Nie, to film promocyjny, a nie dowód, że pandemia została „sfałszowana”

Ponad 17 tys. udostępnień miał na Facebooku film, na którym widać grupę medyków opiekujących się pacjentami, a także operatorów kamery, którzy wszystko nagrywali. Wiele osób, które udostępniały ten film sugerowało, że pandemia została „sfałszowana”. To nieprawda – wideo pokazuje ekipę filmową pracującą nad klipem promocyjnym izraelskiego szpitala Shamir Medical Center w Beer Jaakow na południowy wschód od Tel Awiwu.

„Taka pandemia” – czytamy w publikacji udostępnionej 4 marca, która miała 17 tys. udostępnień. Na filmie widać grupę osób, która w szpitalu filmuje i fotografuje pracę osób w białych ochronnych kombinezonach. „Robią z ludzi idiotów” – pisał jeden z użytkowników w komentarzu.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 2 kwietnia 2021 roku

Film był udostępniany tysiące razy również w języku serbskim, słowackim, niderlandzkim i francuskim.

Nagranie jest jednak mylące, ponieważ brakuje mu kontekstu. W rzeczywistości film pokazuje pracę ekipy filmowej nad produkcją filmu promocyjnego izraelskiego szpitala.

Parking szpitala przekształcony w izbę przyjęć

W 46. minucie filmu widać, że niektóre osoby w kombinezonach mają na nich z tyłu napis w języku hebrajskim, co wskazuje, że praca nad filmem miała miejsce w Izraelu. Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu w Google’u udało nam się odnaleźć artykuł niemieckiej agencji prasowej DPA, w którym wyjaśniono, że wideo przedstawia film promocyjny kręcony w parkingu podziemnym izraelskiego szpitala Shamir Medical Center w Beer Jaakow na południowy wschód od Tel Awiwu.

Postanowiliśmy wyszukać w Google’u nazwę szpitala wraz z terminem „parking”, by znaleźć więcej wskazówek na temat rzeczonego wideo. Na oficjalnej stronie szpitala Shamir Medical Center odnaleźliśmy artykuł, który informował, że podziemny parking placówki zostanie przekształcony w izbę przyjęć. Oddział, w którym ustawiono dodatkowe 150 łóżek, miał zostać przeznaczony dla pacjentów – również tych z Covid-19 – którzy mieliby uzyskać pomoc w nagłych przypadkach. Szpital w połowie listopada 2020 roku ogłosił, że zakończono budowę nowej izby przyjęć.

Dziennikarze AFP w Jerozolimie skontaktowali się ze szpitalem Shamir Medical Center w Beer Jaakow na południowym wschodzie od Tel Awiwu 11 marca 2021 r. Rzecznik placówki, Liad Aviel potwierdził, że wideo rzeczywiście przedstawia filmowców pracujących nad filmem promocyjnym szpitala, który miał pokazać przygotowania kliniki do walki z koronawirusem.

Aviel powiedział również, że jeden z pracowników szpitala nagrał komórką przedsięwzięcie i udostępnił na Facebooku. „Niestety wideo stało się fake newsem, ale my nie mamy z tym nic wspólnego” – stwierdził rzecznik szpitala i dodał, że osoby występujące w nagraniu są aktorami.  

To samo miejsce, ten sam scenariusz

Film promocyjny szpitala został udostępniony na YouTubie 26 marca i niektóre jego fragmenty są w filmie udostępnianym na Facebooku.

Widać co najmniej jedną podobną scenę, kiedy to dwie osoby w białych kombinezonach pchają szpitalne łóżko z pacjentem. W filmie promocyjnym widać to w 1:31 minucie, a w nagraniu z Facebooka w 40. sekundzie).  

Na filmie z Facebooka wyraźnie widać mężczyznę, który wydaje się być reżyserem filmu, ponieważ wydaje aktorom polecenia dotyczące tej sceny.

Choć w ostatecznej wersji wideo aktorzy nie biegną w tym samym kierunku, co w krótkim klipie z Facebooka, obie sceny wyglądają podobnie.

Image
Fragmenty filmu promocyjnego, kiedy dwie osoby pchają łóżko szpitalne z pacjentem (po lewej), oraz film z Facebooka (po prawej) z 30 marca 2021 roku

Fragmenty filmu promocyjnego, kiedy dwie osoby pchają łóżko szpitalne z pacjentem (po lewej), oraz film z Facebooka (po prawej)

W obu filmach takie same są również napisy na białych kombinezonach aktorów.

Istnieją również inne wizualne znaki, które dowodzą, że oba filmy zostały nakręcone w tym samym miejscu. Na górze widać liczbę 4, obok jest również monitor – te elementy również pojawiają się w obu filmach. Porównujemy fragmenty filmów poniżej:

Image
Porównanie fragmentów obu filmów, 30 marca 2021 roku

Wniosek: film udostępniany na Facebooku pochodzi z Izraela i nagrał go jeden z pracowników szpitala Shamir Medical Center w Beer Jaakow na południowym wschodzie od Tel Awiwu. Nagranie pokazuje pracę ekipy filmowej nad produkcją filmu promocyjnego, który został opublikowany 26 marca. Nie jest potwierdzeniem na to, że pandemia została „sfałszowana”.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami