Fotografia modlących się Ukraińców została zrobiona w 2019 roku w Charkowie

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Setki udostępnień na Facebooku miała fotografia przedstawiająca grupę ludzi klęczących i wspólnie modlących się w śniegu. Zdjęcie stało się popularne w czasie obecnej inwazji Rosji na Ukrainę. Jednak fotografia po raz pierwszy była publikowana w 2019 r. w Charkowie w północno-wschodniej części Ukrainy.

„Ukraińcy modlą się na ulicy” – czytamy w publikacji udostępnionej 24 lutego 2022 r. Zdjęcie miało setki udostępnień na Facebooku.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 28 lutego 2022 roku

Fotografia z modlącymi się ludźmi była popularna także w języku hiszpańskim, angielskim, portugalskim, arabskim i niemieckim.

Internauci zaczęli rozpowszechniać zdjęcie, kiedy pod koniec lutego 2022 r. rozpoczęła się inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę.

Już od 2021 r. Zachód oskarżał Moskwę o mobilizację 150 tys. żołnierzy w ramach przygotowań do ewentualnego ataku.

Kreml zaprzeczał tym twierdzeniom, utrzymując, że w sytuacji, gdyby Ukraina przystąpiła do NATO, Rosja mogłaby zostać wciągnięta w konflikt zbrojny.

Kilka godzin po tym, gdy Federacja Rosyjska uznała niepodległość samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy 22 lutego 2022 r., Władimir Putin nakazał swoim żołnierzom wkroczyć do regionów Doniecka i Ługańska.

24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, zmuszając mieszkańców wielu miast do ucieczki z kraju i schronienia się.

Agresja Putina na Ukrainę została potępiona na całym świecie – przywódcy Unii Europejskiej wprowadzili „surowe” sankcje, które mają uderzyć w rosyjski sektor finansów, energetyki i transportu.

Jak udało się ustalić dziennikarzom AFP, zdjęcie nie ma związku z inwazją Rosji na Ukrainę w zeszłym tygodniu.

Fotografia z 2019 roku

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu obrazu, udało nam się odnaleźć artykuł opublikowany w 2019 r. na stronie baptystycznego stowarzyszenia misyjnego International Mission Board (IMB).

A screenshot of the article on IMB website, taken on February 25, 2022

Fotografię można odnaleźć także na Facebooku stowarzyszenia. Dziennikarze AFP skontaktowali się z przedstawicielami IMB, a ci potwierdzili nam, że należy ona do IMB.

Jak przekazali nam przedstawiciele IMB, na zdjęciu widać Ukraińców modlących się na placu w Charkowie, znanym również jako Plac Wolności. Według IMB osoby te spotykają się tam codziennie, od czasu gdy prorosyjscy separatyści zaatakowali ich kraj w marcu 2014 r.

Od 2014 roku, kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu, armia ukraińska walczy z promoskiewskimi siłami separatystycznymi we wschodnich regionach Doniecka i Ługańska.

O spotkaniach i zbiorowej modlitiwie Ukraińców na Placu Wolności w Charkowie pisał także w 2015 r. portal „Baptist Press”.

„Pochodzili z różnych części miasta i reprezentowali różne wyznania: ewangelickie i prawosławne, ale skupili się na jednym – modlitwie o pokój w swoim mieście, które leży bardzo blisko regionu, gdzie ukraińscy żołnierze i prorosyjscy separatyści walczą o kontrolę nad wschodnią Ukrainą” – czytamy w artykule.

Zrzut ekranu ze strony "Baptist Press" wykonany 28 lutego 2022 roku

Dokładna lokalizacja miejsca

Nasze poszukiwania lokalizacji zdjęcia pokazują, że fotografia rzeczywiście została zrobiona na placu w Charkowie. Porównaliśmy zdjęcie z mylących publikacji w mediach społecznościowych z widokiem ulicy w Google Maps i dopasowaliśmy budynki w tle.

Porównanie widoku placu w Charkowie z Google Maps (u góry) ze zdjęciem udostępnionym w mylących postach, wykonano 25 lutego 2022 roku

Mimo że to konkretne zdjęcie datuje się na kilka lat, amerykańska stacja CNN opublikowała nagranie z 24 lutego 2022 roku, na którym widać ludzi modlących się na placu w Charkowie – tym razem bez śniegu – gdy Rosja zaczęła atakować Ukrainę.

Według danych ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych od czwartku w czasie inwazji zginęło co najmniej 352 osób, w tym 14 dzieci.

UNHCR podaje, że 420 tys. uchodźców z Ukrainy szuka dachu nad głową w krajach sąsiednich, w tym w Polsce, a dziesiątki tysięcy przemieszczają się i szukają schronienia wewnątrz kraju.

Wniosek: Fotografia z osobami modlącymi się w śniegu pochodzi z 2019 r. Nie ma nic wspólnego z wydarzeniami z końca lutego.

Tłumaczenie:
Konflikt ukraińsko-rosyjski