
To nie jest oficjalna lista wariantów wirusa wywołującego chorobę Covid-19
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 20/09/2021, 16:38
- Zaktualizowane w 22/09/2021, 10:14
- Przeczytasz w ciągu 5 minut
- Autor: Paula CABESCU, AFP Rumunia
- Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„To nie jest post dla głupich. Mają opcji wiele. Skumaj to tylko propaganda” – czytamy w publikacji udostępnionej 12 września, która miała 238 udostępnień na Facebooku.

„To jest rozpiska wariantów wirusów na dany rok, tak że w Davos (WEF) przygotowali już scenariusze! (…) to się nie skończy w 2021, 2022, ani 2023, tylko 2025. Oni mają kontrolę nad tym” – pisała jedna z osób w komentarzach.
Podobne publikacje pojawiały się również w języku angielskim, indonezyjskim, francuskim i niemieckim.
W publikacjach widać loga różnych organizacji, w tym m.in. Uniwersytetu Johna Hopkinsa, Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum) czy Światowej Organizacji Zdrowia. W publikacjach angielskich widać fragment loga Fundacji Billa i Melindy Gatesów.
Dziennikarze AFP zapytali przedstawicieli tych organizacji, czy dokument jest autentyczny. Odpowiedź uzyskali od przedstawicieli WHO, Światowego Forum Ekonomicznego oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Ci zaprzeczyli, by udostępniany w mediach społecznościowych spis był ich autorstwa. Bez odpowiedzi pozostały prośby skierowane do Uniwersytetu Johna Hopkinsa.
– Nie widzieliśmy wcześniej tej grafiki. Nie byliśmy też zaangażowani w proces jej tworzenia – powiedziała 28 lipca 2021 r. Chloe Laluc z departamentu zaangażowania publicznego Światowego Forum Ekonomicznego.
– To nie jest dokument WHO – podkreślił 2 sierpnia 2021 r. Tarik Jašarević, rzecznik prasowy Światowej Organizacji Zdrowia.
– Te twierdzenia są fałszywe (odnośnie przygotowania rzekomych scenariuszy na kolejne lata, przyp. red) – dodali przedstawiciele Fundacji Billa i Melindy Gatesów.
W przeszłości AFP zweryfikowała i obaliła wiele twierdzeń dotyczących tego, że pandemia Covid-19 została rzekomo zaplanowana m.in. przez Billa Gatesa (1, 2). Twierdzenie, że WHO oraz inne instytucje przygotowały spis różnych wariantów koronawirusa na kolejne lata wpisuje się w wiarę w teorie o „plandemicznym” spisku.
Lista jest błędna
Daty na grafice udostępnianej w mediach społecznościowych nie zgadzają się z datami wykrywania nowych wariantów SARS-CoV-2.
Od końca maja 2021 r. WHO każdy nowy niepokojący wariant Covid-19 opisuje w kolejności alfabetu greckiego. Tabela, którą udostępniają użytkownicy pokazuje kolejność losową. Pierwsza litera zaczyna się od najbardziej znanego wariantu, wariantu Delta.
Na oficjalnej liście WHO są cztery warianty SARS-CoV-2, które określono jako budzące obawy (Variants of Concern, przyp. red.). To Alfa, Beta, Gamma i Delta. Pierwsze próbki wariantu Alfa wykryto we wrześniu 2020 r. w Wielkiej Brytanii, Bety – w maju 2020 w Republice Południowej Afryki, Gammy w listopadzie 2020 r. w Brazylii, a Delty w październiku 2020 r. w Indiach.

Na drugiej liście WHO są tzw. warianty budzące zainteresowanie (Variants of Interest, przyp. red.). znajdziemy na niej pięć wariantów: Eta, Jota, Kappa, Lambda oraz Mu.
Wariant Eta i Lambda po raz pierwszy wykryto w grudniu 2020 r. Etę w różnych krajach, a Lambdę w Peru. Jotę wykryto w listopadzie 2020 r. w Stanach Zjednoczonych, Kappę – w październiku 2020 r. w Indiach, a wariant Mu – w styczniu 2021 r. w Kolumbii.

Według listy udostępnianej na Facebooku wariant Delta miał zostać wykryty w czerwcu 2021 r. Przypomnijmy, że zgodnie z WHO wariant ten został wykryty w październiku 2020 r. w Indiach. Z kolei Alfa, Beta i Gamma zostały pominięte na liście udostępnianej w mediach społecznościowych.
Zgodnie z tą tabelką Eta zostanie wykryta we wrześniu 2021 r., Jota w listopadzie 2021 r., Kappa w grudniu 2021 r., Lambda w styczniu 2022 r., a Mu – w lutym 2022 r.
Jednak przypomnijmy, że te warianty budzące zainteresowanie zostały już wykryte pod koniec 2020 r. Jeden z nich, wariant Mu, wykryto w styczniu 2021 r.
Mutacje są zjawiskiem losowym
Według naukowców, z którymi rozmawiali dziennikarze AFP, warianty powstają wskutek aktywności wirusa. Po wniknięciu do komórki wirus replikuje się: kopiuje się, aby rozprzestrzeniać się dalej. Przy każdej takiej replikacji, w kopii genomu wirusa pojawiają się błędy. Powstają mutacje, które pomagają wirusowi przetrwać. W niektórych przypadkach mutacje te nie będą miały większego znaczenia, w innych mogą go uczynić bardziej zakaźnym, nawet śmiertelnym lub odpornym na przeciwciała.
Zarówno wirusolodzy, jak i epidemiolodzy, z którymi rozmawiali dziennikarze AFP, jednogłośnie podkreślają, że bardziej zakaźne szczepy wirusa pojawiają się wskutek tzw. selekcji naturalnej.
– Można o tym pomyśleć jak o wyścigu, w którym losowo wybrane mutacje napotykają serię przeszkód. Do mety dotrą ci, którym udało się prześlizgnąć przez szczeliny bariery immunologicznej stworzonej przez przeciwciała. Na tym właśnie polega selekcja naturalna – powiedział AFP 15 lipca 2021 r. Vincent Maréchal, profesor wirusologii na Uniwersytecie Sorbony.
– Wirus mutuje w sposób niezamierzony. Jeśli dany wariant na skutek naturalnej selekcji będzie miał przewagę, stając się bardziej zaraźliwym, to rozprzestrzeni się dalej – powiedziała AFP w lipcu 2021 r. Catherine Hill, epidemiolożka z Instytutu Gustave-Roussy w Villejuif.
Więcej o mutacjach wirusa Covid-19 można przeczytać w naszym artykule z sierpnia 2021 r.
Zdaniem Eda Feilego, profesora ewolucji drobnoustrojów z University of Bath w Wielkiej Brytanii, naukowcom zwykle trudno przewidzieć, jak wirus może ewoluować.
– Prognozy dotyczące przebiegu ewolucji wirusa zawsze będą obarczone niepewnością – pisze Feil.
Jak wskazują eksperci, ograniczenie rozpowszechniania wirusa uda się m.in. dzięki szczepieniom, które pozwolą zmniejszyć ryzyko pojawiania się bardziej zakaźnych wariantów Sars-CoV-2.
Wniosek: lista z różnymi wariantami koronawirusa jest nieprawdziwa. Przede wszystkim nie zgadzają się terminy wykrycia rożnych wariantów wirusa Sars-CoV-2. Co więcej przedstawiciele WHO przekazali AFP, że udostępniany w mediach społecznościowych dokument nie jest ich autorstwa.
22 września 2021 Wprowadziliśmy zmianę stylistyczną
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami