Nie, to jest zdjęcie z obchodów pierwszej rocznicy śmierci irańskiego generała, bez związku ze zmarłymi na Covid-19

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 04/06/2021, 16:23
  • Zaktualizowane w 04/06/2021, 16:37
  • Przeczytasz w ciągu 3 minut
  • Autor: AFP Słowacja, AFP Polska
Od końca maja użytkownicy Facebooka udostępniali zdjęcie tekturowych trumien okrytych flagami przypominające relację z uroczystości pogrzebowych. Czerwona strzałka na zdjęciu wskazuje, że jedna z trumien zrobiona została z kartonu po bananach. Ma to być dowód na to, że zdjęcie nie przedstawia prawdziwego pogrzebu, zaś pudła udają jedynie trumny ofiar Covid-19. Zdjęcie jest prawdziwe. Jednak nie ma nic wspólnego z ofiarami pandemii. Zrobiono je w styczniu 2021 roku w Teheranie, podczas obchodów pierwszej rocznicy śmierci irańskiego generała Kassima Sulejmaniego.

„Gdzieś daleko w Azji. Trwa przedstawienie, odcinek 574 tzw. Strasznej pandemii(...) zwłoki pakują w kartony po bananach...”  - czytamy w poście opublikowanym 27 maja na Facebooku (1, 2, 3)

Autor posta twierdzi, że być „może zabrakło trumien i zwłoki pakują w kartony po bananach...Albo to pogrzeb przeterminowanych bananów, chyba że zrobili testy i wyszło że padły na covida ?.” 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 4 czerwca 2021 r.

Post miał ponad 400 udostępnień. To samo zdjęcie udostępniane było również w wielu innych językach, m.in. po słowacku, węgiersku czy niemiecku, z podobnym twierdzeniem, że pudła mają udawać trumny ofiar Covid-19.

W internecie wiele jest zdjęć oraz filmów z trumnami, które mają dowodzić, że „nie ma” żadnej pandemii koronawirusa i że została ona sztucznie wykreowana. Według części covidowych negacjonistów, została ona wymyślona w celu zniszczenia gospodarki, według innych - w celu zapanowania nad światem. Kilka przykładów takich treści opisaliśmy na naszej stronie (1, 2, 3).

Wyszukaliśmy zdjęcie

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu obrazu w Google’u w połączeniu ze słowami kluczowymi udało nam się odnaleźć oryginalne zdjęcie oraz inne fotografie z tej samej sytuacji.

W rzeczywistości zdjęcie zostało zrobione podczas obchodów pierwszej rocznicy śmierci irańskiego generała Kassima Sulejmaniego, zorganizowanych przez irańskie ministerstwo energii. Generał zginął od amerykańskiej rakiety, wystrzelonej z drona, kiedy jechał z lotniska w Bagdadzie 3 stycznia 2020 roku.

O tym, że zdjęcie nie pochodzi z pogrzebu i nie ma nic wspólnego z ofiarami pandemii koronawirusa świadczy komunikat irańskiego ministerstwa energii opublikowany w języku perskim 2 stycznia 2021 r. Mówi on: „Obchody pierwszej rocznicy męczeństwa (...)  Sulejmaniego odbyły się w ministerstwie energii zgodnie z reżimem sanitarnym obowiązującym w czasie pandemii”.

Ministerstwo opublikowało szereg innych zdjęć z tej samej uroczystości. Odbyła się ona na dziedzińcu przed budynkiem ministerstwa w Teheranie. 

Image
Zrzut ekranu ze strony irańskiego ministerstwa energii, (Fot. AFP. 1 czerwca 2021 r.)

Na zdjęciach ministerstwa widoczne są te same osoby, które można zobaczyć na zdjęciu udostępnionym przez internautów z fałszywym opisem. Zaznaczyliśmy je czerwonymi kółkami.

Image
Po lewej zdjęcie z Facebooka, po prawej zdjęcie z irańskiego ministerstwa energii, (Czerwone kółka pochodzą od AFP).

Kim był Kassim Sulejmani

Generał Kassim Suleimani był szefem Al-Kuds, najbardziej elitarnych jednostek Islamskiej Gwardii Rewolucyjnej, odpowiedzialnych za tajne operacje Iranu za granicą. Generał był uważany za drugą po najwyższym przywódcy ajatollahu Alim Chameneim osobę w Iranie. Sulejmani koordynował również irańską pomoc dla syryjskiego dyktatora Baszara Assada i wspierał Hezbollah w Libanie w imieniu Iranu.

Jak wynika z komunikatu amerykańskiego Pentagonu, generał zginął tuż po północy 3 stycznia 2020 roku, kiedy w konwoju wyjeżdżał z lotniska w Bagdadzie. Rakieta została odpalona z krążącego nad miastem amerykańskiego drona. Generał został zastrzelony na bezpośrednie polecenie ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Prócz niego zginęło kilka innych osób, w tym dowódca jednej z działających w Iraku proirańskich bojówek Abu Mahdi al-Muhandis.

Wniosek: zdjęcie z trumnami z kartonów po bananach nie jest dowodem na fałszywą pandemię koronawirusa. Pochodzi z obchodów pierwszej rocznicy śmierci irańskiego generała Kassima Sulejmaniego, zorganizowanych przed ministerstwem energii w Teheranie.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami