Nie, w restauracji na terenie Muzeum Auschwitz osoby niezaszczepione są również obsługiwane

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Emocje wśród internautów wywołała pogłoska, że jedyna restauracja na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau jest „tylko dla zaszczepionych”. Muzeum określiło to twierdzenie „kłamstwem”. Restauracja przyjmuje zarówno zaszczepionych na Covid-19 jak i niezaszczepionych. Wyjaśniamy, że osoby, które dobrowolnie okażą obsłudze tzw. paszport covidowy, nie są wliczane do limitu 30 procent miejsc aktualnie obowiązującego w lokalach gastronomicznymi w Polsce.

„Restauracja na terenie Muzeum Auschwitz Birkenau – tylko dla zaszczepionych. To już nie rechot, tylko ryk historii” – czytamy w grafice udostępnionej 22 stycznia na Facebooku.

Zrzut ekranu z posta na Facebooku ( AFP 26.01.2022 roku / )

Posty tej samej treści udostępniło wielu użytkowników Facebooka (1, 2, 3, 4 ), Twittera i Wykopu. Najstarsze wpisy jakie znaleźliśmy, pojawiły się już 15 grudnia 2021 roku na Twitterze i na Facebooku. Prócz twierdzenia dołączone były do nich zdjęcia budynku z czerwonej cegły, charakterystycznej dla zabudowań byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz I. (Zabudowania późniejszej części obozu Auschwitz-Birkenau II wykonane były z drewna).

Zrzut ekranu z posta na Facebooku ( AFP 26.01.2022 r. / )

Zdjęcie zamieścił m.in. działacz Konfederacji z okręgu siedlecko-ostrołęckiego Paweł Wyrzykowski dodając sformułowanie w języku niemieckim „Wstęp nur fur Geimpften”, co po przetłumaczeniu na język polski oznacza „tylko dla zaszczepionych” i jest odniesieniem do napisu „Nur für Deutsche”. W czasie II wojny światowej w ramach polityki segregacji narodowej napis ten umieszczany był w miejscach publicznych (parki, środki transportu, kina) dla oznakowania miejsc przeznaczonych wyłącznie dla Niemców.

„Restauracja na zdjęciu znajduje się na terenie muzeum Auschwitz-Birkenau. Jeśli chcecie w niej zjeść musicie posiadać kartę nadczłowieka Opinie pozostawiam” – napisał użytkownik Twittera .

Na publikacje internauci reagowali oburzeniem. „Jak paradoksalnie teraźniejszość splata się z przeszłością. Chichot historii” – skomentowała jedna z użytkowniczek uznając, że prawdą jest, że lokal gastronomiczny jest przeznaczony „wyłącznie dla zaszczepionych”, a miejsce będące symbolem nazistowskiej polityki segregacji rasowej i narodowej, wprowadziło w czasie pandemii inny rodzaj segregacji - na osoby zaszczepione i niezaszczepione.

„Obozy koncentracyjne nie spadły nam z nieba! Ci co są za segregacją sanitarną chyba nie zdają sobie sprawy, że tym samym są za obozami koncentracyjnymi” – skomentował ktoś inny.

Przeciwnicy szczepień postrzegają prawa przyznawane osobom zaszczepionym jako przywileje, a ich brak w przypadku osób nieszczepionych jako dyskryminację porównywalną do segregacji w czasie II wojny światowej. W antyszczepionkowej narracji niejednokrotnie wykorzystują odniesienia do obozu Auschwitz-Birkenau, do przestrzegania przed, jak twierdzą, rzekomo szkodliwymi „preparatami medycznymi”.

W komorach gazowych obozu, a także w skutek niewolniczej pracy zginęło ponad milion Żydów, m.in. z Węgier, Polski, Francji, Holandii, Grecji, Czech, Słowacji, Belgii i Włoch. W obozie zginęło również blisko 75 tys. Polaków, 21 tys. Romów i Sinti, 15 tys. sowieckich jeńców, a także tysiące osób innych narodowości.

