Kobieta w maseczce przechodzi obok głównej siedziby firmy Pfizer w Nowym Jorku (AFP / Kena Betancur)

Publikacje o śmierci dwóch osób z powodu szczepionki przeciwko Covid-19 są mylące

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Na Facebooku coraz większą popularność zyskują publikacje, które donoszą o śmierci dwóch osób z powodu szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer-BioNTech. Treści te są częściowo fałszywe. W raporcie amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), stwierdzono, że zgony te nie miały związku z testami szczepionek przeciwko Covid-19.

Szczepionki przeciwko Covid-19 budzą wiele skrajnych emocji wśród internautów, zwłaszcza wśród antyszczepionkowców. Tym razem w udostępnianych publikacjach twierdzono o negatywnych skutkach zdrowotnych szczepionki firmy Pfizer.  

„Są już pierwsze zgony po szczepieniu na Covid-19” – czytamy. Taka informacja została opublikowana na Facebooku 10 grudnia 2020 r i ma 600 udostępnień. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 15 listopada 2020 roku

Źródłem wiadomości o zgonach jest artykuł opublikowany na serwisie blogowym dotyczącym zdrowia. „FDA ogłosiła, że co najmniej dwie osoby zmarły po dostaniu szczepionki koronawirusa”. O zgonach mieli informować dziennikarze izraelskiego dziennika „The Jerusalem Post”.  

Artykuł z serwisu blogowego to niedbałe tłumaczenie publikacji, którą można przeczytać w serwisie „Newstarget” – witryna była zweryfikowana i oznaczona przez dziennikarzy „PolitiFact” jako publikująca fałszywe i sensacyjne treści.  

Podobne twierdzenia o zgonach dwóch osób z powodu szczepionki Pfizer-BionTech pojawiały się także w języku angielskim., portugalskim i hiszpańskim.

Dokument 

W sobotę 12 grudnia Agencja Żywności i Leków po uzyskaniu pozytywnej opinii niezależnej komisji ekspertów wydała w przyspieszonym trybie formalną zgodę na zastosowanie szczepionek przeciwko Covid-19 firmy Pfizer-BioNTech u osób powyżej 16 lat. W pierwszej kolejności mają ją otrzymać pracownicy opieki zdrowotnej oraz osoby przebywające w domach spokojnej starości.   

Zrzut ekranu raportu amerykańskiej Agencji Żywności i Leków z 15 grudnia 2020 roku

„Łącznie sześć osób (dwóm podano szczepionki, czterem placebo) ze zgłoszonych 43 448 uczestników zmarło w okresie sprawozdawczym od 29 kwietnia 2020 r. do 14 listopada (0,01 proc). Obaj ochotnicy, którzy poddali się testom szczepionki mieli powyżej 55 lat. Pierwszemu z nich ustało krążenie w 62. dniu po szczepieniu i zmarł trzy dni później. Drugi natomiast zmarł trzy dni po szczepieniu z powodu miażdżycy - czytamy w raporcie Agencji Żywności i Leków z 10 grudnia.  

Dłuższa wersja dokumentu Agencji Żywności i Leków stwierdza bezpośrednio: „żaden z tych zgonów nie został oceniony jako związany z badaniem”. Co innymi słowy oznacza, że żaden z tych zgonów nie nastąpił z powodu testów.  

Zrzut ekranu z dłuższego raportu amerykańskiej Agencji Żywności i Leków z 15 grudnia 2020 roku

„The Jerusalem Post”  

Artykuł z izraelskiego dziennika opublikowany 8 grudnia 2020 r. opisuje w podobnych słowach to, co znalazło się w raporcie Agencji Żywności i Leków. Wynika z niego, że do raportu odnieśli się przedstawiciele Izraelskiego Stowarzyszenia Midaat, które angażuje się w rozwój zdrowia publicznego. Wyjaśnili, że „nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się wśród osób z grup ryzyka. Jednak nie należy z tego powodu kwestionować bezpieczeństwa szczepionki, a docenić przejrzystość wymaganą od firm farmaceutycznych w procesie zatwierdzania leków”. 

W artykule dodano również, że przedstawiciele stowarzyszenia zauważyli, iż w testach, do których zaangażowano tysiące osób, może dojść do śmierci, która nie ma z nimi związku, ale mimo to firmy takie jak Pfizer są zobowiązane do zgłaszania tych zgonów.  

Cytowany w artykule dyrektor naukowy stowarzyszenia Midaat dr Uri Lerner powiedział, że „zgodnie z opublikowanym raportem, zmarło sześciu uczestników eksperymentu, z czego dwóch otrzymało szczepionkę, a czterech było w grupie kontrolnej”. Dodał również, że „po dogłębnym zbadaniu nie stwierdzono żadnego związku między eksperymentem a przyczyną śmierci wśród tych osób”.

Czterem osobom z grupy kontrolnej podano placebo, czyli sól fizjologiczną, a konkretnie 0,9 proc. roztworu chlorku sodu. To oznacza, że osobom tym podano mieszaninę wody z solą. 

Podsumowując,  jak wynika z raportu amerykańskiej Agencji Żywności i Leków wszystkie zgony ochotników, które nastąpiły podczas testów nie miały związku ze szczepionką przeciwko Covid-19. 

Tłumaczenie:
COVID-19