
Informacje o łańcuchu powiązań między laboratorium w Wuhan, firmami farmaceutycznymi, Gatesem i Sorosem są nieprawdziwe
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 28/01/2021, 22:00
- Zaktualizowane w 31/01/2021, 12:57
- Przeczytasz w ciągu 6 minut
- Autor: AFP Hiszpania, AFP Urugwaj, AFP Polska
- Tłumaczenie: Natalia SAWKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
„Chińskie laboratorium w Wuhan należy właściwie do Glaxo, które przypadkowo należy do Pfizera, który zarządza finansami BlackRock, które przypadkowo zarządza finansami Open Foundation Society (Soros) (…)” – czytamy w publikacji udostępnionej na Facebooku (1, 2, 3).

Publikacji towarzyszy zdjęcie, na którym widzimy potężny budynek. Nie udało nam się odnaleźć, kto jest autorem oryginalnej fotografii, ale możemy potwierdzić, że przedstawia laboratorium P4 w Instytucie Wirusologii w Wuhan – co widać na fotografii AFP. Świadczy o tym część budynku w postaci walca, charakterystyczna ścieżka wokół laboratorium, latarnie i budynek z tyłu z dużymi z oknami.

Podobne publikacje pojawiały się również w języku francuskim, hiszpańskim, rumuńskim, niemieckim, holenderskim i słowackim. Pierwsza publikacja odnaleziona przez AFP na Facebooku była publikowana w języku włoskim 12 listopada 2020 roku. Przypisywała tę teorię pewnemu „Giuseppe Rendzie”.
Dzięki wyszukiwaniu w Google’u udało nam się odnaleźć prywatne konto na Linkedinie tej osoby. Agencja AFP próbowała skontaktować się z Giuseppe Rendą, ale bezskutecznie.
Brak związku między laboratorium w Wuhan a Glaxo
Według autora publikacji „chińskie laboratorium Wuhan” należy do giganta farmaceutycznego GlaxoSmithKline (GSK).
Według jednej z nieudowodnionych teorii, wirus SARS-CoV-2 został stworzony w laboratorium w chińskim Wuhan, z którego później „uciekł”. Nawet były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump twierdził w kwietniu 2020 roku, że koronawirus pochodzi ze wspomnianego laboratorium i „widział na to dowody”, jednak on sam nigdy ich nie przedstawił. Według ustaleń AFP, tego typu teorie nie są poparte faktami.
AFP nie znalazła również żadnego związku między Instytutem Wirusologii w Wuhan (WIV), gdzie znajduje się laboratorium, a firmą GSK. Według artykułu, który ukazał się w 2017 r. w czasopiśmie naukowym Nature, Chińska Akademia Nauk (CAS) zgodziła się na budowę laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhan (BSL-4) w 2003 roku. Laboratorium zbudowano z pomocą Francji w ramach umowy o współpracy w zakresie zapobiegania i kontroli nowych chorób zakaźnych.
Jak czytamy w komunikacie prasowym Chińskiej Akademii Nauk, laboratorium BSL-4 WIV powstało w 2015 roku, m.in. dzięki Narodowej Komisji Zdrowia i Planowania Rodziny Chińskiej Republiki Ludowej. Zostało sfinansowane przez Narodową Komisję Rozwoju i Reform oraz „zaprojektowane przez Francję i Chiny”. W komunikacie prasowym nie ma wzmianki o GSK.
Strona Instytutu nie wspomina nic o udziale firmy zagranicznej. Instytut Wirusologii w Wuhan należy do Chińskiej Akademii Nauk, który podlega chińskiemu rządowi. Na stronie przedstawicielstwa GSK w Chinach również nie ma wzmianki o powiązaniach z Instytutem. Firma informuje jedynie, że ma siedzibę w Szanghaju, Pekinie i Tianjin.
AFP skontaktowała się z Chińską Akademią Nauk, ale nadal nie uzyskała odpowiedzi. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, GSK nie jest współwłaścicielem Instytutu Wirusologii w Wuhan.

