
Awantura w samolocie o paszport Covidowy została wyreżyserowana na potrzeby filmu
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 19/11/2021, 16:05
- Przeczytasz w ciągu 6 minut
- Autor: Robert BARCA, AFP Słowacja, AFP Polska
- Tłumaczenie: Maja CZARNECKA
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Film o awanturującej się w samolocie pasażerce wśród polskojęzycznych użytkowników pojawił się 4 listopada. Zyskał 1,8 tys. wyświetleń.

To samo nagranie z podobnym twierdzeniem pojawiło się 6 listopada na stronie słowackiego Portal Kulturblog. Do filmu dołączone były napisy po słowacku. „Ja tam nechcem sedieť! Chcete, aby som zavolala políciu? (...) On ohrozuje naše práva a našu bezpečnosť…Film był popularny również wśród niemieckojęzycznych internautów, a także po angielsku, francusku, holendersku czy hiszpańsku. Był udostępniany na TikToku, Twitterze i Reddicie.

Na nagraniu widać kobietę, która kłóci się po angielsku ze stewardesą, ponieważ nie chce siedzieć obok nieszczepionego pasażera podczas lotu. „Nie chcę tam siedzieć! Czy chcesz, żebym zadzwoniła na policję? (...) On zagraża naszym prawom i naszemu bezpieczeństwu... Poprosiłam go o kartę szczepień, a on jej nie ma, bo nie jest zaszczepiony!!!” - mówi coraz bardziej zdenerwowana pasażerka. Stewardesa nie chce spełnić jej prośby i wyznaczyć jej innego miejsca.
W połowie nagrania pojawia się pilot: „Rozumiem, jakim wyzwaniem jest obecnie podróżowanie. Ale na moim pokładzie nie będzie dyskryminacji. Szczepieni i nieszczepieni muszą siebie nawzajem szanować. Jeśli ma Pani z tym problem, proszę opuścić samolot” - mówi do kobiety. Jego słowa inni pasażerowie przyjęli oklaskami.
W komentarzach w dyskusji pod filmem dominują wyrazy podziwu dla pilota i krytyki dla pasażerki. „Brawa dla pilota”, „Szacun dla pilota, takich ludzi nam potrzeba W********ć ja z samolotu ” - pisali komentujący w dyskusji pod postem.

Jednak film wcale nie pokazuje prawdziwej sytuacji, wręcz przeciwnie - cała scena została wyreżyserowana, odegrali ją zawodowi aktorzy. AFP odnalazła nagranie w międzynarodowej bazie filmów. Reżyser poinformował o pracy nad filmem na swoim koncie na Instagramie.
Reżyser, aktorzy i producent
AFP dotarła do oryginalnego źródła nagrania na koncie amerykańskiego influencera Prince Ea na Facebooku. Jego pełne nazwisko to Richard Williams. Film pojawił się na jego stronie 1 listopada i 5 listopada. Początkowo towarzyszył mu podpis po angielsku „VAXXED OR UNVAXXED, NO ONE SHOULD BEHAVE LIKE THIS”. Następnie Prince Ea dodał napis: „SHE MUST HAVE BEEN HAVING A BAD DAY.”
Kilka godzin po pierwszej publikacji - dodał informację, że wideo powstało w „celach rozrywkowych”.

Kim jest Richard Williams? To amerykański raper, autor tekstów a przede wszystkim reżyser krótkich filmów publikowanych w internecie pod clickbaitowymi tytułami, takimi jak „Rasistka zachorowała na Covid-19. To, co stało się potem, zszokuje cię!” lub „Karen upokarza grubą kobietę, szybko tego pożałuje”.
Szukając więcej informacji o filmie i przeglądając wpisy w mediach społecznościowych natrafiliśmy na tweet użytkownika HoaxEye. Zawiera on linki pochodzące z największej na świecie internetowej bazy danych na temat filmów i ludzi z branży filmowej IMDb.
Pierwszy z nich odsyła do filmu pt. omawianego przez nas filmu „Covid flight”, którego producentem jest Jamie Hull-Greenwood.
Drugi link prowadzi do aktorki Diany Wint, która zagrała w nim rolę pasażerki, a trzeci do aktora Seana Pogmore'a, który wcielił się w postać pilota samolotu.

W tweecie czytamy, że reżyserem filmu jest Richard Williams, pseudonim Prince Ea.
Greewood zamieścił zdjęcia z planu filmowego w samolocie na swoim Instagramie 27 października. AFP udało się zrobić zrzuty ekranu postów, kiedy jego konto było jeszcze publiczne. Na zdjęciu w jednym z postów w tle widać pilota, pasażerkę i stewardesę z omawianego przez nas filmu. Greenwood pisze obok zdjęcia „świetna obsada (...) przyjemność z pracy”. Przy innym zdjęciu pisze wprost, że „kręcą film dla Prince Ea”.


Według magazynu Rolling Stone i czeskiej strony factcheckingowej fakticke.info, w rolę stewardesy wcieliła się Kimberley Jordan Holland. Według publikacji, modelka 27 października opublikowała na Facebooku post o udziale w filmie, jednak później usunęła swój wpis.
Jak pisze fakticke.info, jedno ze zdjęć umieszczonych przez Holland na jej fejsbukowym koncie przedstawia kadłub Boeinga 737 (bez skrzydeł). Jest on podobny do samolotu znajdującego się na lotnisku w Bournemouth i będący pod zarządem firmy J.A.R.E Airline Training Partnership, która wynajmuje go do celów szkoleniowych lub filmowych. Ten sam kadłub można również zobaczyć na zdjęciach Google Maps.
O filmie pisali również weryfikatorzy informacji z hiszpańskiej telewizji publicznej RTVE, którzy zauważyli kilka różnic w wystroju samolotu między poszczególnymi ujęciami. Na przykład nie na kążdym ujęciu widoczny jest materiał na podgłówku fotela.
Napisaliśmy prośbę o komentarz do reżysera - Richarda Williamsa, aktorów - Diany Winter i Jake'a Cauty i producenta Jamiego Hull-Greenwooda. Do czasu publikacji naszego artykułu nie otrzymaliśmy od nich odpowiedzi.
Wniosek: Widoczna na filmie awantura w samolocie nie wydarzyła się naprawdę. Sytuacja ta została w pełni zainscenizowana. W rolę pasażerki, stewardesy i pilota wcielili się aktorzy. Publikacja filmu bez tej informacji może wprowadzać w błąd odbiorów.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami