Nie, żaden sąd międzynarodowy nie prowadzi postępowań karnych wobec Gates'a i Sorosa

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ponad tysiąc osób udostępniło artykuł, który informuje o nakazie aresztowania Billa Gatesa i George’a Sorosa oskarżonych o ludobójstwo. Nakaz miał wydać „Międzynarodowy Trybunał”. Nie jest sprecyzowane o jaki sąd chodzi. Żaden trybunał w rozumieniu prawa miedzynarodowego nie wydał takiego nakazu. Nakaz pochodzi od grupy osób, która sama nazwała się takim sądem.

Artykuł został opublikowany w niedzielę 6 grudnia na Facebooku jako pilna wiadomość ze świata. Dotyczy wydania „Nakazu Międzynarodowego Trybunału” (pozostawiliśmy duże litery jak w poście). Dalej czytamy, że chodzi o „nakaz wstrzymujący szczepienia przeciwko COVID, 5G na całym świecie; skazanie sprawców pandemii Billa Gatesa i George'a Sorosa na dożywocie bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. #info24h”. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 7 grudnia 2020 r.

Publikacja zyskała ponad 1,5 tys. udostępnień. Pojawiła się też na Twitterze. Po trzech dniach została usunięta ze strony, ale w sieci krąży nadal (1,2,3).

Zrzut ekranu z Facebooka z 9 grudnia 2020 r.

„Tak właśnie powinno się (ich) ukarać” - napisała jedna z komentujących. Inni w dyskusji dodawali: „Miejmy nadzieję”.

Czy istnieje Międzynarodowy Trybunał?

Nazwa trybunału daje wrażenie, że chodzi o jakiś prawdziwy trybunał karny w rozumieniu prawa miedzynarodowego. Na pierwszy rzut oka może kojarzyć się z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości albo z Międzynarodowym Trybunałem Karnym. To są dwa różne sądy prawa międzynarodowego.
Pierwszy powołany został przez ONZ w 1945 r.  i rozstrzyga spory międzynarodowe. Najczęściej są to spory terytorialne między państwami. Drugi, to sąd powołany w 1998 r. do sądzenia osób fizycznych oskarżanych o popełnienie najcięższych zbrodni, jak zbrodnie ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i agresje. Postępowania przed MTK są długotrwałe. Najsurowszy wyrok, jaki wydał do tej pory trybunał to kara 30 lat więzienia dla kongijskiego generała Bosco Ntagandy. Generał zwany „Terminatorem” został uznany winnym zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości. 

Żaden z tych sądów nie prowadzi postepowania ani nie wydał nakazu dotyczącego Billa Gates’a i George’a Sorosa, jak czytamy w publikacjach. Pierwszy, chociażby dlatego, że nie jest to w jego kompetencjach, gdyż reguluje on jedynie spory między państwami. Drugi zaś, skazać by mógł jedynie za już popełnione zbrodnie, a nie potencjalne. Teoretycznie patrząc, nawet jeśli szczepionka na COVID-19 powodowałaby ofiary w ludziach - co zakładają autorzy publikacji, to MTK mógłby wszcząć postępowanie dopiero, gdyby takie ofiary się pojawiły. Tymczasem jesteśmy na samym początku szczepień na Covid-19. Jako pierwsze kraje zaczęły je prowadzić Wielka Brytania i Rosja.

Łatwo też sprawdzić na stronie trybunału czy toczy się przed nim jakiekolwiek postępowanie dotyczące Billa Gates’a. Jak widać na poniższym zrzucie z ekranu, żadne postępowanie nie zostało wszczęte wobec miliardera.  

Zrzut ekranu ze strony Międzynarodowego Trybunału Karnego z 9 grudnia 2020 r.

Autorzy publikacji piszą też o „nakazie wstrzymującym szczepienia przeciwko COVID i 5G na całym świecie”. 

- Nie istnieje instrument prawny, który taki nakaz mógłby wystosować - tłumaczy AFP dr. hab. Patrycja Grzebek, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista z zakresu międzynarodowego prawa karnego i humanitarnego.

Powołują się na artykuł 6, ale nie wiadomo czego?

- W Statucie MTK artykuł 6 odnosi się do zbrodni ludobójstwa. Przy czym ludobójstwo zakłada intencję zniszczenia danej grupy, (zdefiniowanej jako etniczną, narodową, rasową lub religijną). Nie wiadomo o jaką grupę miałoby chodzić w tym przypadku - dodaje Grzebek. 

Czytamy też w publikacjach o skazaniu sprawców. - Jednak nie wiadomo nic o jakimkolwiek postępowaniu dowodowym, co każdy trybunał winien przeprowadzić - dodaje też prawniczka. 
Mowa jest również o blokadach, aresztowaniach, obozach koncentracyjnych, ale nie wiadomo jakich, więc w ogóle trudno odnieść się do tego fragmentu publikacji.

Dopiero link, dołączony w komentarzu przez administratora odsyła do strony, z której możemy dowiedzieć się o jaki trybunał chodzi. Strona ta nazywa się Exopolitics  i zajmuje się, jak czytamy w opisie, wpływem życia pozaziemskiego na politykę, rządy i prawo współczesnego świata. Dopiero tu pojawia się pełna nazwa trybunału. Jest to „Trybunał Międzynarodowy Prawa Naturalnego i Powszechnego ds. Zdrowia Publicznego i Sprawiedliwości”. 

 - Nie istnieje taki trybunał w rozumieniu prawa międzynarodowego. Tak się poprostu nazwała grupa ludzi, tak jak każdy z nas może ogłosić utworzenie nowego państwa w swoim pokoju. Grupa ta nazwała się sądem międzynarodowym, podebatowała sobie i napisała sobie wyrok bez ładu i składu -tłumaczy AFP Patrycja Grzebek.

Kto zasiada w trybunale prawa naturalnego? 

Wedug strony Exopolitics, wśród członków trybunału figurują m.in Leonard Coldwell, który twierdzi, że wyleczy każdą chorobę nowotworową w jeden tydzień, Betty Martini, specjalistka od sztucznego słodzika aspartamu, a także kanadyjski pisarz futurystyczny Alfred Lambremont Webre. Jest też Karen Holton, która opowiada jak z sukcesem schudła kilkadziesiąt kilogramów dzięki kwantowej teorii transformacji.

Fałszywe oskarżenia o ludobójstwo wobec Billa Gates'a często pojawiąja się w sieci. Jedno z nich zweryfikowaliśmy w maju na naszej stronie AFP Sprawdzam. Źródłem ich są słowa amerykańskiego miliardera, które wypowiedział podczas konferencji TED w 2010 r. o roli szczepień.

- Na początek -- populacja. Dziś na świecie żyje 6,8 mld ludzi. Z perspektywą wzrostu do około 9 miliardów. Jeśli uda nam się osiągnąć duży sukces z nowymi szczepionkami, służbą zdrowia i działaniami w sferze urodzeń, będziemy w stanie obniżyć tę liczbę o 10 do 15 procent. Ale nawet wtedy populacja wzrośnie o około 1,3 mld -  mówił Gates, tłumacząc jak osiągnąć cele neutralności klimatycznej.

Przypisuje mu się bezpodstawnie wręcz intencję zabicia blisko miliona osób szczepionką na COVID-19 o czym pisalismy na naszej stronie po angielsku.

Podsumowując. Informacja o rzekomym nakazie sądu miedzynarodowego wobec Billa Gates’a i George’a Sorosa w związku ze szczepionką na Covid-19 jest fałszywa. Nie ma takiego nakazu, nie ma takiego postępowania i nie ma takiego sądu w rozumieniu prawa międzynarodowego. 

COVID-19