Materiał telewizyjny na temat powstania jednostki LGBT w polskiej armii to podróbka
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 27/06/2023, 15:26
- Przeczytasz w ciągu 5 minut
- Autor: Marion DAUTRY, AFP Belgrad, AFP Polska
- Tłumaczenie: Maja CZARNECKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
W połowie czerwca 2023 r. na Telegramie, Twitterze i Facebooku udostępniono posty z nagraniem wyświetlanego na ekranie materiału przypominającego wiadomości TVP1 z maszerującymi polskimi żołnierzami. Na ekranie widoczne jest logo TVP1, a na pasku napis: „Polska może stworzyć w armii jednostki LGBT”. Słyszymy też głos mówiący po polsku, że „Polska może stworzyć w armii jednostki LGBT. Polskie władze nie są przeciwne tworzeniu specjalnych jednostek w armii lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych”. Po słowie LGBT słychać śmiech.
Jednak materiał ten jest z gruntu fałszywy. Nie ma śladów na to, że takie oświadczenie zostało kiedykolwiek wydane przez ministerstwo obrony i że rzekoma relacja na ten temat została wyemitowana przez telewizję TVP. Zarówno ministerstwo, jak i telewizja potwierdziły AFP, że twierdzenie to nie jest prawdziwe. Wyszło ono z rosyjskich kanałów propagandowych i rozpowszechniło się już w styczniu 2023 roku w mediach społecznościowych w publikacjach po angielsku i francusku, by ponownie pojawić się w czerwcu po angielsku, francusku i serbsku.
– Taka informacja nigdy nie została nadana przez TVP, nie ma w niej ziarna prawdy. Głos mówiącego mężczyzny nie należy do żadnego z naszych lektorów – przekazał AFP w rozmowie telefonicznej 19 czerwca 2023 roku Tomasz Modrzejewski z Centrum informacji TVP.
Wyszukiwanie według słów kluczy w języku polskim w wyszukiwarce Google'a i na stronie internetowej TVP nie dało wyników. Nie znaleźliśmy w internecie śladów ogłoszenia takich planów przez polskie ministerstwo obrony narodowej.
– W resorcie nie toczą się żadne prace dotyczące tworzenia formacji opartych o wskazane w pytaniu kryterium – przekazał AFP wydział prasowy MON w emailu z 19 czerwca 2023 roku .
Serbska redakcja AFP Cinjenice wyszukując najstarsze publikacje maszerujących żołnierzy znalazła zapowiedź transmisji obchodów uroczystości państwowych Święta Wojska Polskiego obchodzonego 15 sierpnia w 2021 roku ( link zarchiwizowany tutaj). Zapowiedź znalazła się 11 sierpnia 2021 roku na stronie TVP Polonia, jednej ze stacji polskiej telewizji publicznej. Do zapowiedzi użyto nagrań z poprzednich lat, nie podając informacji kiedy materiał został nakręcony.
Okazało się, że te same ujęcia zostały opublikowane na YouTube przez polskie ministerstwo obrony narodowej MON (link zarchiwizowany tutaj). W 4:14 minucie nagrania pojawia się scena otwierająca wiralowe nagranie. Z opisu materiału wynika, że ujęcia zostały nakręcone podczas defilady wojskowej 15 sierpnia 2018 roku w Warszawie, a obrazy zostały zrealizowane przez TVP.
Drugie ujęcie, widoczne w fałszywym poście na Facebooku w 4 sekundzie, można odnaleźć w filmie na Youtube w 3:38.
Pozostałe ujęcia można odnaleźć w 37:47 oraz 41:12 materiału nadanego z okazji obchodów święta w 2018 roku przez telewizję Trwam na profilu Radia Maryja na YouTube (link zarchiwizowany tutaj), która korzystała z materiałów telewizji publicznej, o czym stacja poinformowała pod logo TvTrwam: „sygnał dzięki TVP”.
Wyszukiwanie w języku polskim słów „Dzień Wojska Polskiego” i „jednostka LGBT” nie przyniosło żadnego oficjalnego komunikatu ani doniesienia medialnego na ten temat.
TVP celem rosyjskiej dezinformacji
TVP opublikowała w styczniu 2023 roku artykuł w języku angielskim ( link zarchiwizowany tutaj) oraz po polsku (link zarchiwizowany tutaj) o przykładach fałszywych informacji, których autorzy podszywali się pod publicznego nadawcę.
Ze swej strony AFP zweryfikowała publikację z mapą, na której część Ukrainy należy do Polski i którą opublikowała TVP. Miał to być dowód na to, że Polska nie jest prawdziwym sojusznikiem Ukrainy. Polska telewizja rzeczywiście opublikowała taką mapę w artykule opublikowanym w 2014 roku na stronie internetowej TVPInfo, w którym omawiała kuriozalną propozycję ówczesnego wiceprzewodniczącego rosyjskiej Dumy Państwowej, lidera frakcji LDPR, Władimira Żyrinowskiego (skrajna prawica) złożoną Polsce, Węgrom i Rumunii, aby dokonać rozbioru Ukrainy. Jednak fałszywa publikacja tego nie mówiła.
AFP obaliła również publikacje, które ukazały się po słowacku, bułgarsku i niemiecku , zescreenem prognozy pogody w polskiej telewizji, na którym również na mapie część Ukrainy ukazana jest jako część terytorium Polski.
Wraz z obchodami Miesiąca dumy osób LGBT w czerwcu w Europie, w mediach społecznościowych dało się zaobserwować falę dezinformacji i mowy nienawiści na temat społeczności LGBT, wywołującą skrajne reakcje w Internecie, w tym podżeganie do przemocy, o czym pisała agencja AFP w swoich relacjach .
Ostatnio obalaliśmy również publikację na temat społeczności LGBT, która jest częstym celem dezinformacji, zawierające „bezpodstawne twierdzenia, które podżegają do nienawiści wobec mniejszości, prawa i instytucji”, jak czytamy w raporcie Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO) ( link zarchiwizowany tutaj).
Od napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku wojnie towarzyszy fala dezinformacji na jej temat, głównie prorosyjskiej, która próbuje przedstawiać stronę ukraińską jako nazistów, umniejszać zbrodnie rosyjskie i sugerować, iż spada poparcie Zachodu dla pomocy Ukrainie.
AFP obaliła szereg fałszywych publikacji, w których Ukraińcy byli przedstawiani w negatywnym świetle m.in. fałszywą publikację telewizji Al-Jazeera o aresztowaniu pijanych ukraińskich kibiców w Katarze oraz o negatywnym nastawieniu Zachodniej Europy do Rosji, czego przykładem miał być fałszywy materiał Euronews o tym, jak niemiecki dom aukcyjny ma plan niszczenia rosyjskich dzieł sztuki.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami