
Nie, zatrzymany nie jest z FBI, a nagranie jest z 2019 roku
- Ten artykuł jest starszy niż rok.
- Opublikowano 16/06/2020, 12:20
- Zaktualizowane w 17/06/2020, 13:49
- Przeczytasz w ciągu 2 minut
- Autor: AFP Argentyna, AFP Polska
Copyright © AFP 2017-2025. Jakiekolwiek komercyjne wykorzystywanie powyższych treści wymaga subskrypcji serwisu. Więcej informacji znajdą Państwo pod tym linkiem.
Nie przeszkodziło to, że domniemany incydent, wzmocniony przez falę oburzenia na rasizm, został nagłośniony tysiące razy od początku czerwca w wielu językach: po francusku, angielsku, hiszpańsku, portugalsku i katalońsku. Doszedł także do Polski.
Post został opublikowany na Facebooku 3 czerwca.
- Cudo. Zadowoleni z siebie policjanci, że mają przestępcę, bo przecież czarny i za sam wygląd musi być przestępcą. Kajdanki, przeszukują jego dokumenty i okazuje się, że to agent FBI, który za chwilę odbierze im te policyjne odznaki - napisał jeden z użytkowników.`

Zrzut ekranu z 3 czerwca 2020
Ale dorzuca jednak cień wątpliwości. - Aż trudno uwierzyć, że to prawdziwe i czy to nie jakaś inscenizacja. Nie wiem - dodaje polski internauta.
Na ścieżce dźwiękowej w filmie słychać zatrzymanego, który mówi do jednego z policjantów: Mylicie się, opieracie się na profilowaniu rasowym. Bierzecie mnie za kogoś, kim nie jestem. Słychać także policjantów, którzy wyjaśniają, że mają na niego nakaz aresztowania. Wiążą mu ręce, sprawdzają dokumenty i uwalniają. W czasie nagrania zatrzymany nigdzie nie przedstawia się jako agent FBI, tylko powtarza policjantom, że mylą się co do jego tożsamości i zatrzymują z powodu koloru jego skóry.
Sprawa sprzed roku
Dziennikarze AFP w Argentynie pierwsi odkryli, że oryginalne wideo było publikowane 30 maja 2020 na Instagramie i na Facebooku, a jego autor napisał, że zatrzymanie zdarzyło się przed rokiem w mieście Rochester, w stanie Minnesota, o 120 km od Minneapolis, gdzie Floyd zginął, uduszony przez białego policjanta.

Zrzut ekranu z Instagrama z 3 czerwca 2020
Potwierdziła to policja w Rochester, reagując na zalew fałszywych publikacji w internecie. Pokazane na filmie fakty miały miejsce „1 czerwca 2019 o pierwszej 1-ej rano”, napisano w komunikacie.
„W przeciwieństwie do plotek... (zatrzymany) mężczyzna nie był agentem FBI” - dodaje policja z Rochester.
Policja z Rochester wyjaśnia, że jej funkcjonariusze poszukiwali osoby o podobnym wyglądzie, podejrzanej o napad.
Znajomi zatrzymanego napisali na Twitterze, że nie jest on agentem FBI, tylko pracuje jako ratownik medyczny i ma na imię Atter. AFP skontaktowała się z nimi, co pozwoliło na dotarcie do jego konta na Facebooku, założonego w 2013 r. Przedstawia się on jako Atter Monydel, emigrant z miasta Djouba, w Południowym Sudanie i pracownik służby zdrowia. Jego zdjęcie na Facebooku przypomina jego wizerunek z filmu wideo.

Porównanie twarzy zatrzymanego na Facebooku i na YouTubie
Nagranie nie powstało w czasie ostatnich zajść po śmierci George'a Floyda, a zatrzymany mężczyzna nie był agentem FBI.
Zastanawiasz się czy informacja jest prawdziwa? Napisz do nas. Sprawdzimy
Skontaktuj się z nami