Fotografia z dziećmi pozdrawiającymi ukraińskich żołnierzy pochodzi z 2016 roku
Setki udostępnień miała na Facebooku fotografia z dziećmi, które pozdrawiają żołnierzy jadących wozem bojowym. Internauci rozsyłają je w przekonaniu, że zdjęcie pokazuje aktualne wydarzenia w Ukrainie. To nieprawda. Zdjęcie, którego autorem jest Dmitrij Muravsky pochodzi z 2016 roku.
„Niesamowite zdjęcie. XXI wiek. Europa. Ukraina. Sąsiad Polski” – czytamy w publikacji udostępnionej 26 lutego 2022 r., która przedstawia dzieci pozdrawiające ukraińskich żołnierzy jadących wozem bojowym.

Zdjęcie udostępnił także tego samego dnia europoseł Patryk Jaki, który nie podpisał ani autora fotografii, ani nie podał kontekstu, w jakim zrobiono to zdjęcie. Jego post miał ponad 2 tys. udostępnień.
Fotografia stała się popularna, kiedy pod koniec lutego 2022 roku rosyjskie wojska wkroczyły na ziemie wschodniej Ukrainy.
Jak udało się nam ustalić, zdjęcie nie ma związku z inwazją Rosji na Ukrainę w ostatnim tygodniu.
Fotografia z 2016 roku
Zdjęcie udało nam się zidentyfikować dzięki wyszukiwarce obrazów o nazwie TinEye. Dzięki programowi mogliśmy ustalić, że fotografia pochodzi z 2016 r.

Jak czytamy w artykule „Dzieci wojny. Ministerstwo obrony pokazało zdjęcia dzieci i ukraińskiego wojska” na ukraińskiej stronie „Gordonua”, autorem zdjęcia jest Dmitrij Muravsky.

Próbowaliśmy się skontaktować z fotografem telefonicznie, mailowo oraz za pomocą Messengera na Facebooku, ale niestety nasze prośby o komentarz pozostały bez odpowiedzi.
Jednak zdjęcie udało nam się odnaleźć w galerii zdjęć fotografa na Facebooku o nazwie „Dzieci wojny” z datą publikacji 22 marca 2016 roku.
Fotografia była także publikowana tego samego dnia przez ukraińskie ministerstwo obrony.
O nieaktualnym charakterze fotografii z dziećmi informował także Konkret 24 oraz Stowarzyszenie Demagog. O fotografii pisał także portal 5 ukraińskiej stacji telewizyjnej.
Konflikt pomiędzy prorosyjskimi separatystami we wschodnich regionach Doniecka i Ługańska i wspierającą ich Federacją Rosyjską a armią ukraińską rozpoczął się w 2014 roku, kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu .
24 lutego 2022 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, zmuszając mieszkańców wielu miast do ucieczki z kraju.
Agresja Władimira Putina, prezydenta Rosji na Ukrainę została potępiona na całym świecie – przywódcy Unii Europejskiej wprowadzili „surowe” sankcje, które mają uderzyć w rosyjski sektor finansów, energetyki i transportu.
Według danych ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych od czwartku w czasie inwazji zginęło co najmniej 352 osób, w tym 14 dzieci.
UNHCR podaje, że prawie 875,000 tys. uchodźców z Ukrainy szuka dachu nad głową w krajach zachodnich, a dziesiątki tysięcy przemieszcza się i szuka schronienia wewnątrz kraju.
Wniosek: fotografia z dziećmi pozdrawiającymi ukraińskich żołnierzy została po raz pierwszy opublikowana w 2016 r. podczas wojny w Donbasie.
2 marca 2022 Uaktualnienie liczby uchodźców. Poprawienie daty w ostatnim akapicie, aby zamiast 2014 r. była to data 2016 r.