Szwajcaria nie zatwierdziła żadnej szczepionki przeciwko Covid-19? Wyjaśniamy

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 08/12/2020, 16:06
  • Zaktualizowane w 09/12/2020, 11:04
  • Przeczytasz w ciągu 2 minut
  • Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
Ponad tysiąc osób udostępniło artykuł, który alarmuje, że Szwajcaria nie zatwierdziła szczepionek przeciwko Covid-19. To prawda, ale nie oznacza to, że Szwajcarzy nie będą się szczepić. Szwajcaria zamówiła kilka mln szczepionek od trzech producentów. W Szwajcarii obowiązują inne regulacje niż w Stanach Zjednoczonych czy krajach Unii Europejskiej. – Nasz kraj nie udziela zezwoleń na szczepienia w trybie natychmiastowym – mówi ekspertka. 

Artykuł został opublikowany w niedzielę 6 grudnia. „Szwajcaria nie zatwierdziła szczepionki na Covid-19” – czytamy w tytule. Publikacja miała ponad 1 tys. udostępnień (12). Nie zawiera zapowiedzi, że jest to tylko kwestia czasu, co może dać wrażenie, że decyzja szwajcarskich władz jest ostateczna.

Image
Zrzut ekranu z 8 grudnia 2020 roku

Ta informacja wzbudziła wśród niektórych wątpliwości związane ze szczepionkami przeciwko Covid-19 – bo skoro jeden z krajów europejskich nie zatwierdził ich, to ewidentnie musi coś z nimi być nie tak.  

Ale najpierw przyjrzyjmy się faktom.  

Potrzeba więcej danych

–  Brakuje nam danych dotyczących skuteczności badań klinicznych i ważnych podgrup, które uczestniczyły w tych badaniach – mówił Claus Bolte, szef działu autoryzacji w Swissmedic podczas konferencji prasowej Departamentu Federalnego Zdrowia Publicznego 1 grudnia. Swissmedic, czyli The Swiss Agency for Therapeutic Products (Szwajcarska Agencja Produktów Terapeutycznych) to szwajcarski organ nadzoru leków i wyrobów medycznych podlegający prawu publicznemu. Wszelkie produkty medyczne dla ludzi lub zwierząt, by mogły zostać wprowadzone na rynek szwajcarski, wymagają zgody właśnie tego organu. 

Żeby zatwierdzić stosowanie szczepionki na Covid-19, Swissmedic potrzebuje informacji o istniejących wcześniej chorobach osób, które brały udział w badaniach. Według tego organu, akceptacja tak szybko opracowanych szczepionek wymaga wysokiego stopnia zaufania do producentów i instytucji zatwierdzających. Dlatego ważne jest, aby bardzo dokładnie zbadać jej oddziaływanie na różne grupy ludzi. 

Czy wątpliwości instytucji świadczą o tym, że Szwajcarzy nie będą szczepić się przeciwko Covid-19? Nie. Oznacza to, że Szwajcaria wyda pozwolenia po dokładniejszej analizie badań klinicznych nad szczepionkami.  

Dodatkowe środki ostrożności 

Podczas gdy inne kraje przygotowują się do szybkiego szczepienia obywateli (Rosja 5 grudnia, Wielka Brytania 8 grudnia), Szwajcaria zachowuje ostrożność.  

Claire-Anne Siegrist, szefowa uniwersyteckiego szpitala w Genewie (Hôpitaux universitaires de Genève) i jedna z czołowych szwajcarskich specjalistek w dziedzinie szczepień, w wywiadzie dla AFP mówi, że pośpiech jest zrozumiały dla krajów, które mają najwięcej przypadków Covid-19, ale dla Szwajcarii bardziej racjonalne jest wyważone podejście.  

Siegrist podkreśla, że kontynuacja zakrojonych na szeroką skalę końcowych etapów testów będzie trwać w Szwajcarii dłużej. 
– W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych i krajów Unii Europejskiej, nasz kraj nie udziela zezwoleń na szczepienia czy leki w trybie natychmiastowym – tłumaczy.  

Dodaje też, że amerykańskie i europejskie władze stwierdziły, że mogą wydać zgodę na zezwolenie szczepień w trybie pilnym po uzyskaniu danych z testów, które trwały dwa miesiące. Siegrist:
– Jednak Swissmedic potrzebuje więcej danych na dopuszczenie do obiegu nowych szczepionek.  

Ekspertka tłumaczy, że władze Szwajcarii będą trzymać się ustalonych procedur i poczekają kilka miesięcy, ponieważ „niespodziewane sytuacje się zdarzają nawet po dwóch miesiącach badań”.  

Siegrist wskazuje, że Szwajcaria ma nadzieję na wyciągnięcie wniosków z obserwacji krajów, które wcześniej zaczęły szczepić swoich obywateli. – Wydaje się to rozsądne – zauważa. Zwraca uwagę również na badania i przyznaje, że od 30 do 50 proc. Szwajcarów wciąż jest niezdecydowana czy chce się szczepić.  

– Ich ostateczna decyzja będzie zależeć od jakości informacji oraz zaufania – mówi. 

Szczepionki od przyszłego roku 

Szwajcarski rząd złożył zamówienia na kilka milionów szczepionek od trzech producentów: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna

Władze szwajcarskie mają nadzieję, że po zatwierdzeniu szczepionki, w kraju będzie się szczepić około 70 tys. osób dziennie. W Szwajcarii przewiduje się, że kampania szczepień ma rozpocząć się w styczniu.  

Na konferencji Departamentu Federalnego Zdrowia Publicznego przedstawiciele szwajcarskich władz stwierdzili również, że szczepionki będą bezpłatne, a pierwszeństwo będą miały osoby z grup obarczonych ryzykiem oraz pracownicy opieki zdrowotnej. Zapewnieniem zapasów i dystrybucją szczepionek zajmą się służby wojskowe, a 26 kantonów będzie odpowiadać za tworzenie ośrodków szczepień.  

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami