Nie, to przepisy obowiązujące od jedenastu lat bez związku z epidemią COVID-19

  • Ten artykuł jest starszy niż rok.
  • Opublikowano 28/10/2020, 12:24
  • Zaktualizowane w 29/10/2020, 10:32
  • Przeczytasz w ciągu 4 minut
  • Autor: Maja CZARNECKA, AFP Polska
W sieci krąży informacja, według której wywołanie konfliktu wokół aborcji pozwoliło rządowi przyjąć po cichu ustawę, która daje możliwość stosowania środków przymusu bezpośredniego za niepoddanie się obowiązkowi szczepienia. Dowodem tego ma być figurująca pod ustawą data 20 października 2020 r. To nieporozumienie. Takie przepisy istnieją w polskim prawie od jedenastu lat. Marszałek Sejmu jedynie obwieścił ostatnio ujednolicony tekst ustawy.

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek 22 października stwierdził, że aborcja z powodu ciężkiej wady płodu jest niezgodna z Konstytucją, Polskę zalała fala protestów. W sieci pojawiły się twierdzenia, że konflikt wokół aborcji i wywołane protesty są tylko zasłoną dymną dla władzy, która w tym czasie przyjęła ustawę dającą jej szerokie uprawnienia do zwalczania epidemii koronawirusa. Koronasceptycy i antyszczepionkowcy obawiają się, że kiedy już pojawi się szczepionka na COVID-19 będą zmuszani siłą do poddania się szczepieniom. 

„A to tak po cichutku, jak wszyscy są zajęci prawami kobiet” - napisała internautka w poście opublikowanym 24 października. Do posta dołączyła zrzut ekranu z przepisami o zastosowaniu środków przymusu bezpośredniego. Na nim, zakreślone na zielono obszerne fragmenty tekstu. Jej post zyskał 2,3 tys. udostępnień i 175 reakcji.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 28 października 2020 r.

Ten sam zrzut ekranu z identycznie zaznaczonymi fragmentami przepisów opublikował na swojej stronie na Facebooku Wojciech Cejrowski. Z tą tylko różnicą, że według niego zasłoną dymną dla nowej ustawy była afera wokół zatrzymania 16 października mecenasa Romana Giertycha. 

Zrobili szum z Giertychem i innymi aresztowaniami... a po cichu wprowadzili zapis o przymusowych szczepieniach i kaftanach bezpieczeństwa. Felczer może cię obezwładnić na kilka godzin, wsadzić w kaftan bezpieczeństwa i podawać dowolne środki. (...)  te same procedury stosowali za Stalina” - napisał Cejrowski, którego stronę obserwuje ponad 743 tys. użytkowników.

Pisząc o rzekomo nowych przepisach internauta w poście opublikowamym 26 października dołączył zdjęcie, na którym widać policjantów obezwładniających protestującego.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka z 28 paździerrnika 2020 r.

Elity NWO konsekwentnie realizują swój plan masowych przymusowych szczepień. Teraz dostały zielone światło od rządu RP” - pisze autor artykułu na temat nowej ustawy opublikowanym na stronie Zmiany na Ziemi 24 października 2020 r. NWO to skrót od nowego porządku świata, który w teoriach konspiracyjnych odnosi się do tajnie powstającego rządu totalitarnego.

Image
Zrzut ekranu z Facebooka ze strony ZmianynaZiemi.pl z 28 października 2020 r.

Podobnej treści publikacje pojawiły się nietylko na Facebooku (1, 2 i 3), ale też na Twitterze (1, 2). Łącznie podano je dalej kilkanaście tysięcy razy w różnych mediach społecznościowych.

Nihil novi

Sprawdziliśmy do przepisów jakiej ustawy odwołują się internauci. W wyszukiwarce Googla wpisaliśmy jej nazwę. Uzyskaliśmy ponad 42 tys. wyników. W zakładce narzędzia wybraliśmy zakres dat: od 2020 do 2000 r. Ustawa po raz pierwszy w internecie pojawiła się na stronie LexLege już 24 sierpnia 2007 r. 

Image
Zrzut ekranu z wyszukiwarki Google z 28 października 2020 r.

Każdą ustawę czy rozporządzenie rządu można odnaleźć na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Wystarczy wpisać numer ustawy, nazwę, lub hasło np. epidemia”. Poniżej publikujemy wynik wyszukiwania. Możemy tu prześledzić całą historię danej legislacji. Nasza ustawa, z której zaczerpnięte zostały kontrowersyjne przepisy, to Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”.  Weszła zaś w życie 1 stycznia 2009 r.   

Image
Zrzut ekranu ze strony Rządowego Centrum Legislacji (RCL) z 27 października 2020 r.

Skąd zatem w publikacjach pojawiają się daty październikowe? Kiedy otworzymy plik w PDF na stronie RCL, czytamy, że 20 października 2020 r. ogłoszono obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej z dnia 8 października 2020 r. z jednolitym tekstem ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Image
Zrzut ekranu ze strony Rządowego Centrum Legislacji (RCL) z 28 października 2020 r. z ujednoliconym tekstem ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi

Tekst ujednolicony to taki, który zawiera wszystkie zmiany, jakie w nim zaszły od czasu jego przyjęcia. To ułatwia pracę prawnikom, którzy nie muszą wyszukiwać zmian w innych aktach. 

Kiedy wejdziemy w zakładkę nowelizacje”,  dowiemy się ile było zmian i co działo się z ustawą. Widać, że było opublikowanych pięć ujednoliceń w 2013 r, 2016 r2018 r2019 r. i ostatnie w 2020 r.  Tu też znajdziemy wszystkie publikacje ustawy. Porównaliśmy art. 36 z publikacji z 2008 r. z wersją z października 2020. Jego treść nie zmieniła się w ciągu jedenastu lat. Poniżej porównanie obu wersji.

Image
Zrzuty ekranu ze strony Rządowego Centrum Legislacji (RCL) z 28 października 2020 r.

Nieprawdą jest, jak myślało wielu internautów, że 8 października 2020 r. przyjęto całkiem nową ustawę umożliwiającą stosowanie środków przymusu bezpośredniego za niepoddanie się obowiązkowi szczepienia w czasie pandemii koronawirusa. Takie przepisy istnieją w polskim prawie od wielu lat. Nie powstały w czasie obecnej epidemii lecz w przewidywaniu różnych zagrożeń epidemiologicznych. 

Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy

Skontaktuj się z nami