Nie, twierdzenie o inscenizacji jest fałszywe. Sznur karetek to codzienny widok pod szpitalem w Gorzowie Wielkopolskim

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 31/03/2021, 14:30
  • Zaktualizowane w 31/03/2021, 17:00
  • Przeczytasz w ciągu 5 minut
  • Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
Ponad 4 tys. udostępnień na Facebooku ma zdjęcie ustawionych pod szpitalem karetek pogotowia z opisem, że „karetki ustawiono celowo do zdjęć, a po zdjęciu karetki się rozjechały”. Dotarliśmy do autora zdjęcia i kierowców ambulansów. Twierdzenie o inscenizacji jest fałszywe - przekazali agencji prasowej AFP. Sznur karetek to ostatnio codzienny widok, stwierdzili.

„Byłem świadkiem, kiedy to zdjęcie zrobiono. Prawda jest taka, że karetki ustawiono celowo do zdjęć, a po wykonaniu karetki się rozjechały. Cel był jeden podkreślenie trudnej sytuacji służby zdrowia”, czytamy w poście opublikowanym 27 marca.

Dalej w poście czytamy o rzekomej „zabawie”, „wyciąganiu pieniędzy na oddziałach covidowych”, gdzie lekarze mają rzekomo „zarabiać od 30 do 40 tys. zł miesięcznie.”  „Ta zabawa w wyciąganie kasy skończy się tym, że za długi oddamy rzeki, lasy, domy i zostanie nam tylko sznur. Na razie lekarze fajnie się bawią na oddziałach covidowych zarabiając do 30 do 40 tys. zł miesięcznie. To samo spece od produkcji maseczek i wszelkiej maści środków dezynf. Wszystko kosztem śmierci osób którym nie udzielono pomocy” - czytamy.

Do wpisu dołączone jest zdjęcie. Widać na nim sznur karetek pogotowia stojących na podjeździe szpitalnym.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 31 marca 2021 r. (Fot. AFP)

To samo zdjęcie z tym samym komentarzem ukazało się w innych postach (1,2,3). Podobne treści publikowali użytkownicy Twittera. Łącznie zyskały kilka tysięcy udostępnień.  

Opis zdjęcia wielu internautów uznało za prawdziwy i podawało dalej. W ostatnich tygodniach dużą popularność w sieci zdobywają treści mówiące o rzekomej inscenizacji pandemii. Wpisują się w różne teorie spiskowe, które negują dramatyczną sytuację w szpitalach. Wyrwane z kontekstu zdjęcia mają udowadniać, że pandemii nie ma i, że została ona całkowicie wymyślona. Tymczasem, jak informuje ministerstwo zdrowia w środę 31 marca, w Polsce w ciągu ostatniej doby zmarło 653 osób w wyniku koronawirusa. Zakażonych było 2 321 717 osób.  W sumie, od początku pandemii zmarło 53 tysiące osób. 

Wyszukaliśmy zdjęcie. Po raz pierwszy w przestrzeni publicznej pojawiło się ono w piątek 26 marca na stronie Barlinek24, serwisu informacyjnego mieszkańców Barlinka i okolic. Z publikacji pod zdjęciem dowiedzieliśmy się, że chodzi o Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim. Udaliśmy się tam na wirtualny spacer.

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami