Uwaga, zdjęcie z demonstracji w Berlinie tak naprawdę przedstawia paradę techno w Zurychu

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W mediach społecznościowych pojawiły się dziesiątki materiałów, według których 1 sierpnia na ulicach Berlina demonstrowało tysiące ludzi przeciwko pandemii koronawirusa. Problem w tym, że udostępniana fotografia nie ma nic wspólnego ani z Berlinem, ani ze wspomnianym wydarzeniem.

Według niemieckiej policji ponad 20 tys. osób wzięło udział w sobotniej demonstracji przeciwko restrykcjom i działaniom rządu w obliczu pandemii. Według organizatorów na demonstracji było 1,3 mln osób. Manifestacja została jednak rozwiązana po kilku godzinach ze względu na lekceważenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie pandemii – czytamy na stronie Deutsche Welle.

Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech szybko rośnie. W poniedziałek 3 sierpnia zarejestrowano 509 nowych zakażeń.

Na Facebooku bardzo dużą popularność wśród polskich użytkowników zyskało zdjęcie pokazujące tysiące ludzi przechodzących przez most. Ma ono ponad 61,9 tys. wyświetleń i 517 udostępnień (1, 2, 3). Posty z tym zdjęciem były również udostępniane w języku francuskim.

Zrzut ekranu z Facebooka z 3 sierpnia 2020 roku

Fotografia nie przedstawia sobotniej demonstracji w Berlinie. Tak naprawdę została wykonana podczas parady techno w Zurychu w Szwajcarii. Zdjęcie przedstawia miejski most Quaibrücke i jest dostępne na stronie organizatorów wydarzenia.

Zrzut ekranu ze strony Google Street z 3 sierpnia 2020 roku

Wspomniane zdjęcie nie ma zatem związku z sobotnią demonstracją w Berlinie. Materiały Johna MacDougallla, fotografa AFP z berlińskiego protestu koronasceptyków publikujemy poniżej.  

 

Tłumaczenie:
COVID-19