Nie, w pudełkach znajdują się akcesoria do szczepień, takie jak strzykawki, rękawiczki czy fartuchy

Copyright © AFP 2017-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W sieci krąży zdjęcie opakowań z napisem „Comirnaty 30 dawek”. Według niektórych zdjęcie przedstawia szczepionki przeciwko Covid-19 przetrzymywane w pokojowej temperaturze, a nie w specjalnych chłodniach, jak zaleca producent. Zdjęcie ma być dowodem na to, że pandemia jest „fikcyjna”. W rzeczywistości w pudełkach są akcesoria medyczne do szczepień, takie jak strzykawki, rękawiczki czy fartuchy, dołączane do preparatów przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

„Pamiętacie z jaką medialną pompą dotarł do Polski pierwszy transport zastrzyków? Jak to wszystko było przechowywane w temperaturze - 80 st. C?” - pyta Jerzy Zięba w poście opublikowanym 6 czerwca na swoim koncie Ukryte Terapie - Jerzy Zięba na Facebooku.

I dalej: „Leży toto od tygodni, przy oknie w jednym z centrów medycznych w Rzeszowie… ”. Na zdjęciu widać stertę niewielkich kartonów m.in. z nazwą firmy Pfizer i szczepionki  Comirnaty.

Zrzut ekranu z Facebooka z 7 czerwca 2021 r.

 Zdjęcie w ciągu doby zyskało ponad 3 tys. udostępnień oraz ponad 536 tys. wyświetleń (1, 2, 3). Było również popularne na Twitterze (1, 2).

O mieszkającym na Florydzie w USA  popularyzatora kontrowersyjnych teorii Jerzym Ziębie pisaliśmy niejednokrotnie przy okazji innych weryfikacji (1, 2, 3). 

Co jest w pudełkach?

Gołym okiem czytelne są jedynie napisy wydrukowane dużą czcionką na kartkach przyklejonych na pudełkach: „Comirnaty 30 dawek”, „Pfizer”. To może być mylące, gdyż sugeruje, że w środku znajdują się szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer.

Widoczny jest też napis „Neuca” oraz stemple. Reszty napisów wydrukowanych mniejszą czcionką, ze względu na złą jakość zdjęcia, nie udało nam się rozczytać. 

Comirnaty to nazwa handlowa szczepionki firmy Pfizer-BioNTech dopuszczonej jako pierwszej - pod koniec grudnia 2020 roku, do stosowania w Polsce.

„Musi być ona przechowywana w temp. -90⸰C do -60⸰C, po wyjęciu z zamrażarki do 5 dni w temp. 2-8⸰C”, jak czytamy w instrukcji opublikowanej na stronie PZH. 

(Zgodnie z art. 18 ust. 8 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, szczepionki zakupione przez Ministra Zdrowia są transportowane i przechowywane z zachowaniem łańcucha chłodniczego oraz na zasadach określonych w przepisach prawa farmaceutycznego.)

–Pudełka widoczne na zdjęciu nie zawierają szczepionek przeciw Covid-19 firmy Pfizer, lecz akcesoria – tłumaczy AFP Krzysztof Bielak, pełniący funkcję rzecznika prasowego Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS).

Preparaty trafiają od producentów do magazynów agencji, z których to dystrybuowane są przez hurtownie farmaceutyczne do punktów szczepień w całej Polsce.

Żeby szczepienia przebiegały sprawnie, do preparatów agencja dołącza potrzebne akcesoria, m.in.  strzykawki, fartuchy, waciki, a także rękawiczki jednorazowe, plasterki – tłumaczy.

I tak przy zamówieniu 30 dawek preparatu, dodawany jest odpowiedni zestaw akcesoriów, do zestawu 50 dawek odpowiednio większy, i taką informację zawiera etykieta na pudełkach. 

– W przypadku akcesoriów zachowanie łańcucha chłodniczego nie jest konieczne – podkreślił. 

Informacje te potwierdza hurtownia. – Poza szczepionkami przeciwko Covid-19 dystrybuujemy do punktów szczepień także pakiety akcesoriów niezbędnych do bezpiecznego wykonania szczepień zawierające m.in. maseczki, strzykawki, gaziki, fartuchy flizelinowe, a także ulotki/ankiety dla pacjentów – przekazała AFP w mailu 7 czerwca rzeczniczka hurtowni farmaceutycznej Neuca, której nazwa widnieje na etykiecie.

Rzeczniczka przesłała nam przykładową etykietę dołączoną do zestawu 30 dawek szczepionek Pfizera. Akcesoria, jak czytamy w etykiecie, transportowane i przechowywane są w temperaturze od 15 st. C do 25 st.C.

Etykieta do akcesoriów medycznych dołączonych do 50 dawek szczepionek Comirnaty (Fot. Neuca. 6 czerwca 2021 r.)

Tak wygląda etykieta na pudełku z akcesoriami dołączonymi do 50 dawek preparatu wysłanych do punktu szczepień w Pabianicach.

Etykieta do akcesoriów medycznych dołączonych do 50 dawek szczepionek Comirnaty przeznaczonych do punktu szczepień w Pabianicach (Fot. RARS 6 czerwca 2021 r.)

Jak wyglądają opakowania ze szczepionkami Pfizera?

Pudełka przypominają opakowania do pizzy. Najczęściej są kwadratowe i dość płaskie. Dziennikarze AFP mieli okazję je sfilmować podczas pakowania i transportu we Francji.
  

A także w Belgii.

Wniosek: zdjęcie nie przedstawia szczepionek firmy Pfizer przechowywanych w pokojowej temperaturze. Nie jest też dowodem na „fikcyjna pandemię” co sugerują autorzy wpisów. W rzeczywistości w pudełkach znajdują się akcesoria potrzebne do szczepień, takie jak strzykawki, rękawiczki czy fartuchy, które razem z preparatami trafiają do punktów szczepień. Nie muszą być przechowywane w chłodniach. 

SZCZEPIONKI