Glaxo nie jest własnością amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer.
Jak czytamy w publikacji udostępnionej na Facebooku, „(…) Glaxo przypadkowo należy do Pfizera”. Pfizer to amerykański koncern farmaceutyczny, który opracował szczepionkę przeciwko Covid-19. Obecnie preparatem szczepieni są m.in. Kanadyjczycy, Amerykanie, Brytyjczycy, a także Polacy.
Według CNN Business, Pfizer w dużej części podlega amerykańskiej firmie The Vanguard Group, która ma 7,67 proc. udziałów w koncernie farmaceutycznym. Jednym z udziałowców jest również wspomniany w publikacji na Facebooku największy na świecie koncern zarządzający aktywami – BlackRock.
Jednak Glaxo nie znajduje się na liście akcjonariuszy Pfizera.
Rzecznik prasowy Pfizera potwierdził AFP, że twierdzenie, iż Glaxo jest własnością Pfizera jest nieprawdziwe. „Pfizer nie jest własnością Glaxo. Pfizer jest spółką notowaną na nowojorskiej giełdzie” – napisała w emailu do AFP 7 grudnia 2020 r. Dervila Keane, rzeczniczka firmy.
W grudniu 2018 r. Pfizer i Glaxo ogłosiły połączenie wybranych segmentów swoich działalności, tworząc w 2019 r. „GSK Consumer Healthcare” w celu stworzenia nowej organizacji w zakresie produktów konsumenckich i leków bez recepty, takich jak: Sensodyne, Voltaren, Panadol i Rutinoscorbin. Połączenie obu firm nie oznaczało w tym przypadku przejęcia jednej firmy przez drugą. W sektorze farmaceutycznym obie pozostają konkurentami
Zamieszanie w powiązaniach między BlackRock, AXA, Winterthur i Allianz
W publikacji na Facebooku czytamy, że „BlackRock, przypadkowo zarządza finansami” Open Society Foundation założonej przez George’a Sorosa, która „przypadkowo jest zainteresowana francuskim AXA”. Autor wspomina również o „niemieckiej firmie Winterthur”. We francuskiej wersji publikacji na Facebooku widnieje również informacja, że Winterthur odpowiedzialna jest za budowę „chińskiego laboratorium”.
Winterthur to tak naprawdę szwajcarska, a nie niemiecka firma ubezpieczeniowa, która została wykupiona przez AXA w 2006 roku. AFP nie znalazła żadnego potwierdzenia, by firma Winterthur odpowiadała za budowę laboratorium w Wuhan.
Amerykański finansista i filantrop George Soros regularnie bywa celem dezinformacji wielokrotnie weryfikowanych już przez AFP. Jedną z nich była fałszywa informacja, według której Soros rzekomo miał być aresztowany w Szwajcarii w lutym 2019 r. Podobne nieprawdziwe doniesienia pojawiły się w grudniu 2020 r. Według nich Soros został „aresztowany w Filadelfii za ingerencję w wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych”.
BlackRock to wiodąca na świecie amerykańska firma zarządzająca inwestycjami z siedzibą w Nowym Jorku, posiadająca udziały w wielu firmach, również w Pfizerze. Skupia tysiące inwestorów m.in. George’a Sorosa.
Na stronie Open Society Foundation nie ma jednak wzmianki o francuskiej firmie ubezpieczeniowej Axa, poza dokumentem, który wspomina o postępowaniu wszczętym przez tę firmę przeciwko osobom podejrzanym o oszustwa ubezpieczeniowe.
We francuskich publikacjach na Facebooku pojawiały się również twierdzenia, że laboratorium w Wuhan „zostało przypadkowo zakupione” przez ubezpieczyciela Allianz. Jednak Allianz nie wspomina na swojej stronie o laboratorium w Wuhan. Informuje natomiast, że posiada biura w Pekinie, Szanghaju i Guangzhou, ale nie w Wuhan.
Bill Gates nie jest akcjonariuszem Pfizera
W publikacji na Facebooku czytamy też, że BlackRock powiązany jest z Billem Gatesem, który określany jest jako „akcjonariusz Pfizera” i obecnie „pierwszy sponsor WHO”. Podobnie jak George Soros, Gates również był celem ataku wielu teorii spiskowych od początku pandemii Covid-19 (1, 2, 3).
Laboratorium Pfizera rzeczywiście pozyskało pieniądze z Funduszu Inwestycji Strategicznych Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jak czytamy na stronie fundacji, ta zainwestowała w firmę farmaceutyczną w celu rozszerzenia dostępu do Sayany – środka antykoncepcyjnego do wstrzykiwania, stwarzającego możliwość wyboru kobietom zamieszkałym w krajach rozwijających się.
Fundacja we wrześniu 2020 roku ogłosiła również, że będzie współpracować z kilkoma firmami pracującymi nad szczepionką przeciw Covid-19. Fundacja Billa i Melindy Gatesów nie należy jednak do głównych udziałowców Pfizera.

Fundacja Billa i Melindy Gatesów jest jednym z największych darczyńców Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z wkładem w wysokości 11,65 proc. budżetu WHO. Fundacja znajduje się tuż za niemieckim rządem, który zapewnia 12,18 proc. budżetu.
Wniosek: nie ma dowodów na to, że Instytut Wirusologii w Wuhan (WIV) jest własnością Glaxo. Nieprawdą jest też, że Glaxo jest właścicielem Pfizera. Nic nie wskazuje na to, by w budowę laboratorium były zaangażowane firmy ubezpieczeniowe Winterthur i Axa. Z drugiej strony, BlackRock posiada niewielki udział w Pfizerze, a George Soros jest jednym z wielu jej inwestorów. Natomiast Fundacja Billa i Melindy Gatesów zainwestowała w firmę Pfizer, aby rozwijać określone projekty, ale nie jest jej głównym udziałowcem.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami