Hermann Göring nie wypowiedział tych słów

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 02/10/2020, 14:06
  • Zaktualizowane w 02/10/2020, 16:33
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: Natalia SAWKA, AFP Polska
Rzekomy cytat niemieckiego oficera miał kilkaset udostępnień na Facebooku. Göring miał podczas procesu w Norymberdze powiedzieć, że do zmiany ludzi w niewolników potrzebny jest strach, bez względu na to w jakim systemie politycznym żyją. Te słowa nie zostały jednak przez niego wygłoszone. Jego prawdziwa wypowiedź, która pojawiła się w rozmowie z amerykańskim psychologiem dotyczyła wojny, a nie strachu. 

Post pojawił się na Facebooku 21 września 2020 roku. Miał ponad 400 udostępnień. Niemiecki oficer i prawa ręka Adolfa Hitlera rzekomo zapytany podczas Procesu Norymberskiego o to jak „Niemcy mogli się na to zgodzić”, odpowiedział: „to bardzo proste i nie ma nic wspólnego z nazizmem, a z ludzką naturą. Można to zrobić w systemie nazistowskim, socjalistycznym, komunistycznym, monarchii lub demokracji: jedyną rzeczą, której rząd potrzebuje, aby zamienić ludzi w niewolników jest strach. Jeśli znajdziesz coś, co ich przestraszy, możesz zmusić ich do robienia wszystkiego”.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 2 października 2020 roku

Materiał zobrazowano fotografią Göringa u boku Adolfa Hitlera, którą udało nam się odnaleźć w zbiorach Getty Images. Pochodzi ona z 1938 roku po przyłączeniu Państwa Austriackiego przez Rzeszę Niemiecką. Oficerowie znajdują się na balkonie hotelu Imperial w Wiedniu. 

Göring nie wypowiedział tych słów 

Procesy norymberskie przeciwko głównym zbrodniarzom III Rzeszy miały miejsce tuż po II wojnie światowej w latach 1945-1949.

Göring dobrowolnie oddał się w ręce wojsk amerykańskich 8 maja 1945 roku. Do czasu rozpoczęcia procesu został internowany w Luksemburgu w miejscowości Bad Mondorf. Był najwyższym rangą zbrodniarzem nazistowskim, który miał odpowiedzieć za swoje czyny. Cały czas uważał, że nie popełnił zbrodni wojennych.

Göring zaczął zeznawać 13 marca 1946 roku. Jego przesłuchanie trwało do 22 marca 1946 roku. Można je prześledzić na stronie UMKC School of Law w Kansas City (1, 2, 3, 4). Przeszukaliśmy transkrypcję w języku angielskim oraz niemieckim i nie udało nam się odnaleźć rzekomego cytatu. Transkrypcja w języku niemieckim dostępna jest tutaj (od 13 marca 1946 r.).

Wyrok przeciwko głównym zbrodniarzom nazistowskim został ogłoszony 1 października 1946 r. Dwa tygodnie później, w dniu swojej egzekucji Göring popełni samobójstwo, połykając cyjanek.

W transkrypcjach z Procesu Norymberskiego nie odnaleźliśmy cytatu, który pojawił się na Facebooku. Jednak podobna wypowiedź Göringa pojawiła się w dzienniku Gustava Gilberta, amerykańskiego psychologa więziennego, który miał swobodny dostęp do wszystkich osadzonych przetrzymywanych w więzieniu w Norymberdze. Jego książka „Dziennik Norymberski” została opublikowana w 1947 r. Zawiera wywiady z wszystkimi oskarżonymi, a także streszczenia procesów. Rozmowa psychologa z niemieckim oficerem miała miejsce 18 kwietnia 1946 roku.

Przytaczamy fragment książki w tłumaczeniu Tomasza Łuczaka:

Nadmiernie wyeksploatowany [przesłuchaniami] Göring w swojej celi był defensywny i przybity, niezbyt też zadowolony z obrotu, jaki przybierał proces. Stwierdził, że nie kontrolował ani działań, ani obrony innych oraz że sam osobiście nigdy nie był antysemitą, nie wierzył w te okrucieństwa, a kilku Żydów zaoferowało się zeznawać na jego korzyć. (…) Ponadto dał wyraźnie do zrozumienia, że nie bronił ani nie gloryfikował Hitlera.

Ponownie poruszyliśmy temat wojny. Stwierdziłem, że w przeciwieństwie do niego nie sądzę, aby zwykli ludzie byli nazbyt wdzięczni swoim przywódcom, którzy przynieśli im wojnę i zniszczenie. Göring wzruszył ramionami: „Przecież to oczywiste, że ludzie nie chcą wojny. (…) Zwykli ludzie nie chcą wojny; ani w Rosji, ani w Anglii, ani w Ameryce, ani zresztą w Niemczech. To zrozumiałe. Ale przecież są przywódcy kraju, którzy określają politykę, a pociągnięcie ludzi [za sobą] zawsze jest łatwą sprawą, czy to w demokracji, czy to w dyktaturze faszystowskiej albo w parlamentaryzmie lub w dyktaturze komunistycznej”.

„Jest tu jedna różnica – wskazałem. – W demokracji ludzie mają coś do powiedzenia w sprawie, przez wybranych reprezentantów, a w Stanach Zjednoczonych tylko Kongres może wypowiedzieć wojnę”.

„Och, wszystko w najlepszym porządku, ale – głosowanie czy nie – ludzie zawsze mogą być zmuszeni do licytowania się z przywódcami. To łatwe. Wszystko, co musi pan zrobić, to powiedzieć im, że będą atakowani i potępiani za brak patriotyzmu i wystawianie ojczyzny na niebezpieczeństwo. To działa tak samo w każdym kraju”.

Tak więc prawdziwy cytat odnosi się do wojny, której nikt nie chce niezależnie od tego, w jakim kraju żyje. Göring również tłumaczy, że przywódcom krajów łatwiej wpłynąć na ludzi, gdy ci będą atakowani i potępiani za brak patriotyzmu. 

Z kolei cytowana na Facebooku wypowiedź dotyczy strachu. Jej myślą przewodnią jest to, że „ludzi można zmusić do zrobienia wszystkiego”, gdy „znajdzie się coś, co ich przestraszy”. Tych słów Göring jednak nie wypowiedział zarówno podczas przesłuchania, jak i w więziennej celi.

Podsumowując, słowa Göringa zostały albo zmyślone, albo źle przetłumaczone lub zmienione na potrzeby materiału i dostosowania ich do aktualnej rzeczywistości związanej z pandemią koronawirusa.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami