Henry Kissinger, 21 stycznia 2020 roku ( AFP / John Macdougall)

Henry Kissinger nie zachęcał do przymusowych szczepień w 2009 roku na spotkaniu WHO

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Setki udostępnień miały na Facebooku publikacje, według których były sekretarz stanu USA Henry Kissinger podczas spotkania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2009 r. miał rzekomo nawoływać do masowych szczepień, które dałyby początek innym radykalnym procedurom z zakresu zdrowia takich jak modyfikacje genetyczne czy sterylizacja dzieci. To nie jest prawda. Biuro prasowe Kissingera przekazało AFP, że to „kompletna manipulacja”. Co więcej, nie ma żadnych dowodów na to, by polityk wygłaszał takie twierdzenia, a tzw. „rada eugeniczna WHO” nie istnieje.

„Podczas Rady Eugenicznej WHO w 2009 roku, Henry Kissinger powiedział: «Kiedy stado przyjmie obowiązkowe szczepienia, gra się skończy! Przyjmą wszystko – przymusowe krwiodawstwo lub narządy – dla dobra wszystkich. Możemy genetycznie modyfikować dzieci i wysterylizować je dla wspólnego dobra»” – czytamy w publikacji udostępnionej 17 lutego 2021 r., która miała 273 udostępnienia.

„Niestety to prawda” – pisali niektórzy w komentarzach.

Podobne publikacje były rozpowszechniane w języku angielskim, czeskim i słowackim.

Henry Kissinger to amerykański polityk i dyplomata. Pełnił funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i sekretarza stanu podczas prezydentury Richarda Nixona oraz Geralda Forda. Za swój wkład podczas negocjacji w czasie konfliktu w Wietnamie otrzymał w 1973 Pokojową Nagrodę Nobla.

„To kompletna manipulacja” – napisała w wiadomości do AFP Courtney Glick, asystentka Kissingera z „Kissinger Associates”, firmy doradczej z siedzibą w Nowym Jorku.

Eugenika była ruchem, który dążył do kontrolowania ludzkiej populacji w celu reprodukcji dziedzicznych cech, które zwolennicy tego programu uważali za pożądane. W historii eugenika była wielokrotnie wykorzystywana do uzasadniania rasizmu i nazizmu. Natomiast organizacja o nazwie „Rada Eugeniczna WHO” nigdy nie istniała.

Nasze poszukiwania wśród publicznie dostępnych wywiadów i przemówień Kissingera wykazały, że były polityk w 2009 r. nie wypowiedział takich słów. Nie ma też żadnych doniesień medialnych na ten temat.

Kissinger przemawiał 6 lutego 2009 r. na 45. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, ale tematem jego wystąpienia była broń nuklearna, a nie twierdzenia poruszane w publikacjach na Facebooku.

Według niektórych fałszywych treści na Facebooku w języku angielskim, Kissinger wygłosił przemówienie w 1974 r., kiedy to mówił na temat wzrostu liczby ludności na świecie. Jednak to przemówienie, odtajnione przez Biały Dom w 1989 r. nie zawiera żadnych twierdzeń podobnych do tych udostępnianych na Facebooku.

„Kontroluj umysły owiec, a ty kontroluj stado. Producenci szczepionek zarobią miliardy, a wielu z was na tym pokoju jest dziś inwestorami” (pisownia oryginalna) – ten fałszywy cytat we wspomnianym przez nas poście jest częścią jeszcze innej dezinformacji, zgodnie z którą światowe elity próbują zmniejszyć liczbę ludności na świecie za pomocą pandemii Covid-19 lub szczepionki. O tych teoriach pisaliśmy wielokrotnie (1, 2, 3).

Na temat szczepionek Kissinger mówił wiosną 2021 r. w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „DieWelt. Stwierdził, że jeśli ludzie się zaszczepią, to utrzymywanie dalszych ograniczeń nie będzie konieczne.

„A zatem, wracając do kwestii stabilności politycznej, jeśli szczepienia skutecznie ograniczą występowanie choroby, pandemia będzie postrzegana głównie jako pokonany problem zdrowotny. Niebezpieczeństwo polega - nie na tym, że utrzymają się środki nadzwyczajne podjęte w celu zwalczania pandemii, ale na tym, że jeśli po obu stronach Atlantyku utrzymają się wysokie wskaźniki zakażeń, będziemy świadkami kryzysu zaufania zarówno do przywódców jak i do instytucji” – czytamy w wywiadzie.

Wniosek: Kissinger nie wypowiedział słów o obowiązkowych szczepieniach i genetycznych modyfikacjach. Rada Eugeniczna WHO nie istnieje.

Tłumaczenie:
COVID-19 SZCZEPIONKI