Wideo to fragment rosyjskiego teledysku, a nie „promocja pandemii”

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kilkaset tysięcy udostępnień miało nagranie, na którym widać grupę osób leżących w czarnych workach. Niektórzy internauci sugerowali, że film został specjalnie wyreżyserowany na potrzeby „promowania pandemii”. To nieprawda. Wideo nagrano w Moskwie na planie teledysku Husky’ego – rosyjskiego rapera.

„Pandemia, którą trzeba reżyserować i promować. Ile jeszcze dacie sobie wcisnąć kitu?” – napisał 3 kwietnia 2021 r. jeden z użytkowników Facebooka (1, 2). Jeden z postów miał ponad 10 tys. udostępnień.

Zrzut ekranu z Facebooka z 8 kwietnia 2021 roku

Nagranie pokazuje grupę ludzi leżącą w czarnych workach w pomarańczowej ciężarówce. Jedna z osób pali papierosa.

Podobne publikacje były również udostępniane w języku serbskim i niemieckim.

Nieprawdziwe jest twierdzenie, że wideo pokazuje „pandemię, którą trzeba reżyserować i promować”. Jak sprawdzili dziennikarze AFP Faktencheck, w rzeczywistości film powstał podczas kręcenia teledysku do utworu „Never Ever” rosyjskiego rapera Husky’ego. Premiera teledysku miała miejsce w listopadzie 2020 roku.

Nagranie udostępnione na Facebooku, wcześniej pojawiło się na TikToku. Widać na nim nick osoby, która je udostępniła. To Wasja Iwanow (Вася Иванов). Wideo na TikToku udostępnił w marcu 2021 r. z hashtagami w języku rosyjskim: „Husky”, „raperhusky”, „jak filmować". Muzyka, którą słychać jest taka sama jak w filmie udostępnionym na Facebooku. To piosenka znanego rosyjskiego rapera Husky’ego (ros. Хаски) Dmitriego Kuzniecowa o tytule „Никогда-нибудь” („Nigdy przenigdy”).

Husky w swoich śmiałych tekstach niejednokrotnie krytykuje rosyjską władzę (1, 2, 3).

Iwanow na swoich profilach na TikToku oraz Instagramie określa siebie jako kierownika produkcji i artystę. Teledysk rosyjskiego rapera udostępnił na platformie Vimeo 26 listopada 2020 r. Z kolei Husky swój teledysk udostępnił na YouTubie 26 września 2020 r. Iwanow jest wspomniany w napisach końcowych jako kierownik produkcji.

Zrzut ekranu ze strony Vimeo, 8 kwietnia 2021 roku

W relacjach na Instagramie Iwanowa można znaleźć wiele innych scen kręconych za kulisami teledysku, w tym również tę, na której widać mężczyznę palącego papierosa w ciężarówce.

W teledysku widać mężczyznę, który po strzelaninie w hali pakuje ludzkie ciała w czarne worki. Pod koniec klipu wszystkie ciała sprowadza jedno po drugim z dachu wieżowca, wieszając je na linie, skąd wpadają do pomarańczowej ciężarówki. Film nie ma nic wspólnego z pandemią Covid-19.

Porównanie filmu z Facebooka (z lewej strony) i teledysku Husky’ego (z prawej strony), 7 kwietnia 2021 roku

Wyłożona kafelkami szara ściana budynku, z którego zwłoki wpadają do ciężarówki, to w rzeczywistości Regionalny Naukowy Instytut Kliniczny w Moskwie (MONIKI). Natomiast widoczny za nim ceglany budynek w tle to Kościół ku czci ikony Matki Bożej „Radość wszystkich żałobników" (1, 2).

Zrzut ekranu z Google Maps, 31 marca 2021 roku

We wrześniu 2020 roku rosyjska stacja telewizyjna REN informowała o produkcji teledysku w Moskwie. W artykule widać nagranie z prac nad klipem. W 2020 roku AFP weryfikowała podobne zdjęcia, które powstały na planie filmowym teledysku.

Wniosek: udostępniane na Facebooku nagranie to wideo, które zostało zrobione podczas prac nad teledyskiem popularnego rosyjskiego rapera Husky. Wideo nie ma nic wspólnego z „promowaniem” pandemii Covid-19.

Tłumaczenie:
COVID-19