Zrzut z Facebooka z 2 czerwca 2020 r.

Nie, to symboliczna manifestacja ku czci ofiar Covid-19

Copyright © AFP 2017-2023. Wszystkie prawa zastrzeżone.

W mediach społecznościowych popularne stało się zdjęcie, na którym widać kilkanaście czarnych worków. Użytkownicy zastanawiali się, czy epidemia koronawirusa jest prawdziwa, skoro na zdjęciu widać kobietę, która potrafi unieść ciało zmarłego. Choć w widocznych na fotografii workach nie ma ciał, to nie jest to dowód na to, że pandemia koronawirusa jest mistyfikacją. Akcja miała miejsce na Florydzie i była zorganizowana ku czci zmarłych z powodu Covid-19.

Post pojawił się na Facebooku 28 maja. Zdjęcie przedstawia kilkanaście czarnych worków oraz kobietę, która niesie jeden z nich. - Liczba ofiar koronawirusa w USA sięga już 100 tys. osób, internet obiegają drastyczne zdjęcia ogromnej ilości czarnych worków ze zwłokami - pisze użytkownik Facebooka. - Warto w tym miejscu zauważyć, iż amerykańskie kobiety są wyjątkowo silne, gdyż jak widać na poniższym zdjęciu potrafią przenieść worek ze zwłokami jedną ręką (...) Pandemia czy jedna wielka mistyfikacja? - czytamy. 

Zrzut ekranu z Facebooka z 2 czerwca 2020 r.

Fotografia ma ponad 1,2 tys. udostępnień. - Zauważcie, że pani przenosząc zwłoki nie posiada ani odpowiedniego mundurka, ani nawet rękawiczek - pisała jedna z komentujących. 

Zdjęcie było również popularne w hiszpańskich oraz portugalskich mediach społecznościowych. Tam również użytkownicy zastanawiali się, jak można nosić ciało jedną ręką. 

Oryginalne zdjęcie udało nam się wyszukać dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu w Google’u. Wyszukiwarka przekierowała nas do artykułu radia RMF FM, w którym jest mowa, że bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczył już 100 tys. Zdjęcie w artykule jest podpisane. Miami. Protest przeciwko odmrażaniu gospodarki w USA / Christobal Herrera / PAP / EPA.

Zrzut ze strony RMF FM z 2 czerwca 2020 r.

Dzięki znajomości imienia i nazwiska fotografa udało nam się odnaleźć oryginał zdjęcia. Było ono publikowane 28 maja 2020 r. na stronie European Pressphoto Agency. Tytuł fotografii: Symboliczna procesja pogrzebowa w proteście przeciwko odmrażaniu gospodarki w Miami, USA.

Dalej podpis fotografii brzmi: Aktywistka niesie worek reprezentujący martwe ciała podczas symbolicznego pogrzebu na znak protestu przeciwko ponownemu otwarciu gospodarki bez pomocy związanej z epidemią koronawirusa. Torch of Friendship Park, centrum Miami, Floryda, USA, 27 maja 2020 r.

Zrzut ze srony European Pressphoto Agency z 2 czerwca 2020 r.

Demonstracje na Florydzie odbyły się ku czci ofiar zmarłych z powodu Covid-19, a także w proteście przeciwko „bezczynności i lekkomyślności" prezydenta Donalda Trumpa i gubernatora Florydy Rona DeSantisa. Od gubernatora protestujący domagali się natychmiastowych działań w celu zwiększenia zasiłków dla bezrobotnych, którzy stracili pracę wskutek pandemii

Podobne akcje i symboliczne procesje pogrzebowe miały miejsce również w innych lokalizacjach na Florydzie m.in. w Tampie, a także w Waszyngtonie i w stanie Georgia.

Ponad 375 tys. zmarłych

Według oficjalnych źródeł z powodu pandemii na całym świecie zmarło już 375 555 osób. W 196 krajach zarejestrowano 6 279 391 przypadków zakażeń.

Najbardziej dotkniętym krajem są Stany Zjednoczone, gdzie zmarło 105 147 osób, następnie Wielka Brytania z 39 045 przypadkami śmierci, Włochy z 33 475, Brazylia z 29 937 i Francja z 28 833 zmarłymi. 

COVID-19