Nie, członek rodziny Rothschildów nie opatentował testu na COVID-19 w 2015 roku

W sieci krążą publikacje, według których w 2015 roku Richard A. Rothschild zgłosił patent na test wykrywający chorobę Covid-19. Takie zgłoszenie patentowe rzeczywiście zostało zarejestrowane. Dotyczy technik analiz danych biometrycznych. W marcu 2020 roku, wraz z pojawieniem się epidemii, wniosek został rozszerzony na testy do wykrywania nowego koronawirusa. Nieprawdziwe jest twierdzenie, że pandemia została zaplanowana kilka lat temu.

Post tej treści został opublikowany 9 października na Facebooku:  
„Test na Covid-19 został opatentowany w 2015 r. Kolejny dowód!” - czytamy. Do posta dołączono zrzut ekranu z komputera oraz link. 

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 13 października 2020 r. z fałszywą informacją

W tabeli na czerwono podkreślono datę 13 października 2015, a także nazwę patentu w języku angielskim: „System and method for testing for Covid-19” (System i metoda testowania Covid-19) oraz nazwisko wnioskodawcy „Richard A. Rothschild”.

Dłuższe rozważania z podobną tezą można przeczytać m.in. na blogu w artykule pod tytułem: „Jak Richard Rothschild testy na Covida-19 patentował”, w którym autor pisze, że choroba została „sfabrykowana” kilka lat przed wybuchem epidemii SARS-CoV-2.

Rodzina Rothschildów - Żydów o korzeniach niemieckojęzycznych - to jedna z najbogatszych rodzin na świecie, z majątkiem szacowanym na co najmniej kilka bilionów dolarów. 

Publikacje były też udostępniane m.in. na Twitterze.  Łącznie treści te podano dalej kilkaset razy w różnych mediach społecznościowych. Pojawiały się również w języku niemieckimfrancuskim i hiszpańskim.

Wszystkie publikacje powołują się na jeden i ten sam dokument. Pochodzi on z międzynarodowej bazy dokumentów patentowych Espacenet, prowadzanej przez Europejski Urząd Patentowy, (ang. European Patent Office), organ wykonawczy Europejskiej Organizacji Patentowej, której zadaniem jest udzielanie patentów europejskich.

Gdy wpiszemy w wyszukiwarce na stronie „Espacenet” numer patentu podany w publikacjach, ukaże nam się informacja o nim. To samo będzie, jeśli wpiszemy hasło „Covid-19” oraz imię i nazwisko Richarda Roschilda.

Image
Zrzut ekranu ze strony Espacenet z 13 października 2020 r.

W opisie patentu o nazwie „System and Method for Testing for COVID-19” widnieje jako data pierwotna dzień 13 października 2015, co zaznaczyliśmy czerwonym kółkiem.

Skąd różnica kilu lat?

Po pierwsze, patent na wynalazek został złożony przez Richarda A. Rothschilda jako amerykański wynalazek - stąd określenie „US” przed numerem patentu. 

Patent to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku przez wnioskodawcę przez określony czas na terytorium danego państwa lub państw. Jest to rodzaj prawa ochronnego dającego monopol na korzystanie z danego wynalazku. 

„W przeciwieństwie do patentów europejskich, wynalazcy mogą, w ramach zgłoszeń patentowych w USA, ubiegać się o tzw. CIP, od ang. Continuation In Part, czyli „Kontynuacja W Części”, - wyjaśnił Europejski Urząd Patentowy, z którym AFP skontaktowała się 6 października. 

Praca nad wynalazkiem i jego opatentowanie zajmuje często wiele lat. W trakcie prac pojawiają się często nowe rozwiązania, których autorzy nie planują objąć nową, kosztowną procedurą patentową. Wtedy rozwiązaniem jest „Kontynuacja W Części”, czyli dodanie przez wynalazcę nowych pomysłów do pierwszego wniosku. Te nowe zastrzeżenia patentowe muszą być kontynuacją tego pierwszego.

Pierwsze zgłoszenie zostało rzeczywiście złożone przez Richarda A. Rothschilda z datą 13 października 2015 roku. Ta data jest wpisana do wniosku. Można go odnaleźć w Google Patent i na stronie EspaceNet

Image
Zrzut ekranu z Google Patents 14 października 2020 r.

Jak czytamy w opisie wniosku dotyczy on „technik analiz danych biometrycznych”. Nie ma w nim słowa o testach COVID-19. 

- Zgłoszenie patentowe przed 2020 r. nie miało związku z Covid-19 -  powiedział AFP Rainer Osterwalder, rzecznik prasowy Europejskiego Urzędu Patentowego.

Określenie „test na COVID-19” pojawia się po raz pierwszy w aktualizacji wniosku w 2020 r. Wniosek aktualizacyjny, tzw. CIP, został złożony z datą 3 września 2020 r.  (co zaznaczyliśmy w czerwonym kółku) w ramach wniosku macierzystego z 2015 r. W opisie czytamy, że dotyczy on „wykorzystania technik analiz danych biometrycznych do stwierdzenia czy dana osoba jest zakażona wirusem czy nie”.

Image
Zrzut ekranu z Google Patents z 14 października 2020 r.

Wniosek ten jest obecnie rozpatrywany przez amerykański Urząd Patentowy.

Rodzina Rothschildów

Dlaczego nazwisko wynalazcy jest tak istotne dla autorów publikacji? 

W XVIII i XIX wieku rodzina ta zbudowała swój majątek na bankowości i przemyśle. W czasach Habsbourgów dysponowała największą fortuną w cesarstwie austro-węgierskim. Symbolizuje bogactwo, które stało się źródłem wielu spiskowych teorii i ataków antysemickich, według których rodzina Rothshildów ma kluczowy wpływ na świat.
W sektorze bankowym działają obecnie dwa banki z nazwiskiem Rothschild w nazwie: Bank inwestycyjny Rothschild and Co oraz prywatny bank Edmond de Rothschild. Rodzina dzieli się na wiele gałęzi. Jedna z nich prowadzi słynne winnice w regionie Bordeaux we Francji.   

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami