Szwajcaria nie zatwierdziła żadnej szczepionki przeciwko Covid-19? Wyjaśniamy
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 08/12/2020, 16:06
- Zaktualizowane w 09/12/2020, 11:04
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2024. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Artykuł został opublikowany w niedzielę 6 grudnia. „Szwajcaria nie zatwierdziła szczepionki na Covid-19” – czytamy w tytule. Publikacja miała ponad 1 tys. udostępnień (1, 2). Nie zawiera zapowiedzi, że jest to tylko kwestia czasu, co może dać wrażenie, że decyzja szwajcarskich władz jest ostateczna.
Ta informacja wzbudziła wśród niektórych wątpliwości związane ze szczepionkami przeciwko Covid-19 – bo skoro jeden z krajów europejskich nie zatwierdził ich, to ewidentnie musi coś z nimi być nie tak.
Ale najpierw przyjrzyjmy się faktom.
Potrzeba więcej danych
– Brakuje nam danych dotyczących skuteczności badań klinicznych i ważnych podgrup, które uczestniczyły w tych badaniach – mówił Claus Bolte, szef działu autoryzacji w Swissmedic podczas konferencji prasowej Departamentu Federalnego Zdrowia Publicznego 1 grudnia. Swissmedic, czyli The Swiss Agency for Therapeutic Products (Szwajcarska Agencja Produktów Terapeutycznych) to szwajcarski organ nadzoru leków i wyrobów medycznych podlegający prawu publicznemu. Wszelkie produkty medyczne dla ludzi lub zwierząt, by mogły zostać wprowadzone na rynek szwajcarski, wymagają zgody właśnie tego organu.
Żeby zatwierdzić stosowanie szczepionki na Covid-19, Swissmedic potrzebuje informacji o istniejących wcześniej chorobach osób, które brały udział w badaniach. Według tego organu, akceptacja tak szybko opracowanych szczepionek wymaga wysokiego stopnia zaufania do producentów i instytucji zatwierdzających. Dlatego ważne jest, aby bardzo dokładnie zbadać jej oddziaływanie na różne grupy ludzi.
Czy wątpliwości instytucji świadczą o tym, że Szwajcarzy nie będą szczepić się przeciwko Covid-19? Nie. Oznacza to, że Szwajcaria wyda pozwolenia po dokładniejszej analizie badań klinicznych nad szczepionkami.
Dodatkowe środki ostrożności
Podczas gdy inne kraje przygotowują się do szybkiego szczepienia obywateli (Rosja 5 grudnia, Wielka Brytania 8 grudnia), Szwajcaria zachowuje ostrożność.
Claire-Anne Siegrist, szefowa uniwersyteckiego szpitala w Genewie (Hôpitaux universitaires de Genève) i jedna z czołowych szwajcarskich specjalistek w dziedzinie szczepień, w wywiadzie dla AFP mówi, że pośpiech jest zrozumiały dla krajów, które mają najwięcej przypadków Covid-19, ale dla Szwajcarii bardziej racjonalne jest wyważone podejście.
Siegrist podkreśla, że kontynuacja zakrojonych na szeroką skalę końcowych etapów testów będzie trwać w Szwajcarii dłużej.
– W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych i krajów Unii Europejskiej, nasz kraj nie udziela zezwoleń na szczepienia czy leki w trybie natychmiastowym – tłumaczy.
Dodaje też, że amerykańskie i europejskie władze stwierdziły, że mogą wydać zgodę na zezwolenie szczepień w trybie pilnym po uzyskaniu danych z testów, które trwały dwa miesiące. Siegrist:
– Jednak Swissmedic potrzebuje więcej danych na dopuszczenie do obiegu nowych szczepionek.
Ekspertka tłumaczy, że władze Szwajcarii będą trzymać się ustalonych procedur i poczekają kilka miesięcy, ponieważ „niespodziewane sytuacje się zdarzają nawet po dwóch miesiącach badań”.
Siegrist wskazuje, że Szwajcaria ma nadzieję na wyciągnięcie wniosków z obserwacji krajów, które wcześniej zaczęły szczepić swoich obywateli. – Wydaje się to rozsądne – zauważa. Zwraca uwagę również na badania i przyznaje, że od 30 do 50 proc. Szwajcarów wciąż jest niezdecydowana czy chce się szczepić.
– Ich ostateczna decyzja będzie zależeć od jakości informacji oraz zaufania – mówi.
Szczepionki od przyszłego roku
Szwajcarski rząd złożył zamówienia na kilka milionów szczepionek od trzech producentów: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna.
Władze szwajcarskie mają nadzieję, że po zatwierdzeniu szczepionki, w kraju będzie się szczepić około 70 tys. osób dziennie. W Szwajcarii przewiduje się, że kampania szczepień ma rozpocząć się w styczniu.
Na konferencji Departamentu Federalnego Zdrowia Publicznego przedstawiciele szwajcarskich władz stwierdzili również, że szczepionki będą bezpłatne, a pierwszeństwo będą miały osoby z grup obarczonych ryzykiem oraz pracownicy opieki zdrowotnej. Zapewnieniem zapasów i dystrybucją szczepionek zajmą się służby wojskowe, a 26 kantonów będzie odpowiadać za tworzenie ośrodków szczepień.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami