Ilustracje z kreskówki „The Simpsons” zostały przerobione i zestawione tak, by stwierdzić, że wojna na Ukrainie została zaplanowana
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 25/04/2022, 17:59
- Przeczytasz w ciągu 5 minut
- Autor: AFP Bliski Wschód i Afryka Północna
- Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2024. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Wygląda na to, że 5 maja staniemy wobec zagrożenia atomowego. (…) Trzeba chyba zgrać Simpsonów, posadzić ludzi do kompów i przejrzeć wszystkie odcinki w poszukiwaniu przyszłych informacji” – pisze jeden z użytkowników w publikacji udostępnionej 25 marca na Facebooku.
Ilustracja pokazuje postać przypominającą Homera Simpsona w wojskowym mundurze z flagą Ukrainy na ramieniu. Trzyma karabin z datą „2022”. Naprzeciwko niego stoi postać podobna do prezydenta Rosji Władimira Putina, który ma czerwoną koszulkę z napisem CCC. W tle widać innego Homera Simpsona, który macha ukraińską flagą.
Grafika poniżej przedstawia z kolei niewybuch bomby z radioaktywnym znakiem ostrzegawczym. Zbliżenie na napis pokazuje datę „05/05/2022”. Grafika obok pokazuje unoszącą się nad miastem chmurę ognia w kształcie grzyba.
To nie pierwszy raz, kiedy amerykańska kreskówka „The Simpsons" została wykorzystana w celu wykazania, że wydarzenia na świecie zostały „przewidziane” czy nawet „zaplanowane”. Jednak, jak wynika z analizy udostępnionej na Facebooku grafiki, wykorzystane obrazy nie są prawdziwymi kadrami z serialu, lecz przerobionymi ilustracjami.
Pierwszy odcinek Simpsonów ukazał się w 1989 roku. Serial telewizyjny jest nadal emitowany, co czyni go najdłuższą serią amerykańskiej telewizji.
Pierwszy obrazek został stworzony z trzech różnych odcinków
Grafika z żołnierzem trzymającym karabin w rzeczywistości przedstawia Grampa Simpsona. Ten pozuje jako zabawka wojskowa w 11 odcinku 30 sezonu „Crazy for a Toy”, który został wyemitowany 6 stycznia 2019 r. W oryginalnej wersji, Simpson nie ma na mundurze ukraińskiej flagi, a na jego karabinie nie ma daty.
Obraz Homera Simpsona machającego ukraińską flagą w tle, pochodzi z ósmego odcinka 17 sezonu, który ukazał się w 2005 roku. W oryginalnej wersji Homer trzyma amerykańską flagę. W zmontowanym obrazie, który udostępniany jest na Facebooku, flagę zmieniono na ukraińską.
Postać podobna do Putina pochodzi ze specjalnego odcinka poświęconego wyborom w Stanach Zjednoczonych, którego tytuł brzmi „Homer Votes 2016” z 14 października 2016 r. Odcinek został wyemitowany na kanale Animation on Fox na YouTubie. W tym krótkim odcinku Putin próbuje przekonać Homera do głosowania na Donalda Trumpa. Jego postać ma na sobie czerwoną koszulkę z napisem „Red sox”, a nie „CCC” jak na zdjęciu udostępnionym na Facebooku.
Gry wideo oraz inne manipulacje na zdjęciach
Poszukiwanie obrazu niewybuchu radioaktywnej bomby w montażu na Facebooku poprowadziło nas do strony internetowej encyklopedii fanów serialu „The Simpsons”. Ze strony dowiedzieliśmy się, że jest to element gry wideo „The Simpsons” z 2012 roku: „Tapped Out”. W wersji przedstawionej w publikacji na Facebooku dodano datę „05/05/2022”, a bombę umieszczono przed domem Simpsonów.
Homer Simpson przez większość czasu jest zatrudniony w lokalnej atomowej, a ryzyko wybuchu pojawia się w serialu wielokrotnie.
Obraz eksplozji pokazany we wpisie na Facebooku wydaje się pochodzić z 20 odcinka 21 sezonu, wyemitowanego 2 maja 2010 roku. W odcinku o tytule „To surveil, with love” kierownictwo elektrowni atomowej ukrywa odpady radioaktywne w torbie Homera, ponieważ nie ma już więcej miejsca na ich przechowywanie. Homer zapomina wziąć torbę ze stacji kolejowej, a policja wysadza ją, powodując powstanie chmury w kształcie grzyba, którą widać w poście na Facebooku. Eksplozji nie spowodowała bomba, jak sugeruje post na Facebooku. W odcinku tym nie ma też żadnych sugestii, by rzekoma eksplozja miała nastąpić 5 maja 2022 r.
Poniższa grafika pokazuje, skąd w rzeczywistości pochodzą poszczególne elementy zdjęcia udostępnionego na Facebooku. Po analizie można stwierdzić, że publikacje nie są autentycznymi kadrami z jednego z odcinków, lecz jest to manipulacja mająca na celu przeforsowanie tezy, że wojna na Ukrainie została zaplanowana z wieloletnim wyprzedzeniem.
Czy rzeczywiście animowany serial „The Simpsons” przewidział przyszłość?
To nie pierwszy raz, kiedy Simpsonowie wykorzystywani są do siania teorii, że odcinki tego serialu przewidziały przyszłość. Twierdzenia takie często są oparte na zmanipulowanych obrazach lub mieszaniu różnych odcinków.
Dziennikarze AFP zweryfikowali już w przeszłości twierdzenia, że jeden z odcinków przewidział „konwój wolności” przeciwko szczepieniom Covid-19 w Kanadzie. W sieci pojawiały się też teorie, że jeden z odcinków przewidział pandemię oraz szczepienia przeciw Covid-19 czy zamieszki na Kapitolu wywołane przez zwolenników byłego prezydenta Donalda Trumpa 6 stycznia 2021 r.
Inne „przepowiednie” z serialu to zbiegi okoliczności, jak np. wygrana złotego medalu w curlingu amerykańskiej drużyny olimpijskiej. Niektóre wykazują tylko luźne podobieństwo, jak odcinek, w którym końskie mięso było podawane w stołówkach na wiele lat przed europejskim skandalem z końskim mięsem znalezionym w mrożonkach.
Jednak jeden z epizodów przewidział wydarzenie, które się ziściło w przyszłości. Chodziło o możliwość prezydentury Trumpa w odcinku z 2000 roku. Nie była to jednak przepowiednia, lecz żart oparty na faktach. „(Trump, przyp. red.) w 2000 roku mówił o kandydowaniu na prezydenta jako kandydat Partii Reform Stanów Zjednoczonych. Tak więc pomysł, że będzie kandydował na prezydenta, nie był całkowitą (fikcją, przyp. red.) – to był uzasadniony żart” – mówił dla Esquire w 2016 r. Al. Jean, producent serialu.
Wniosek: grafiki udostępniane na Facebooku zostały zmanipulowane tak, by pasowały do teorii o tym, że serial animowany przewidział wojnę w Ukrainie już wcześniej. Grafiki te zostały jednak zmontowane i nie są prawdziwymi kadrami z amerykańskiej kreskówki.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami