Brytyjska policja nie prowadzi śledztwa w sprawie przestępstw związanych ze szczepionkami
Ponad 500 udostępnień miał artykuł, w którym stwierdzono, że brytyjska policja oraz Międzynarodowy Trybunał Karny „wszczynają dochodzenie” w sprawie przestępstw związanych ze szczepionkami przeciwko brytyjskim instytucjom zdrowia. Brytyjska policja przekazała jednak AFP, że nie prowadzi takiego śledztwa. AFP zweryfikowała i obaliła kilka podobnych twierdzeń o rzekomych procesach sądowych związanych ze szczepionkami przeciwko Covid-19.
„Brytyjska policja rozpoczyna wielkie dochodzenie w sprawie mRNA Covid-19” – czytamy w tytule artykułu opublikowanego na stronie „Tu Lublin” 25 stycznia 2021 r. Artykuł miał ponad 500 udostępnień na Facebooku.
Według artykułu Metropolitan Police w Wielkiej Brytanii oraz Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczęły śledztwo kryminalne przeciwko „brytyjskiej Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej”. Chodzi prawdopodobnie o Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych w Wielkiej Brytanii (MHRA).
Jak czytamy w artykule, urząd nie wykazał „należytej staranności w odniesieniu do danych dotyczących szczepionek, prób i badań, że ignorowali śmierć, szkody i obrażenia powodowane przez szczepionki”.
„Policja brytyjska zaakceptowała informacje i zgodziła się, że istnieją wystarczające dowody” – czytamy dalej w artykule, który przytacza rzekome numery spraw: 6029679/21 dla policji i OTP-CR-473/21 dla Międzynarodowego Trybunału Karnego.

AFP skontaktowała się z policją (Metropolitan Police) w Wielkiej Brytanii. Pete Davey, rzecznik policji w Londynie, przekazał nam, że policja otrzymała dokumenty z zarzutami 20 grudnia, jednak żadne śledztwo w tej sprawie nie zostało wszczęte.
„Po ocenie zarzutów stwierdzono, że nie ma potrzeby prowadzenia dochodzenia. Błędem jest mówienie, że jest ono w toku” – powiedział nam Davey.
Policja przekazała nam również, że numer referencyjny sprawy jest prawdziwy, jednak nie oznacza to ani popełnienia przestępstwa, ani wszczęcia śledztwa.
Davey: „To nie jest nic niezwykłego, że numery referencyjne tworzone są podczas formułowania zarzutów”.
Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze (MTK) został powołany do „sądzenia osób fizycznych oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, jak zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości czy zbrodnie wojenne”.
Na stronie MTK można prześledzić wszystkie śledztwa. Obecnie na całym świecie toczy się 16 różnych spraw. Dotyczą one głównie zarzutów zbrodni wojennych i przemocy w strefach konfliktów, głównie w krajach afrykańskich. Żadna z tych spraw nie toczy się w Wielkiej Brytanii i nie dotyczy szczepionek przeciwko Covid-19.
Międzynarodowy Trybunał Karny nie odpowiedział na prośby AFP, by potwierdził, czy w ogóle otrzymał wniosek o wszczęcie dochodzenia w sprawie szczepionek przeciwko Covid-19.
Nieprawdziwe wiadomości o rzekomych procesach sądowych
Źródłem artykułu jest organizacja o nazwie „World Freedom Alliance”, której liderką jest kontrowersyjna akademiczka Dolores Cahill. Grupa ta składa się z medyków z różnych części świata, którzy sprzeciwiają się szczepionkom i ograniczeniom związanym z pandemią Covid-19.
Cahill znana jest z szerzenia nieprawdziwych teorii. Na przykład w lipcu 2020 r. akademiczka błędnie twierdziła, że szczepionki przeciwko grypie zawierają koronawirusy. Natomiast w listopadzie 2020 r. AFP zweryfikowała nieprawdziwe opinie Cahill dotyczące irlandzkich statystyk na temat Covid-19.
W maju 2021 r. AFP zweryfikowała artykuły, w których pojawiały się twierdzenia, że kanadyjski Sąd Najwyższy rozpoczął proces za rzekome zbrodnie popełnione w czasie pandemii Covid-19. Cahill była jedną z osób wymienianych wśród tych, które skierowały sprawę do sądu.
Oprócz niektórych kanadyjskich polityków, pozwanymi byli m.in. papież Franciszek, królowa Elżbieta II oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów, która prowadzi szeroko zakrojone prace nad rozwojem szczepionek. Sąd Najwyższy w Kanadzie przekazał jednak, że w jego bazach nie ma takiej sprawy.
Wniosek: brytyjska policja oraz Międzynarodowy Trybunał Karny nie prowadzą śledztwa w sprawie przestępstw związanych ze szczepionkami przeciwko Covid-19.