Nie, eksperci wskazują, że płukanie gardła ciepłą wodą z solą lub octem nie zapobiega koronawirusowi
Wiadomość o tym, że ciepła woda z solą lub octem ma właściwości zdrowotne i może zwalczyć koronawirusa obiega media społecznościowe od połowy kwietnia. Twierdzenie to jednak jest fałszywe. Eksperci zdrowia wskazują, że płukanie gardła ciepłą wodą z octem lub solą nie jest skutecznym środkiem zapobiegawczym przed koronawirusem.
Błękitna grafika została udostępniona na Facebooku 17 kwietnia (1,2,3).
„Uwaga! Po zakażeniu koronawirus pozostaje w gardle przez cztery dni zanim dostanie się do płuc. W tym czasie zakażona osoba zaczyna kaszleć i odczuwa ból gardła. Picie dużej ilości wody i czyszczenie gardła ciepłą wodą z solą lub octem eliminuje wirusa. (...)” - czytamy.

Teza o zdrowotnych właściwościach płukania gardła ciepłą wodą z octem lub solą jest fałśsywa. Płukanie gardła jest jednym z domowych sposobów na łagodzenie objawów sezonowych infekcji. Nie ma jednak żadnych naukowo potwierdzonych dowodów na to, by ten sposób był skuteczny w zapobieganiu koronawirusowi.
Oficjalne zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jak również zalecenia instytucji służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Australii, nie wymieniają płukania gardła jako skutecznej terapii przeciwko koronawirusowi.
– Niektóre domowe sposoby mogą zapewnić komfort leczenia i złagodzić objawy Covid-19, jednak nie ma dowodów na to, że takie sposoby mogą zapobiec infekcji lub ją wyleczyć – czytamy na stronie WHO.
WHO również informuje, że okres inkubacji wirusa, czyli czas między złapaniem infekcji a pojawieniem się objawów choroby, trwa od jednego do 14 dni, ale zwykle trwa to od pięciu do sześciu dni.
Prof. Brandon Brown z Uniwersytetu Kalifornijskiego potwierdził dziennikarzom AFP, że płukanie jest powszechnym i domowym sposobem na ból gardła, ale nie jest lekarstwem na koronawirusa.