Muzeum: ta informacja to „kłamstwo”

Pod jednym z twittów o restauracji z 22 stycznia zareagowało Muzeum Auschwitz. „Informacje warto weryfikować przed upublicznieniem. Ta informacja bowiem jest kłamstwem.” napisało. Poprosiliśmy muzeum o komentarz.

– Informacja, iż restauracja jest „wyłącznie dla zaszczepionych”, jest kłamstwem – przekazał 26 stycznia w mailu do AFP Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum.

– „Restaurant by the Muzeum" (bo tak nazywa się lokal przyp. red.) znajduje się na terenie muzeum. Ten budynek nigdy nie został ukończony. Miało to być główne miejsce przyjmowania i rejestracji transportów. Obecnie w tym budynku znajduje się Centrum Obsługi Odwiedzających, sala kinowa, a także Pracownie Konserwatorskie Muzeum. – tłumaczy.

Skontaktowaliśmy się z restauracją.

– To nieprawda. Wszyscy są przyjmowani, zaszczepieni, czy też niezaszczepieni – przekazała nam telefonicznie 26 stycznia jedna z pracownic restauracji dodając, że restauracja działa zgodnie z rozporządzeniem rządu w tej sprawie.

Jakie są aktualne obostrzenia covidowe?

Pojawienie się postów o restauracji zbiegło się w czasie z wprowadzeniem nowych limitów pandemicznych. Od 15 grudnia zostały obniżone z 50 do 30 proc. limity obowiązujące w gastronomii, hotelach, w instytucjach kultury oraz w obiektach sportowych. Zwiększenie limitu jest możliwe poprzez wpuszczenie do lokalu osób zaszczepionych na Covid-19 i weryfikacji dokumentów przez menadżera restauracji.

Zrzut ekranu ze strony gov.pl na temat limitów w gastronomii ( AFP 27.01.2022 r. / )

Można je sprawdzić na stronie rządowej. Rozporządzenie dostępne jest też na stronie sejmowej.

„Restaurant by the Muzeum"usytuowana jest blisko kas i parkingu. Jak czytamy na jej stronie może przyjąć 70 osób. Limit 30% wynosi 20 miejsc. Oznacza to, że do tego limitu (20 osób) przyjmowane są wszystkie osoby bez względu czy posiadają zaświadczenie o szczepieniu. Powyżej tego limitu muszą pokazać unijne cyfrowe zaświadczenia Covid, lub zaświadczenie o szczepieniu, dokument z wynikiem testu lub zaświadczenie o wyzdrowieniu, zgodnie z rozporządzeniem.

Auschwitz i antyszczepionkowa narracja w sieci

- Antyszczepionkowa narracja z obozem Auschwitz-Birkenau w tle nie jest niczym nowym w świecie dezinformacji. W sieci co jakiś czas pojawiają się tego typu treści - tłumaczył w styczniu 2021 roku AFP Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na ogół przed rocznicami np. wyzwolenia obozu 27 stycznia 1945 r.

Jeden z przykładów opisaliśmy w artykule na temat rzekomych testów preparatów medycznych prowadzonych przez firmę Pfizer na więźniach obozu. Inny omówiliśmy w artykule z marca 2021.

Muzeum Auschwitz-Birkenau we wpisie 16 grudnia 2020 na Twitterze potępiło „instrumentalizację tragedii ludzi” do argumentowania przeciwko szczepionkom, które w rzeczywistości ratują ludzkie życie. Muzeum określiło to porównanie „przerażającym symptomem upadku moralnego i intelektualnego” autorów.

Wniosek: Twierdzenie, że jedyna restauracja na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau jest „tylko dla zaszczepionych” jest nieprawdziwe. Restauracja przyjmuje zarówno gości zaszczepionych jak i niezaszczepionych do limitu 30 procent miejsc, obowiązującego od 15 grudnia w lokalach gastronomicznymi w Polsce. Zwiększenie limitu jest możliwe poprzez wpuszczenie do środka osób zaszczepionych na Covid-19.

COVID-19