronę przed ponownym zachorowaniem.

Zrzut ekranu ze strony CDC z 28 lipca 2020 roku

Eksperci przekonują, że informacja, która zdobywa popularność w mediach społecznościowych, została źle zinterpretowana.

Test w kierunku zakażenia SARS-CoV-2

Kenijski lekarz Githinji Gitahi zasiada w zarządzie afrykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, które mimo podobnej nazwy, nie jest związane z amerykańskim CDC. Gitahi powiedział AFP, że do wykrycia koronawirusa wywołującego chorobę Covid-19 wykorzystuje się dwa rodzaje testów – genetyczne, czyli do wykrywania RNA wirusa oraz immunologiczne (serologiczne) – do wykrywania przeciwciał zwalczających koronawirusy.

W przypadku testów genetycznych pobiera się próbkę śliny lub wymazu nosowo-gardłowego. Natomiast przy wykonaniu testu do wykrycia przeciwciał, które powinny pojawić się po kontakcie z tym patogenem, potrzebna jest krew pacjenta.

Jednak w opinii ekspertów testy serologiczne nie są dobrym sposobem na wykrywanie koronawirusa. Wynik ujemny nie daje pewności czy pacjent zachorował, ponieważ organizm mógł nie zdążyć wytworzyć przeciwciał na obecność wirusa. – Wciąż nie ma testu, który wykrywałby tylko i wyłącznie przeciwciała zwalczające SARS-CoV-2. Wynik pozytywny może oznaczać nabytą odporność po przejściu Covid-19, ale przeciwciała mogą również pochodzić od innej grupy koronawirusów, nawet tych, które powodują przeziębienie – mówi Gitahi.

Zgodnie z opinią krajowego konsultanta w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej w diagnostyce zakażeń Sars-CoV-2 należy stosować wyłącznie testy genetyczne. – Obecnie jedynymi pewnymi metodami diagnostycznymi w wykryciu zakażenia SARS-CoV-2 (zwłaszcza wczesnego) są metody diagnostyki molekularnej (czyli genetycznej, przyp. red.) – pisze prof. Stefan Tyski, prezes Polskiego Towarzystwa Mikrobiologów.  

Wyniki testów

Jak poinformowało nas amerykańskie CDC, testy genetyczne, które identyfikują materiał genetyczny RNA wirusa, nie dadzą pozytywnego wyniku zakażenia Covid-19 jeśli organizm miał kontakt z innymi koronawirusami. – Testy genetyczne wykrywają wirusa SARS-CoV-2 wykorzystując próbki uzyskane z wymazu z nosa i gardła pacjenta. Obecność innych koronawirusów w próbce nie da pozytywnego wyniku w teście diagnostycznym na SARS-CoV-2 – powiedziała AFP Jasmine Reed, rzeczniczka prasowa CDC.

– Pozytywny wynik testu serologicznego może oznaczać, że dana osoba chorowała w przeszłości na SARS-CoV-2. Istnieje jednak niewielka szansa, że mogły u tej osoby wytworzyć się przeciwciała pochodzące z zakażenia innym koronawirusem, np. takim, który powoduje przeziębienie – dodaje Reed.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że testy na obecność przeciwciał, mogą być wykorzystywane do obserwacji sytuacji epidemicznej Covid-19. Ostrzega jednak, że czułość testu serologicznego jest niewsytarczająca.

Tłumaczenie:
COVID-19