Pracownik opieki medycznej szczepi pacjenta szczepionką firmy Pfizer-BioNtech COVID-19 w szpitalu Clalit Health Services, fot. Jack Guez AFP

Nagraniu z izraelskiego szpitala przypisuje się fałszywe twierdzenie o śmierci z powodu szczepionki

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Ponad 2 tys. udostępnień miało wideo z twierdzeniem, że przedstawia osobę, która zmarła „piętnaście minut po otrzymaniu szczepionki” przeciwko Covid-19. Twierdzenie jest jednak fałszywe: jak poinformowali AFP przedstawiciele szpitala w Izraelu mężczyzna widoczny na filmie zasłabł z powodu innej dolegliwości. Udzielono mu pomocy, a następnie wysłano do domu. Rządowy raport o bezpieczeństwie szczepień w Izraelu również nie wspomina nic o zgonach powiązanych ze szczepionką przeciwko Covid-19.

„Izrael. 15 minut po szczepionce Pfizera, eksperyment medyczny zakończony zgonem” – czytamy w publikacji udostępnionej 15 lutego na Facebooku.

Zrzut ekranu z Facebooka z 6 kwietnia 2021 roku

Wideo było również udostępniane w języku angielskim oraz malajskim.

Twierdzenie, że mężczyzna zmarł po szczepionce jest fałszywe.

Widoczne na nagraniu napisy wskazują, że do incydentu doszło w szpitalu należącym do Clalit Health Services – największej w Izraelu organizacji służby zdrowia.

Poniżej porównujemy zrzut ekranu z nagrania (z lewej strony) oraz oficjalne logo szpitala Clalit (z prawej strony):

Przedstawiciel organizacji potwierdził agencji informacyjnej AFP, że nagranie zostało nakręcone w szpitalu Clalit Health Services, ale jednocześnie zaprzeczył, by przedstawiony w nim mężczyzna zmarł po otrzymaniu szczepionki przeciwko Covid-19.

„To wideo pokazuje młodego mężczyznę, który chciał się zaszczepić, ale nie czuł się dobrze. Jak widać medycy natychmiast udzielili mu pomocy. Później został przewieziony do szpitala, gdzie został zbadany i wkrótce zwolniono go do domu. To NIE jest reakcja alergiczna na szczepionkę” – powiedział AFP przedstawiciel Clalit Health Services za pośrednictwem Facebook Messengera. Warto dodać, że placówki medyczne zwykle nie komentują stanu zdrowia swoich pacjentów ze względu na tajemnicę lekarską. 

Rządowy Komitet Kontrolny ds. Skuteczności i Bezpieczeństwa Szczepionki Przeciwko Covid-19 w Izraelu opublikował 1 marca 2021 r. raport dotyczący skutków ubocznych szczepionek.

W raporcie nie ma wzmianki o zgonach z powodu szczepionki przeciwko Covid-19. Jak czytamy w nim, „wszystkie działania niepożądane były niewielkie i minęły”.

Co więcej, żadne wiarygodne źródła nie informowały o śmierci młodego mężczyzny w ciągu 15 minut po otrzymaniu szczepionki w izraelskim szpitalu Clalit.

Wniosek: jak donoszą przedstawiciele szpitala w Izraelu nagranie nie przedstawia mężczyzny, który zmarł z powodu podania szczepionki przeciwko koronawirusowi. Brak zgonów z powodu szczepień potwierdza również raport izraelskiego rządu.

COVID-19 SZCZEPIONKI