Beniamin Netanjahu, 18 maja 2021 r., fot. Sebastian Scheiner, POOL, AFP

Netanjahu powiedział, że kraj mierzy się z „najgorszym scenariuszem poszczepionkowym”? To manipulacja

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Prawie czterysta udostępnień miała na Facebooku zmanipulowana wypowiedź Beniamina Netanjahu. Izraelski polityk miał rzekomo powiedzieć, że kraj mierzy się z „najgorszym scenariuszem poszczepionkowym”, w związku z czym trzeba będzie „wszystkich szczepić co pół roku”. To manipulacja wypowiedzią przywódcy Izraela.

„Netanjahu do narodu. Wygląda na to, że mamy najgorszy ze scenariuszy poszczepionkowych i będziemy musieli wszystkich szczepić co pół roku. Zamówiliśmy już następne 36 mln dawek.” – czytamy w publikacji z 21 maja 2021 r., która miała 369 udostępnień.

Zrzut ekranu z Facebooka z 8 czerwca 2021 roku

Podobne posty były udostępniane z filmem z konferencji izraelskiego przywódcy, a ich źródłem był ten tweet opublikowany 20 maja. Pod postem na Facebooku rozwinęła się dyskusja: „Nic nowego, mówili o tym od samego początku pandemii, że tak będzie” – pisali użytkownicy.

Netanjahu wypowiadał się na temat szczepionek, ale w innym kontekście i w innym czasie.

Oryginalne wideo udało nam się odnaleźć dzięki funkcji odwrotnego wyszukiwania grafiki w Google’u. Fragment konferencji izraelskiego przywódcy z 1 marca 2021 r. opublikował na swojej stronie na Facebooku saudyjski kanał informacyjny „Al Arabiya”. Szef rządu Izraela mówił wtedy o planach zakupu 36 mln dawek szczepionek przeciw Covid-19.

Pracujemy nad dostarczeniem kolejnych 36 milionów szczepionek obywatelom Izraela, by zapewnić im zdrowie. Chcę wyjaśnić dlaczego.

Nikt nie wie jak długo chronią szczepionki, które mamy.

W zielonych przepustkach („Green Pass” – dokumenty świadczące o tym, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19 lub zyskała odporność przez przechorowanie infekcji, przyp. red.) wpisaliśmy pół roku, ale być może szczepienia będą wystarczały na rok, miejmy nadzieję, że dłużej.

Musimy się przygotować na najgorszy scenariusz. Najgorszy scenariusz to taki, kiedy będziemy musieli szczepić co pół roku dwiema dawkami dziewięć milionów obywateli Izraela” – mówił wtedy Netanjahu (tłumaczenie z języka angielskiego).

Premier wypowiadał się w czasie kampanii wyborczej na trzy tygodnie przed wyborami do parlamentu. Były to czwarte wybory w ciągu ostatnich dwóch lat. 

Netanjahu odniósł się również wtedy w sprawie zamówienia 36 mln dawek szczepionek na swojej stronie na Facebooku.

Moją ważną misją jest sprowadzenie do Izraela w ciągu najbliższego roku kolejnych 36 mln szczepionek przeciwko Covid-19. Dlaczego 36 milionów? Ponieważ koronawirus nie został zatrzymany dzięki dwóm dawkom szczepionek. Szczepionka jest skuteczna przez 6-12 miesięcy. Bez kolejnego szczepienia, koronawirus wróci za pół roku, co będzie oznaczało niekończące się lockdowny, choroby i zgony. Jest tylko jedno wyjście z tej sytuacji – przywiezienie kolejnych dziesiątków milionów dodatkowych szczepionek (…)” – napisał Netanjahu na Facebooku 1 marca 2021 r.

Netanjahu zatem nie powiedział, że zamówiono szczepionki, ponieważ kraj mierzy się z najgorszym scenariuszem poszczepionkowym. Według Netanjahu taki scenariusz był możliwy, ale niekoniecznie musiał nastąpić. Jego wypowiedź została zmanipulowana, ponieważ tłumaczenie autora posta jest sprzeczne z prawdziwą wypowiedzią. Wypowiedź została również użyta w niewłaściwym kontekście, ponieważ post został opublikowany w maju, a Netanjahu mówił o zamówieniu szczepionek w marcu.

Kampania szczepień i wybory nowego rządu w Izraelu

Według danych uniwersytetu Johna Hopkinsa, 1 marca w Izraelu średnia siedmiodniowa liczba zakażeń wynosiła 3565.

Kilka dni później Izrael zaczął luzować ograniczenia związane z pandemią – bary, restauracje i kawiarnie zostały otwarte dla zaszczepionych posiadaczy zielonych przepustek. 

Według danych na 6 czerwca, 55 proc. populacji Izraela została zaszczepiona dwiema dawkami. 

Kampania szczepień przeciwko Covid-19 stała się głównym narzędziem walki Netanjahu o następną kadecję. Tegoroczne wybory parlamentarne to skutek nieuchwalonej w terminie ustawy budżetowej w 2020 r., co doprowadziło do rozwiązania parlamentu – Knesetu.

Wybory odbyły się 23 marca, po wielomiesięcznych koalicyjnych negocjacjach, izraelska opozycja porozumiała się i ma stworzyć nowy rząd. Parlament ma głosować nad nową koalicją w niedzielę 13 czerwca. To będzie oznaczać koniec dwunastoletnich rządów 71-letniego polityka.

20 kwietnia – jak przekazał AFP doradca premiera ds. mediów – Netanjahu po spotkaniu z ministrem zdrowia zadeklarował, że umówił się z prezesami firm Pfizer i Moderna na dostawę dodatkowych milionów szczepionek.

Wniosek: Netanjahu nie powiedział w maju, że Izrael mierzy się z najgorszym „scenariuszem poszczepionkowym”. Polityk mówił w marcu, że taki scenariusz może dopiero nastąpić i to właśnie wtedy obiecał zamówić kolejne 36 mln dawek szczepionek. Jego wypowiedź została użyta w niewłaściwym kontekście.

SZCZEPIONKI COVID-19